بيماريهاي قب و عروق
قربانیان جوان سکته مغزی

وقتی صحبت از سکته مغزی می شود، خیلی ها به یاد سالمندانی می افتند که با واکر و به زحمت راه می روند و دچار سکته مغزی شدهاند. اما متاسفانه این روزها، سکته مغزی در بین جوانان در حال افزایش است که یک زنگ خطر برای مسئولان بهداشت و سلامت جوامع محسوب می شود. در این مطلب، نگاهی گذرا به کاهش سن سکته مغزی و دلایل اصلی آن می اندازیم.

فاطمه حلوایی- بخش سلامت تبیان
سکته مغزی

اخیرا محققان اروپایی اعلام کرده اند که بر خلاف باورهای رایج، سالمندان تنها قربانیان سکته مغزی نیستند و جوانان نیز به خیل عظیم این آسیب دیده ها پیوسته اند.

به گزارش این محققان در طی 25 سال، تعداد افراد 20 تا 55 ساله ای که دچار سکته مغزی شده اند، بخصوص افراد زیر 35 سال، دو برابر شده است.

به گفته رییس سرویس نورولوژی CHU، از این پس تعداد جوانان بیست تا سی ساله ای که دچار سکته مغزی می شوند، رو به افزایش خواهد بود.

فست فودها و بی تحرکی؛ جوانان به هوش باشند

اگر دنبال عوامل دخیل در سکته مغزی جوانان می گردید ، باید بدانید که تغذیه نامناسب و بی تحرکی از جمله عواملی است که سلامت جوانان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

البته مشکل به همین جا ختم نمی شود و عوامل دیگری نیز در بروز این بیماری دخیل هستند.

سیگار و حشیش؛ هر روز قربانی می گیرد

درست است که تغذیه نادرست، مصرف روز افزون فست فودهاو همچنین بی تحرکی باعث افزایش خطر سکته مغزی در جوانان می شود، اما نبایدتاثیر مخرب مصرف دخانیات و همچنین حشیش را نادیده گرفت.

علائمی مانند دفورمه شدن صورت، ضعف و لمس شدن یک طرف بدن و مشکلات تکلم از جمله علائم سکته مغزی محسوب می شود و لازم است با مشاهده این علائم در خود و اطرافیان تان، فورا با اورژانس تماس بگیرید

به گفته محققان، مصرف حشیش و ماری جوآنا باعث بروز اسپاسم هایی در عروق خونی شده و آنها را منقبض می کند. این مسائل نیز خطر بروز حملات مغزی را افزایش می دهند.

محققان تاکید می کنند که خطر بروز سکته مغزی به واسطه حشیش از همان اولین مصرف، کلید می خورد.

در فرانسه هر 4 دقیقه، یک نفر سکته می کند

روزنامه فرانسوی «لو پاریزین»اعلام کرده اند که در کشور فرانسه در هر 4 دقیقه یک نفر به دلیل سکته مغزی بستری می شود.

این آمار هشداردهنده است و باید مسئولان بهداشت و سلامت تمام جوامع، متوجه چنین مشکلی باشند.

علائمی مانند دفورمه شدن صورت،ضعف و لمس شدن یک طرف بدن و مشکلات تکلم از جمله علائم سکته مغزی محسوب میشود و لازم است با مشاهده این علائم در خود و اطرافیان تان، فورا با اورژانس تماس بگیرید.
(0) نظر
برچسب ها :
وقتی آنوریسم مغزی پاره می شود

آنوریسم مغزی، یک برآمدگی در دیواره رگ خونی مغز است. آنوریسم در اثر ضعیف بودن دیواره رگ خونی بروز می کند که به تدریج به علت بالا بودن فشار داخل عروق سبب برجستگی و برآمدگی می شود. آنوریسم ممکن است پاره شود و سبب خونریزی مغزی شود.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزیناشی از نوعی ضعف در دیواره ی یکی از رگ های خونی مغز است. جریان خونی که در مغز وجود دارد، به دیواره ضعیف رگ فشار وارد کرده و ایجاد نوعی برآمدگی می کند. این برآمدگی را آنوریسم مغزی می گویند.

در این حالت ممکن است دیواره ی رگ پاره گردد و موجب نشت خون به درون بافت های مغز و اطراف آن شود. زمانی که پارگی رخ می دهد بسیاری از مردم متوجه آن نمی شوند.

اما در بسیاری از موارد ، پارگی آنوریسم رخ نمی دهد. حتی اگر در طی یک ام آر آی یا اسکن مغزی آنوریسم دیده شود، درمانی انجام نمی گیرد ، مگر اینکه میزان مشکل از یک حد خاص بیشتر بوده و یا فرد دارای سابقه ی خانوادگیپارگی آنوریسم باشد.

در طی پارگی رگ خونی مغز چه اتفاقی می افتد؟

در طی پارگی رگ مغزی فواره ی خون تشکیل نمی شود، بلکه برای چند ثانیه خون به سمت بیرون نشت کرده و سپس پلاک تشکیل شده و خون منعقد می شود.

برخی بیماران ممکن است از یک نشت کوچک روزها یا هفته ها رنج ببرند که درنهایت منجر به پارگی بزرگ تر می شود. اما حجم بسیار کم خون نشتی هم می تواند موجب تحریک مغز گردد.

نشتت خون به بیرون از رگ موجب افزایش فشار داخل جمجمه می شود. همچنین موجب نرسیدن خون به بافت هایی که به آن احتیاج دارند خواهد شد.

هم فشار و هم کمبود خون ناشی از پارگی آنوریسم می تواند به بیهوشی و حتیمرگ منجر گردد. 30 تا 50 درصد افراد به محض پارگی آنوریسم دچار مرگ خواهندشد.

آنوریسم

نشانه های پارگی آنوریسم

شایع ترین علامت این مشکل، تجربه شدیدترین سردرد است. این سردرد می تواند با سفتی گردن، احساس سوزن سوزن شدن صورت و حساسیت به نور همراه باشد. برخی بیماران صدای شلیک گلوله و یا بوم رادر هنگام پارگی در مغز خود می شنوند.

مغز یک عضو بسیاری حساس است. بنابراین حتی اگر پارگی آنوریسم درمان شود، یک سوم افراد می میرند، یک سوم به نوعی اختلال پایدار دچار می شوند و یک سوم باقیمانده به سطح عملکرد طبیعی خود باز می گردند

تشنج، احساس ضعف در اندام، تاری دید یا دو بینی و خستگی بیش از حد، همگیاز علائم شایع هستند. اما سردرد ناگهانی و مشقت بار از مشخصه ی بارز این مشکل است و در هر صورت وجود خواهد داشت.

در حالی که ممکن است این نوع سردرد در هر جای سر احساس شود، اما بیشتر بیماران آن را در پشت چشم ها احساس می کنند.

چه باید کرد؟

اگر کسی دچار علائم مذکور شد، باید بلافاصله خود را به اورژانس برساند و یا با 115 تماس بگیرد.

برای کاهش فشار داخل جمجمه ناشی از آنوریسم پاره شده ، پزشکان چندین روش مختلف را به کار می گیرند.

مغز یک عضو بسیاری حساس است. بنابراین حتی اگر پارگی آنوریسم درمان شود،یک سوم افراد می میرند، یک سوم به نوعی اختلال پایدار دچار می شوند و یک سوم باقیمانده به سطح عملکرد طبیعی خود باز می گردند.
(0) نظر
برچسب ها :
سکته قلبی در چه ساعاتی بیشتر رخ می دهد؟

معمولا تصور می شود احتمال سکته قلبی برای جوانانی که از سلامتی نسبتا خوبی برخوردار هستند وجود ندارد، اما کارشناسان می گویند سکته می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. به گفته محققان، در سال های اخیر وقوع سکته در میان جوانان در حال افزایش است.

فرآوری : نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان
سکته قلبی

بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا عوامل خطری مثل پرفشاری خون از عوامل افزایش سکته قلبی در میان جوانان به شمار می آیند.

عوامل خطر سکته قلبی مانند دیابت، چربی خون بالا، مصرف سیگار، چاقی و کمتحرکی از مدت ها پیش مطرح بوده  است، اما امروزه به دلیل تشدید این عوامل،سن سکته قلبی پایین آمده است.

ماشینی شدن زندگی و کم تحرکی باعث شده وزن افراد افزایش پیدا کند. از طرف دیگر سن مصرف سیگار یا حتی مواد مخدر پایین تر آمده است. مواد مخدری مانند کراک می توانند در رگ های سالم قلب رسوب ایجاد کنند و مستقیما باعث سکته قلبی شوند.

علاوه بر این، آلودگی هوا نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است. این آلودگی می تواند عاملی برای سکته قلبیباشد، زیرا کمبود اکسیژن در بدن، خونرسانی به بافت قلب را کاهش می دهد. بهاین ترتیب فرد در معرض خطر سکته قلبی قرار می گیرد، حتی اگر درصد گرفتگی رگ های قلبش زیاد نباشد.

دکتر داریوش کمال هدایت ، متخصص قلب و عروق می گوید:

«متاسفانه در سال های اخیر گرایش جوانان به مصرف غذاهای فست فود و مواد مخدر افزایش پیدا کرده است که از علل عمده شیوع بیماری های قلبی در بین جوانان است.

هرگاه پلاک دچار آسیب و پارگی شود، لخته ایجاد می کند و خون رسانی به عضله قلب انجام نمی شود. نرسیدن خون و اکسیژن کافی، باعث مرگ سلول های عضلهقلبی می شود. همین ناتوانی باعث نارسایی قلبی، اختلال ریتم قلب، ایست قلبی و در نهایت مرگ می شود.

اگر فردی دچار سکته گردد، باید سریع با اورژانس تماس گرفته شود. سکته قلبی بسیار خطرناک است و به هیچ وجه اطرافیان نباید در این مورد سهل انگاریداشته باشند و باید هرچه سریع تر به بیمارستان مراجعه کرد.

حملات قلبی عمدتا در بین ساعات 4 تا 10 صبح رخ می دهند. این امر می تواند به علت افزایش سطح آدرنالین خون، افزایش فشار سیستولیک خون یا افزایش غلظت خون در صبح هنگام باشد

احساس فشار، سنگینی در قفسه سینه، احساس درد معده، درد شدید در دست، تعریق زیاد و احساس بغض در گردن شایع ترین علائم سکته قلبی است.

تغذیه مناسب، به حداقل رساندن استرس و هیجان، مصرف کم نمک، استفاده از میوه های تازه و نکشیدن سیگار از راه های پیشگیری از بیماری های قلبی عروقیاست.»

دکتر حسینی زاده ، متخصص قلب و عروق نیز در این باره می گوید:

«استرس باعث آزاد شدن ذخایر اسیدهای چرب و گلوکز در جریان خون می شود. این مواد می توانند به چربی و کلسترول تبدیل شده و به دیواره رگ ها رسوب کنند و در نهایت منجر به آترواسکلروز و پرفشاری خون شوند.

استرس بطور مستقیم و غیر مستقیم می تواند به بیماری های قلبی و بروز حملات قلبی منجر شود. استرس بطور غیر مستقیم با افزایش رفتارهای پرخطر همچون پرخوری، بی تحرکی، روی آوردن فرد به سیگار و مواد مخدر، افزایش فشار خون و کلسترول، ریسک بیماری های قلبی و حمله قلبی را افزایش می دهد.

استرس می تواند باعث بیماری های قلبی - عروقی، تنفسی، جنسی، معده ای و روده ای، اختلالات تغذیه ای، اعتیاد و حتی مرگ شود. حملات قلبی عمدتا در بین ساعات 4 تا 10 صبح رخ می دهند. این امر می تواند به علت افزایش سطح آدرنالین خون، افزایش فشار سیستولیک خون یا افزایش غلظت خون در صبح هنگام باشد.

بزرگ ترین خطر بی توجهی به سکته قلبی و علائم آن، مرگ است. در غیر این صورت فرد دچار نارسایی قلبی، تنگی تنفس، خستگی زودرس و علائم نارسایی قلبی همچون ورم پا و تندی ضربان قلب در هنگام فعالیت و استراحت می شود.

افزایش فشارخون، کار قلب را زیاد می کند و موجب بزرگی قلب و ضعف آن در طول زمان می شود. همچنین این مساله، خطر حمله قلبی، نارسایی کلیه و نارساییقلب را افزایش می دهد. هنگامی که افزایش فشارخون با چاقی، کشیدن سیگار و دیابت همراه باشد، خطر سکته قلبی و مغزی افزایش بیشتری می یابد.

مردان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی هستند و در سنین پایین تر به این بیماری ها دچار می شوند

بیماری دیابت به طور جدی خطر بیماری قلبی - عروقی را حتی (با تحت کنترل داشتن میزان قندخون) افزایش می دهد. بیش از 80 درصد بیماران مبتلا به دیابتبه شکلی به دلیل بیماری های قلبی عروقی جان خود را از دست می دهند. اگر دیابت دارید، مهم است که هر عامل خطرسازی را تحت نظر و کنترل داشته باشید.

تقریبا چهار نفر از پنج نفری که به دلیل بیماری های عروقی جان خود را ازدست می دهند، 65 سال یا بیشتر سن دارند. در سنین بالاتر، زنانی که حمله قلبی دارند، دو برابر بیشتر از مردان دچار مرگ می شوند. همچنین مردان در معرض خطر بیشتری از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند و در سنین پایین تر به این بیماری دچار می شوند. این میزان نزد زنان حتی پس از یائسگی(هنگامی که میزان مرگ زنان به دلیل بیماری قلبی افزایش می یابد) به اندازهمردان نیست.

خطر بیماری های قلبی در افراد سیگاری، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. کشیدن سیگار، بزرگ ترین عامل خطر برای ایست ناگهانی قلبی است. سیگاری هایی که دچار حمله قلبی می شوند نیز با احتمال بالاتر مرگ روبهرو هستند. تماس افراد غیرسیگاری با دود سیگار هم ممکن است خطر بیماری قلبیرا افزایش دهد.

خطر بیماری عروقی قلب با افزایش کلسترول خون بالا می رود. هنگامی که دیگر عوامل خطرساز نیز وجود دارند، این خطر هم بیشتر مطرح می شود. میزان کلسترول نیز تحت تاثیر سن، جنس، توارث و تغذیه قرار می گیرد.»


منابع:
ایسنا
جام جم
مجله سیب سبز
شفاف
(0) نظر
برچسب ها :
قلب ایرانی ها روز به روز بدتر می زند (مصاحبه)

آمار مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی در کشورمان بالاتر از کشورهای پیشرفته است. سالانه بسیاری از ایرانیان به دلیل بیماری قلب و عروق جان خود را از دست می دهند، بنابراین پیشگیری از این بیماری ضروری است. مصاحبه زیر به مناسبت روز جهانی قلب انجام شده است. با ما همراهباشید.

مصاحبه: هانیه ورشوچی - بخش سلامت تبیان

بیماری قلبی

شاید بتوان گفت هزینه پیشگیری از بیماری های قلبی،کمتر از مصرف سالیانه فست و فود در یک خانواده است، چرا که بررسی های بانکمرکزی نشان می دهد 77 میلیون ایرانی سالانه بیش از 11.1 هزار میلیارد تومان برای خوردن غذا و خوراکی های آماده (فست فودها) هزینه می کنند.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران نشان می  دهد بیشترین علت مرگ و میر در کشور بعد از تصادفات، سکته های قلبی است. این در حالی است که آمار سکته های قلبی و مغزی در اروپا رو به کاهش است، اما این آمار در ایران کم نشده است.

طبق آخرین آمارهای ارائه شده، 50 درصد جامعه شهری ایران افزایش وزن دارند. این در حالی است که تحقیقات نشان می دهد چاقی شدید به تنهایی می تواند خطر نارسایی قلبی و مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی را افزایش دهد.

از سال 2000 میلادی فدراسیون جهانی قلب، 29 سپتامبر را به نام روز جهانی قلب بنیان گذاری کرد تا به مناسبت این روز، مردم دنیا را از خطرات بیماری قلبی و سکته مغزی مطلع کند. فدراسیون جهانی قلب، شعار امسال خود را" زندگی تان را پرتوان کنید" اعلام کرده است.

امروز هشتم مهرماه 1395، روز جهانی قلب است. با توجه به اینکه سن سکته قلبی در ایران رو به کاهش است، در این خصوص تبیان با دکتر محمد حسین نجفی، فلوشیپ فوق تخصص آنژیوپلاستی، مدیر گروه قلب ایفمارک (مرکز پزشکی منتخب فیفا) به صحبت نشسته است.

سن سکته قلبی در ایران کاهش و ابتلا به بیماری های قلبی افزایش یافته است. دلیل این امر چیست؟

به طور کلی به دلیل افزایش عوامل خطرساز بیماری های قلبی در زندگی افرادمثل استعمال سیگار، افزایش فشار خون ، افزایش چربی خون و دیابت، سن سکته قلبی کاهش یافته است و در طی سال های آینده با توجه به تغییر سبک زندگی جوانان، با هجوم و سونامی بیماری های قلبی مواجه خواهیم شد.

به طور کلی دیابت و فشار خون سلامت قلب را تحت تاثیر قرار می دهند و با عدم کنترل آنها، سلامت سایر ارگان ها هم به خطر می افتد

همچنین برنامه های غذایی نامتعادل، آلودگی هوا و کم تحرکی سن ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داده است. با توجه به استرس های دنیای امروزی نیز،افراد بیشتر در معرض بیماری های قلبی هستند، چرا که قلب به عنوان یکی از ارگان های بدن به شدت تحت تاثیر این عوامل قرار دارد.

تحقیقات نشان می دهد، ایرانیان از الگوی نامناسب غذایی برخوردارند. آیا با اصلاح الگوی غذایی می توان از بیماری قلبی پیشگیری کرد؟

پیروی از برنامه غذایی مدیترانه ایموجب کاهش خطر مرگ و میر و بیماری های قلبی می شود. متاسفانه در سال های اخیر مصرف فست فود ها و مواد قندی رایج شده است و این امر باعث افزایش شیوعبیماری های قلبی بین سنین مختلف شده است. همچنین ممکن است در این موادغذایی از روغن های حاوی پالماستفاده شده باشد. این موارد می تواند عاملی برای تسریع گرفتگی عروق قلبی شود. لازم است سبزیجات و میوه های تازه، غلات سبوس دار، غذاهای کم کالری و روغن های مفید در سبد غذایی هر خانواده باشد، چرا که برای سلامت قلب مفیدند.

در این راستا رعایت برنامه غذایی مناسبتوسط والدین به طور مثال حذف روغن جامد از برنامه غذایی و عادت به مصرف کردن غذاهای کم نمک می تواند به بهبود الگوی غذایی خانواده ها کمک کند. به بیان دیگر تغذیه سالم و متعادل و کنترل استرس از عوامل لازم برای محافظت ازقلب و پیشگیری از بیماری های قلبی هستند.

هزینه درمان بیماری های قلبی بیشتر است یا هزینه پیشگیری از آنها؟

آنچه اهمیت دارد این است که با اصلاح الگوی مصرف غذایی و برنامه پیشگیری، نیاز به درمان و هزینه های مربوط به آن کاهش می یابد. با توجه به اینکه هزینه های تشخیص بیماری و درمان بسیار هزینه بر است و هزینه های پیشگیری بسیار کمتر است.

به طور کلی دیابت و فشار خونسلامت قلب را تحت تاثیر قرار می دهند و با عدم کنترل آنها، سلامت سایر ارگان ها هم به خطر می افتد. پیشگیری و آموزش و آگاهی در این خصوص می تواندسلامت قلب را تا حدودی تضمین کند و در کاهش هزینه های درمانی موثر واقع شود.

درمان های خوب و مناسبی در کشور وجود دارد، از لحاظ اقدامات درمانی هم امکانات خوبی در اختیار مردم است. اما نکته حائز اهمیت این است که مردم با وجود داشتن آگاهی کافی، اقدامات پیشگیرانه را  انجام نمی دهند. در نتیجه آمار مرگ و میر بیماری های قلبی بسیار زیاد است و هزینه های مادی و معنوی زیادی را به کشور تحمیل می کند.

روز جهانی قلب

افراد همسن از نظر سلامت قلبی متفاوت هستند. به طور کلی افراد باید در چه سنی و با چه علائمی به پزشک متخصص قلب مراجعه کنند؟

باید از دوران کودکی با معرفی عوامل خطر برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ها اقدام کرد و آموزش داد. نکته حائز اهمیت این است که بیماری های قلبیاز کودکی شروع می شوند و در بزرگسالی خود را نشان می دهند. افراد دارای زمینه بیماری های فشار خون، قند خون، داشتن سابقه فامیلی بیماری قلبی و افرادی که دخانیات مصرف می کنند، در معرض خطر هستند که باید برای پیشگیری اقدام کنند. این افراد باید از سنین 20 تا 30 سالگی تست های غربالگری را انجام دهند.

اگر فردی هم سابقه بیماری قلبی در فامیل و اقوام نزدیک را ندارد، باید اولین چکاپ قلبی خود را در سن 35 سالگی انجام دهد و فشار خون و قند خونش مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین اگر فردی مبتلا به  دیابتاست، با تشخیص بیماری باید از نظر بیماری های قلبی بررسی شود. به طور کلی با تشخیص به موقع و آموزش و آگاهی لازم می توان آمار مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی کاهش داد. 

اگر فردی بخواهد برای درمان اقدام کند، چه هزینه هایی باید بپردازد؟

هزینه های درمانی، در سیستم دولتی وارد یک سیستم بوروکراسی و زمان بر خواهد شد. در بیماری های قلبی تشخیص باید به موقع و سریع صورت بگیرد و زمانو سرعت حرف اول را می زند. به کمک سیستم تحول سلامت، هزینه ها کاهش پیدا کرده است، اما به جهت ارزانی، بار سنگینی را بر سیستم اقتصادی کشور وارد کرده است.

هزینه آنژیوگرافی در سیستم خصوصی 5 میلیون تومان است، ولی در سیستم دولتی به جهت یارانه که داده می شود، هزینه ای که از جیب بیمار پرداخت می شود، حدود 500هزار تا یک میلیون تومان است. به نوعی با پیشگیری هزینه هایی کمتری به خانواده و دولت تحمیل می شود.

به عنوان سوال آخر، اخرین باری که قلب خودتان و خانواده تان را بررسی کردید، چه زمانی بود؟

آخرین بار 2 تا 3 ماه قبل بود و از وضعیت قلبی خودم و خانواده ام راضی بودم. معمولا سعی می کنم نکاتی را که از بیماران می خواهم رعایت کنند، خودمو خانواده ام نیز رعایت کنیم.
(0) نظر
برچسب ها :
برنامه مرکز قلب شهید رجایی برای روز جهانی قلب

مرکز قلب شهید رجایی به مناسبت روز جهانی قلب برگزار می کند: بی رحم ترین قاتل زنجیره ای در پارک ملت شناسایی می شود.

بخش سلامت تبیان
روز جهانی قلب

از سال 2000 میلادی فدراسیون جهانی قلب، 29 سپتامبر را به نام روز جهانیقلب بنیان گذاری کرده است تا به مناسبت این روز، مردم دنیا را از خطرات بیماری قلبی و سکته مغزی به عنوان اولین علت مرگ مطلع کند.

به گزارش مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی، این بیماری ها سالانه میلیون ها نفر را از بین می برند و این تعداد هم چنان رو به افزایش است.

فدراسیون جهانی قلب شعار امسال خود را" زندگی تان را پرتوان کنید" اعلام کرده است.

عوامل خطرساز بیماری های قلبی عروقی شامل کلسترول خونبالا، فشار خون بالا، استعمال دخانیات، چاقی ، دیابت، عدم تحرک بدنی، برنامه غذایی ناسالم، زمینه ارثی و سابقه خانوادگی است

به همین مناسب واحد پیشگیری و ارتقای سلامت مرکز آموزشی ، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی در روز چهارشنبه 7 مهرماه و پنجشنبه مورخ هشتمهر مطابق با 29 سپتامبر برنامه ای را در پارک ملت تهران برگزار می کند و در آن به ارزیابی میزان خطر 10 ساله بیماری های قلبی عروقی شهروندان می پردازد.

مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق شهید رجایی با همکاری شهرداری منطقه سه تهران ایستگاه خدمات پزشکی و پرستاری به مدت دو روز، چهارشنبه و پنجشنبه از مورخ  هفتم لغایت هشتم از ساعت 15 لغایت 19 در کنار دریاچه پارک ملت برگزار می کند که به صورت رایگان از همشهریان گرامی فشار خون، چربی خون و قد و وزن خون را اندازه گیری کرده و بر حسب معیارهای  مطالعه فرامینگهام پس از تخمین خطر ده ساله ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، توسط پزشکان مرکز توصیه های پزشکی مبتنی بر شواهد ارایه خواهد شد.

عوامل خطرساز بیماری های قلبی عروقی شامل کلسترول خون بالا، فشار خون بالا، استعمال دخانیات، چاقی ، دیابت، عدم تحرک بدنی، برنامه غذایی ناسالم،زمینه ارثی و سابقه خانوادگی است.

همچنین در این برنامه در مورد حمله قلبی و همچنین آمار مرگ و میر قلبی در ایران، شیوه های پیشگیری از بیماری های قلبی، توجه به اصول سلامتی و شیوه سالم زندگی، ورزش ها و فعالیت های مناسب جسمانی، آموزش های لازم به شهروندان ارائه خواهد شد.


منبع: مرکز قلب شهید رجایی
(0) نظر
برچسب ها :
جراحی پیوند قلب چطوری است؟

عمل جراحی پیوند قلب، به برداشتن قلب نارسای یک بیمار وجایگزین کردن آن با قلب سالم یک بیمار دچار مرگ مغزی گفته می شود. بیشترینکاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبی شدید غیر قابل درمان دارند.

فرآوری : نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان
عمل جراحی پیوند قلب

حتی تصور این که قلب فرد دیگری که هرگز فرصت دیدنش را نخواهید داشت،  درسینه شما بتپد، باعث ترس، اضطراب و استرس می شود. چنین استرسی چند برابر می شود، وقتی به دلیل ابتلا به نارسایی شدید قلبی در لیست انتظار پیوند قلبهستید و نگران این که مبادا وقت کافی تا زمان پیوند نداشته باشید. حتی بعداز پیوند ممکن است احساس شکنندگی ، افسردگی و نگرانی از عوارض و عواقب پیوند داشته باشید.

همه این احساس ها برای کسی که عمل جراحی بزرگی چون پیوند قلب را پیش رو دارد یا انجام داده،  طبیعی است. جالب است بدانید سالانه حدود 80 تا 90 عملپیوند قلب در کشور انجام می شود.

پیوند قلب فقط در مراکز پیوند مورد تائید وزارت بهداشت انجام می شود و بیماران برای پیوند باید در این مراکز ثبت نام کنند تا در صورت وجود قلب مناسب برای پیوند دعوت شوند

عمل جراحی پیوند قلب، بهبرداشتن قلب نارسای یک بیمار و جایگزین کردن آن با قلب یک بیمار دچار مرگ مغزی گفته می شود. بیشترین کاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبیشدید دارند که غیرقابل درمان است. منظور از نارسایی قلبی، شرایطی است که قلب آسیب پذیر و ضعیف است و نمی تواند خون کافی را که بدن به آن نیاز دارد،پمپ کند.

دکتر بابک شریف کاشانی، متخصص و دانشیار قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره می گوید:

در دنیای امروزی، به علت نحوه زندگی، نوع تغذیه و انواع استرس، بیماری های قلبی عروقی افزایش یافته است. این بیماری ها شامل تنگی عروق کرونر قلب وسکته های قلبی ناشی از آن، فشار خون، نارسایی قلبی و مشکلات دریچه های قلبهستند. در شرایطی که این بیماری های قلبی به نارسایی قلبی منجر شود و به درمان های متداول پاسخ ندهد، گزینه آخر درمان، پیوند قلب خواهد بود.
برای یک عمل پیوند موفق،  نیاز به همکاری گروه های مختلف پزشکی، خدمات وسیع حمایتی و مهم تر از همه بیمار و نزدیکان آن است.

وقتی در لیست پیوند قرار می گیرید

بیماران مبتلا به نارسایی قلب پیشرفته باید تحت نظر یک کلینیک اختصاصی نارسایی قلب بوده، با پیگیری مرتب و منظم از وضعیت بیماری خود آگاه باشند. در این کلینیک ها شرایط بیمار ارزیابی می شود و اگر همه تست ها و آزمایش هانشانگر وخامت بیماری باشند،  بیمار در گروه پیوند قرار می گیرد. پیوند قلبفقط در مراکز پیوند مورد تائید وزارت بهداشت انجام می شود و بیماران برای پیوند باید در این مراکز ثبت نام کنند تا در صورت وجود قلب مناسب برای پیوند دعوت شوند.

زمانی که فرد مرگ مغزیبرای اهدا معرفی می شود، گروه های تخصصی، اعضای مختلف از جمله قلب را از نظر مناسب بودن برای اهدا بررسی می کنند. اگر قلب مناسب تشخیص داده شود، باتوجه به لیست انتظار وزارت بهداشت، فرد گیرنده مناسب شناسایی و از طریق گروه پیوند برای عمل جراحی دعوت می شود.

چه کسانی قلب پیوندی می خواهند؟

بیشتر بیماران که به مرکز پیوند مراجعه می کنند، نارسایی قلبی شدید و لاعلاج دارند. نارسایی قلبی ممکن است بر اثر بیماری هایی چون بیماری عروق کرونری، بیماری های مادرزادی قلب، عفونت ویروسی قلب، بیماری های دریچه ای و ماهیچه های قلبایجاد شود. گفتنی است مصرف مشروبات الکلی، بارداری و مصرف نکردن دقیق و بموقع داروها می تواند باعث آسیب دریچه ای و ماهیچه های قلب شود.

پیوند قلب برای چه کسانی ممنوع است؟

اگر فرد دارای هر یک از بیماری های زیر باشد، پیوند قلب برای او ممنوع است:
- کم خونی شدید
- فشار خون شدید
- دیابت کنترل نشده
- بیماری شدید کلیه، کبد و ریه
- تومور بدخیم سرطانی
- عفونت فعال
- مقاومت عروق ریوی بیش از شش واحد وود
-گرادیان فشار داخل ریوی بزرگ تر از 15 میلی متر جیوه: افزایش فشار خون ریوی باعث نارسایی بطن راست قلب، سپس نارسایی عضو پیوندی و در نهایت باعث مرگ گیرنده پیوند می شود.
- وابستگی شدید به دخانیات

عمل جراحی پیوند قلب

مراقبت های پس از پیوند

به طور متوسط این افراد تا یک ماه در بیمارستان بستری می شوند تا تمام عوارض اولیه آنها کنترل شود. بعد از یک ماه می توانند وارد جامعه شوند و کارهای روزمره و عادی خود را از سر بگیرند.

مساله مهم این است که اینها باید به طور مکرر مراجعه کنند، زیرا هر علامت غیر طبیعی که در این افراد ایجاد می شود، می تواند بیانگر این باشد که پیوند آنها دچار مشکل شده است.

در این ویزیت ها پزشکان عملکرد قلب پیوندی، سطح داروی ضد رد پیوند و احتمال بروز عوارض عفونی و غیرعفونی را بررسی می کنند و در صورت نیاز، اقدامات درمانی لازم را انجام می دهد.

بررسی محققان نشان می دهد زنانی که بعد از پیوند عضو،باردار می شوند با خطرات زیادی مواجه هستند که یکی از آنها به دنیا آوردن فرزند ناقص الخلقه و دیگری پس زدن عضو پیوندی است

رعایت نکات بهداشتی بخصوص پرهیز از رفتارهایی که خطر انتقال عفونت ها راافزایش می دهد، بسیار مهم است. پیشگیری از عفونت های تنفسی و گوارشی و واکسیناسیون های لازم از این قبیل اقدامات است.

پس از انجام پیوند باید هر ماه بیوپسی (نمونه گیری) انجام شود تا اگر ردپیوندی در حال رخ دادن است، در همان مراحل اولیه و قبل از بروز علائم، تشخیص داده شده و بیماران درمان شوند. ولی به تدریج که از سن پیوند می گذرد، گرفتن بیوپسی با فاصله های زمانی بیشتر انجام می شود.

بیماران باید هر ساله به منظور بررسی احتمال تنگی شریان های کرونر، آنژیوگرافی کرونری و یا اولتراسونوگرافی داخل کرونری انجام دهند.

بارداری پس از پیوند

درباره بارداری بعد از پیوند، گزارش های متعددی از موارد موفق آن را می توان ارائه داد، ولی لازمه حفظ سلامت بیمار پیوندی، پرهیز از بارداری است.

بررسی محققان آمریکایی نشان می دهد زنانی که بعد از پیوند عضو، باردار می شوند با خطرات زیادی مواجه هستند که یکی از آنها به دنیا آوردن فرزند ناقص الخلقه و دیگری پس زدن عضو پیوندی تا دو سال پس از بارداری است.

به بیان دیگر، امکان بارداری بعد از پیوند عضو وجود دارد، ولی فرد باید قبل و بعد از بارداری تحت نظر متخصص زنان باشد و با متخصص پیوند عضو، مشورتکند.

حفظ سلامت قلب پیوندی

مصرف منظم داروهای تجویز شده برای حفظ سلامت قلب پیوندی در هر ویزیت به بیماران توصیه می شود. مصرف ناصحیح این داروها می تواند به عوارض شدید و حتی رد پیوند منجر شود که عارضه بسیار خطرناکی است و می تواند به قلب پیوندی آسیب جبران ناپذیری وارد کند.

رعایت نکات توصیه شده بعد از پیوند و توجه به مصرف منظم داروها، باعث حفظ عملکرد سالم قلب پیوندی خواهد شد و از رد پیوند و بروز عوارض مختلف پیشگیری خواهد کرد و اکثر بیماران پیوند قلب با رعایت این مسائل می توانند از یک زندگی فعال لذت ببرند.

در صورت داشتن علایم زیر به پزشک مراجعه کنید

- تب (بالاتر از 38 درجه)، تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، خستگی، درد بدن، خواب آلودگی
- سرفه همراه با خلط سبز یا زرد، هر سرفه ای که بیش از یک هفته طول بکشد.
- احساس سوزش هنگام دفع ادرار
- ترشحات واژینال یا کهیر
- زخمی که ترمیم نمی شود یا محل آن گرم شده
- ادم، قرمزی، درد، حساسیت در دست یا پا
- درد یا حساسیت در محل پیوند
- تنگی تنفس
- تجمع آب در بدن و یا افزایش ناگهانی وزن
- افزایش ناگهانی ضربان قلب یا فشار خون


منابع:
جام جم - پونه شیرازی
ویکی پدیا
(0) نظر
برچسب ها :
حقایقی عجیب درباره قلب

شاید بتوان قلب را مهم ترین عضله ی بدن دانست، زیرا وظیفه اکسیژن رسانی و ارسال مواد مغذی به تمام بخش های بدن را بر عهده دارد. حال چه می شود که بسیاری از ما کوچک ترین اهمیتی برای آن قائل نیستیمو کمترین اطلاع را از این ارگان بسیار حیاتی داریم. در اینجا شما را با 22حقیقت راجع به قلب آشنا خواهیم کرد.


سلامت قلب

وزن قلب از یک بطری نوشابه کمتر است

قلب شما به اندازه مشت و وزن آن حدود 283.5 گرم می باشد، یعنی کمتر از وزن یک قوطی نوشابه ی گازدار! قلب دارای چند شیر است که با باز و بسته شدن اجازه ی ورود یا خروج جریان خون را می دهند.

قلب شما یک فعال همیشگی است

قلب در هر روز حدود صدهزار بار می تپد، یعنی در طول عمر 70 ساله، حدود دو ونیم میلیارد بار.

ممکن است تمرینات ورزشی ضعیف نشان از یک مشکل قلبی باشد

تمرینات ورزشی نه تنها در بهبود عملکرد قلب بسیار موثرند، بلکه می تواند یک روش برای چک کردن سلامت قلب نیز به حساب بیاید.

بر خلاف آنچه همه فکر می کنند قلب در سمت چپ بدن قرار نگرفته است، بلکه درست زیر استخوان جناق است و فقط کمی به سمت چپ کج شده است

اگر شما در مدت چند جلسه ورزش متوجه شدید که نمی توانید مانند گذشته حرکات را به خوبی انجام دهید، با پزشک مشورت نمایید.

این مشکل نشان می دهد قلب شما قادر به پمپاژ کامل خون نیست و می تواند یکی از نشانه های اولیه ی بیماری قلبی باشد.

سرطان قلب به ندرت رخ می دهد

سرطان قلب به ندرت حتی در کشورهای پرجمعیت دیده می شود. علتش این است کهسلول های ماهیچه ای قلب تقریبا غیرقابل تقسیم هستند و به همین دلیل اگر جهش سرطان زایی هم در ژنوم (محتوای ژنتیکی) یک سلول قلب رخ داده باشد، قابلتکثیر و ایجاد توده ی سرطانی نیست و احتمال رخ دادن آن بسیار کم است.

با این حال سرطان در نقاط دیگر بدن می تواند به قلب آسیب برساند، یعنی با متاستاز، سرطان به قلب هم گسترش می یابد. به علاوه شیمی درمانی و درمان های دیگر هم ممکن است به بافت آن آسیب وارد کند.

مشکل جنسی می تواند نشان از اختلال قلبی باشد

اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظیک پرچم قرمز برای مشکلات قلبی است و فرد نیاز به تست قلب پیدا خواهد کرد.دلیلش هم عدم خونرسانی به عروق کوچک دستگاه تناسلی مردان است که ممکن است نشان از آسیب دیدگی یک رگ بزرگتر باشد.
اما از طرفی رابطه ی جنسی منظم می تواند با کم کردن استرس احتمال ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد.

خنده برای قلب خوب است

خنده موجب تعدیل هورمون های استرس، کاهش التهاب شریان ها و افزایش کلسترول خوب  یا HDL می شود که خود موجب بهبود یافتن عملکرد قلب شده و اثری 24 ساعته دارد.

می توان با یک متر نواری، سلامت قلب را سنجید

یک نوار متر را دور کمر خود بگیرید. اگر اندازه ی دور کمرتان بیشتر یا کمتر از نصف قدتان بود، شما مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستید.

مشروبات الکلی به قلب آسیب می رساند

نوشیدن مشروبات الکلی منجر به آسیب دیدگی عروق و ابتلا به بیماری های قلبی می گردد.

قلب به سرعت رعد و برق می تپد

یک سیکل قلبی (شامل انقباض و پمپاژ خون و سپس آرام شدن ماهیچه) که ما به آن ضربان قلب می گوییم 0.8ثانیه طول می کشد.

قلب در محلی که شما فکر می کنید قرار نگرفته است

از آنجایی که همه ی مردم دنیا گمان می کنند قلب در سمت چپ بدن قرار گرفته است، هنگام خواندن سرود ملی دست شان را روی آن قرار می دهند، ولی قلبدر جایی درست زیر استخوان جناق است و فقط کمی به سمت چپ کج شده است.

رگ های خونی

طول عروق خونی شگفت انگیز است

اگر تمام عروق خونی بدن را در یک مسیر مستقیم قرار دهیم، طول آن چیزی حدود 96560.64 کیلومتر خواهد بود که می توان آن را 2 دور دورِ کره ی زمین پیچید.

میزان پمپاژ خون توسط قلب باورنکردنی است

هر فرد سالمی حدود 6 لیتر خون در بدنش دارد. در طول یک عمر متوسء قلب حدود یک میلیون بشکه خون را پمپاژ می کند.

قلب شما با محیط زیست مرتبط است

با بالارفتن میزان آلاینده های هوا، شاهد بیشترین تعداد افراد بستری شدهبه علت مشکل قلبی در بیمارستان ها هستیم. طبق بررسی ها بیشترین حملات قلبیجدی در روزهایی با هوای آلوده اتفاق می افتد.

ممکن است نشانه های بیماری قلبی با آنچه شما فکر می کنید متفاوت باشد

بیشترین حملات قلبی با علائم خفیف مانند درد قفسه ی سینه آغاز می شوند. سوزش سردل، حالت تهوع، درد فک یا بازو، تنگی نفس و تنگی و درد قفسه ی سینه از علائمی هستند که بیشتر مردم از آن اطلاعی ندارند.

پا می تواند از یک حمله ی قریب الوقوع قلبی خبر دهد

یکی دیگر از پرچم های قرمز مشکلات قلبی و عروقی افزایش اندازه ی کفش است. وقتی قلب با شکست مواجه می شود، بدن سعی در حفظ آب بدن می کند که موجبتورم پاها می گردد.

غم و اندوه در دوران کودکی منجر به حملات قلبی در سال های بعدی می شود

به عنوان مثال کودکانی که اعضای خانواده شان زندانی است و یا مشکلاتی استرس زا را در این دوران تجربه می کنند، در بزرگسالی به دلیل افزایش هورمون استرس یا همان کورتیزول با احتمال بیشتری به حمله ی قلبی دچار می شوند.

آیا قلب هم می تواند اندوهگین شود؟

هر اتفاق عاطفی ناگهانی می تواند باعث مشکلی به نام سندروم قلب شکسته شود که به آن کاردیومیوپاتی ناشی از استرس نیز می گویند.

قلب بزرگ تر همیشه به معنی پمپاژ بیشتر و قوی تر خون نیست و اغلب نشانه ای از یک مشکل است

موجی از هورمون های استرس مانند آدرنالین موجب بزرگ شدن بخشی از ماهیچه یقلب به طور موقت می شود که قدرت پمپاژ آن را کاهش می دهد. این مشکل با حمله ی قلبی متفاوت است، زیرا در طی آن هیچ شریانی مسدود نمی شود، اما به ندرت و در موارد جدی می تواند کشنده باشد.

این مشکل بعد از چند هفته به طور خودبه خود رفع می شود، اما پزشک می تواند با تجویز داروهای مسدودکننده ی بتا به قلب کمک کند.

عطسه قلب را متوقف نمی کند

علیرغم باور عمومی، قلب در هنگام عطسه از حرکت باز نمی ایستد و به احتمال زیاد به دلیل فشاری که هنگام عطسه به قفسه ی سینه وارد می شود یک ضربان قلب حس نمی شود.

قلب بر خلاف سایر اندام ها، خودش ترمیم نمی شود

بر خلاف دیگر اندام ها و بافت های بدن، قلب آسیب دیده نمی تواند خودش بهبود پیدا کند، اما اندام ها و بخش هایی مانند پوست و استخوان بعد از بریدگی و یا شکستگی در جهت ترمیم خود تلاش می کنند.
به همین دلیل درمان فوری یک حمله ی قلبی ضروری است و هر یک دقیقه که بگذرد، تسکین قلب دشوارتر می شود.

قلب بزرگ تر همیشه بهتر نیست

قلب بزرگ تر همیشه به معنی پمپاژ بیشتر و قوی تر خون نیست و اغلب نشانه ای از یک مشکل است. برخی افراد با عضلات بزرگ و غیرطبیعی قلببه دنیا می آیند. این وضعیت به نام کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک معروف است و یکی از دلایل مرگ ناگهانی در ورزشکاران بر اثر مشکل قلبی می باشد.
فشار خون کنترل نشده و شرایط مشابه نیز می تواند به افزایش اندازه قلب منجر شود.

در هر سنی هر نیم کیلوگرم اضافه وزن به قلب آسیب می رساند

علائم بیماری قلبی از جمله ضخیم بودن ماهیچه ی قلب در کودکان چاق بیشتر دیده می شود. وزن اضافی موجب آسیب جدی به قلب و احتمالا داشتن یک زندگی کوتاه و مرگ زودرس خواهد شد.

بیماری قلبی می تواند به بهتر شدن سلامت قلب کمک کند

گاهی ابتلا به بیماری قلبی و درمان و مراقبت های بعد از آن موجب بهتر شدن وضعیت سلامت قلب حتی نسبت به گذشته می شود. اغلب مردم پس از انجام یک جراحی قلب، ورزش منظم و تغذیه ی سالم را پیش می گیرند.

(0) نظر
برچسب ها :
10راه بهبود زندگی پس از سکته قلبی

گاهی اوقات قطع ثابت جریان خون به سمت قلب هنگام سکته قلبی می تواند موجب مرگ شود، اما بسیاری از افراد این شانس را دارند که زنده بمانند، البته در صورت دریافت سریع خدمات پزشکی. حمله ی قلبی می تواندزندگی تان را به دو دوره ی قبل از حمله و بعد از حمله تقسیم کند. ما از 10نفر خواسته ایم آنچه را که باعث بهبود زندگی شان بعد از حمله ی قلبی شده است، با شما به اشتراک بگذارند.


سلامت قلب

خودمراقبتی بسیار مهم است

نباید هرگز از کمک خواستن از دوستان و خانواده خود خجالت بکشید. در روزهای اول پس از حمله ی قلبی،ترک عادات همیشگی مانند مصرف برخی مواد غذایی خاص و عدم تحرک مشکل است. شاید این حس به شما دست دهد که دیگر خود قبلی تان نیستید، اما کم کم باید به شرایط عادت کرده و سعی کنید برای خودتان برنامه ریزی کند. ورزش مادام العمر را شعار و هدف خود قرار دهید و مصمم باشید برای سلامتی تان گام های بلند بردارید.

چیزهای کوچک اهمیتی ندارند

تمام تلاش تان را به کار بگیرید تا در مواجهه با مسائل کوچک دچار استرس نشوید. خستگی طولانی مدت بعد از حمله ی قلبی برای هرکسی ممکن است پیش بیاید. درد بدن و درد قفسه ی سینهپس از هر حمله می تواند تا مدتی فرد را درگیر خود کند. اما آنچه که اهمیت دارد این است که باید خود را بهتر بشناسید و بیش از گذشته به فکر خود باشیدو یاد بگیرید که کمتر دچار استرس های شغلی و ... شوید.

سرعت همیشگی نیست

شاید شما همه کارهایتان را با سرعت و شتاب بتوانید انجام دهید، اما پس از یک حمله ی قلبی دیگر نخواهید توانست مانند سابق فعالیت کنید.

پس از حمله قلبی باید یاد بگیرید که چگونه استرس را کنترل کنید. شنا و پیاده روی تند در این کار کمک تان خواهند کرد

حتی اگر هم بتوانید، این کار برای تان خطرناک خواهد بود. بنابراین نیاز است سبک زندگی تان را تغییر دهید، بیش از گذشته استراحت داشته باشید و کارهای سبک تری انجام دهید.

سلامت حرف اول را می زند

ترس از یک حمله ی قلبیدیگر همیشه با کسانی که این مشکل را تجربه کرده اند هست. مهم آن است که بتوان خود را متقاعد کرد تا تمام تمرکز و حواس را روی مسائلی مانند کاهش وزن و کنترل کلسترول خون و ... قرار داد. این کار می تواند از استرس فرد بکاهد.

زندگی شیرین می شود

اگرچه حمله ی قلبی در نگاه اول یک اتفاق ناگوار است، اما می تواند زندگیتان را شیرین تر کند. زنده ماندن پس از حمله ی قلبی یک معجزه است و می تواند زندگی پس از آن را برایتان زیباتر کند. هر بار که غذا می خورید و هر نفسی که می کشید برایتان معنا پیدا می کند.

تحمل تغییرات بیشتر می شود

پس از حمله ی قلبی مدتی طول می کشد تا به شرایط جدید عادت کنید و این خود موجب خواهد شد از این پس آماده ی پذیرش هر مشکل و تغییر ساده ی دیگر درزندگی تان باشید.

تسکین استرس ضروری است

پس از حمله ی قلبی باید یاد بگیرید که چگونه استرس را کنترل کنید. شنا وپیاده روی تند به شما در این کار کمک خواهند کرد. در این حالت است که می توانید حتی بیش تر از قبل از زندگی تان لذت ببرید.

اضطراب شایع، اما قابل کنترل است

مشکلات دیگری که می تواند پس از هر حمله ی قلبی رخ دهد فرد را مضطرب می سازد. ورزش در کنترل اضطراب و بازگرداندن حس اعتماد به نفس بسیار مهم است.

کاهش خطر حمله ی بعدی در اولویت است

همان طور که متوجه شدید، استرس و اضطراب خطر بروز حمله ی قلبی را افزایشخواهد داد. علاوه بر این ها کلسترول و قند خون بالا هم از عوامل خطرآفرین هستند. پس از حمله ی قلبی اول باید برنامه ای تنظیم نمایید تا شرایط را برای جلوگیری از بروز حمله ی بعدی مساعد نمایید.

بیان داستان زندگی کمک کننده است

وبلاگ نویسی، نوشتن کتاب و یا گفتگو با دیگران در افزایش حس اعتماد به نفس و کاهش استرس و نگرانی تان راجع به آینده بسیار کمک خواهد کرد.عضویت درانجمن های حمایت از بیماران قلبی هم یکی دیگر از کارهایی است که به شما پیشنهاد می کنیم.
(0) نظر
برچسب ها :
سکته قلبی چه شکلی است؟

اگر دچار حمله ی قلبی شوید، متوجه آن خواهید شد؟ برخی افراد تصویری که از حمله ی قلبی در ذهن دارند شبیه آن چیزی است که در فیلم ها اتفاق می افتد، یعنی درد شدید قفسه ی سینه و افتادن روی زمین !اما هر فردی ممکن است حمله ی قلبی را به گونه ای دیگر تجربه کند، به گونه ای که شاید آن را با دردهای نه چندان جدی، اشتباه بگیرد.


سکته قلبی

زمان در رسیدگی به حمله ی قلبی خیلی اهمیت دارد، اینکه پزشک وقت کافی برای به جریان انداختن خون و اکسیژن رسانی به بدن و در نتیجه زنده نگه داشتن فرد داشته باشد.

در اینجا از تجربیات افرادی که دچار حمله ی قلبی شده اند و بعد از احیا دوباره به زندگی باز گشته اند، برایتان خواهیم گفت. تجربیاتی که گاها بسیارعجیب خواهند بود.

خانم 49 ساله: من دردهای ضربانداری در پشتم احساس کردم که این درد به گردن و بعد به فک منتشر شد. این درد مانند یک مسافر به بخش های مختلف بدنم حرکت می کرد. این در حالی بود که من آسپیرین مصرف می کردم و خیالم از جانب قلبم آسوده بود. سپس تنگی نفس شدید به سراغم آمد، گویی یک فرآیند زایمان را تجربه می کردم. من بعد از احیای قلبی دوباره به حالت اولیه بازگشتم، در حالیکه بسیار شگفت زده شده بودم.

یک هفته احساس خستگی خیلی زیادی داشتم و فقط می خواستم دراز بکشم و بخوابم، اما بعد از خواب هم احساس خوبی نداشتم تا جایی که اطرافیان مرا به خاطر تنگی نفس به بیمارستان بردند و آنجا تشخیص حمله ی قلبی داده شد

خانم 55 ساله: من درد معده ی شدید همراه با گرگرفتگی زیاد را تجربه کردم.

بعد احساس تیر کشیدن در قفسه ی سینه را داشتم و بلافاصله دچار حالت تهوع شدم به طوری که گمان می کردم دچار مسمومیت غذایی شده ام. اما به محض اینکه دست چپم بی حس شد، متوجه شدم که دچار حمله ی قلبی شده ام.

خانم 63 ساله: من در حال شستن ظرف ها بودم که در دو بازو احساس درد کردم. دردی که از سمت راست شروع شد و به سمت چپ نیز منتقل شد و کم کم بازوهایم دچار بی حسی شدند. من گمان کردم که با کمی استراحت بهبود می یابم، اما به اصرار اطرافیان به بیمارستان رفتم و تحت احیای قلبی قرار گرفتم.

خانم 71 ساله: احساس می کردم که دیگر نمی توانم نفس بکشم و ریه هایم از کار افتاده اند. این بدترین احساسی بود که تا به حال تجربه کرده بودم.

خانم 57 ساله: من دچار سوزش سردلشدم، اما این سوزش با بقیه سوزش هایی که تا به حال تجربه کرده بودم فرق داشت و شدیدتر بود. این درد تا جایی افزایش یافت که احساس کردم محفظه ی قلبم به شدت تحت فشار است.

خانم 67 ساله: حالت تهوع زیاد و عرق سرد و سرگیجه چیزی بود که در آن زمان تجربه کردم، ولی اصلا نمی دانستم دچار حمله ی قلبی شده ام.

خانم 82 ساله: قفسه ی سینه ام فشرده و فشرده تر می شد، ولی این فشردگی حالت درد نداشت.

خانم 63 ساله: من گمان کردم که دچار ریفلاکس معده شده ام. به بیمارستان رفتم، اما مورد احیای قلبی قرار گرفتم . برخی می گفتند که من از مرگ باز گشته ام.

خانم 67 ساله: یک هفته احساس خستگی خیلی زیادیداشتم و فقط می خواستم دراز بکشم و بخوابم، اما بعد از خواب هم احساس خوبینداشتم تا جایی که اطرافیان مرا به خاطر تنگی نفس به بیمارستان بردند و آنجا تشخیص حمله ی قلبی داده شد.

خانم 55 ساله: ناگهان در نیمه شب از خواب پریدم و متوجه شدم دست چپم هیچ حسی ندارد. همچنین در زیر سینه ی چپم احساس درد خفیفداشتم و در نهایت متوجه شدم که دچار حمله ی قلبی شده ام.

خانم 50 ساله: بعد از اینکه بچه ها را به مدرسه بردم، در راه بازگشت احساس درد در شانهها داشتم و سپس دچار حالت تهوع شدم و دیگر نتوانستم به رانندگی ادامه بدهمو همان جا در ماشین ماندم. زمانی که فردی من را در حالیکه عرق زیادی کرده بودم در ماشین پیدا کرد، متوجه حمله ی قلبی من شد و من را به بیمارستان رساند. 46 ساعت طول کشید تا به طور کامل بهبود پیدا کنم.
(0) نظر
برچسب ها :
پیشگیری از سکته مغزی، 12 سال عمر بیشتر

تقریبا 10 تا 15 درصد از افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، در طی یک سال فوت می کنند. تخمین زده شده است کسی که سکته مغزی می کند، امید به زندگی در او دوازده سال و نیم کمتر می شود. بنابراین پیشگیری از بروز سکته مغزی می تواند تقریبا 12 سال به عمرتان اضافه نماید. در اینجاچند راهکار برای پیشگیری از سکته مغزی برای تان می آوریم.


سکته مغزی

برنامه غذایی ضد سکته مغزی در پیش بگیرید

در پیش گرفتن تغذیه ای که از سکته مغزیجلوگیری کند، آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. لازم نیست چربی ها، دسرها، نمک و یا هر چیزی را که دوست دارید کاملا کنار بگذارید. تعادل، کلیداین معماست. برنامه غذایی تاثیر بسیار بزرگی بر احتمال بروز سکته مغزی دارد.

کلسترول بالا می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد، چون شما را در معرض خطر لخته شدن خون قرار می دهد. نمک زیاد هم می تواند باعث فشار خون بالا گردد و اگر شما هم اکنون دچار این مشکل هستید، مصرف نمک زیاد می تواند آن را تشدید کند.

چالش های ذهنی مانند مطالعه یا بازی های کامپیوتری میتوانند قابلیت های ادراکی را تقویت کنند و از مغز برای سال های آینده محافظت نمایند

در عوض، غذاهایی مانند ماهی، مغزها، قارچ و سویا می تواند احتمال بروز سکته مغزی را کاهش دهد. تغذیه متعادل که سرشار از میوه ها و سبزی های متنوع، پروتئین و فیبر است می تواند نقش بسیار پررنگی در کاهش احتمال سکته مغزی و در نتیجه افزایش طول عمر داشته باشد.

فعالیت بدنی داشته باشید

ورزش و تحرک بدنی هم می تواند خطر بروز سکته مغزیرا کم کند، چون عملکردهای ضدالتهابی و کاهنده کلسترول را در بدن تقویت می نماید. حتی ورزش با شدت متوسط هم در این کار موثر است. شما انتخاب های زیادی برای فعالیت بدنی دارید که می توانید به عنوان بخشی ثابت از زندگی تااز آن لذت و بهره ببرید، بدون این که حتی به ورزش فکر کنید.

وزن متعادلی داشته باشید

ثابت شده که چاقی احتمال بروز سکته مغزیرا افزایش می دهد. برنامه غذایی که کالری متعادلی دارد، همراه با سبک زندگی پرتحرک و فعال می تواند به بیشتر افراد کمک کند تا وزن سالم و متعادلی داشته باشند. با این وجود، برای افردی که از نظر ژنتیکی در معرض اضافه وزن هستند، مداخلات درمانی و دارویی ممکن است ضرورت داشته باشد.

ورزش های ذهنی انجام دهید

مطالعات نشان داده ورزش ها و فعالیت های ذهنی می توانند با تقویت و بهبود عملکرد مغز، از سکته مغزی جلوگیری کرده و یا اثرات آن را به حداقل برسانند. چالش های ذهنی مانند مطالعه یا بازی های کامپیوتری می توانند قابلیت های ادراکی را تقویت کنند و از مغز برای سال های آینده محافظت نمایند.

 استرس

از اضطراب تان کم کنید

اضطراب و استرس اثرات مخربی بر بدن دارد که یکی از آنها استرس اکسیداتیو می باشد. استرس اکسیداتیو می تواند رادیکال های آزادتولید کرده و قبل و بعد از سکته مغزی به سلول های حساس مغز آسیب بزند. ضمنا استرس، شدت بیماری قلبی، فشارخون، دیابت و بیماری های عروق مغزی را افزایش می دهد که همه ی این ها منجر به سکته مغزی می گردند. پس یاد بگیرید چطور آرام باشید تا بتوانید از اثرات مضر استرس پیشگیری کنید.

چکاپ های منظم داشته باشید

بیشتر عواملی که منجر به سکته مغزی می شوند را می توان با چکاپ های منظمپزشکی به راحتی تشخیص داد و به طور موثر مدیریت و کنترل کرد تا زمینه بروزسکته فراهم نشده و در نتیجه زندگی تان نجات پیدا کند.

داروهای تان را طبق تجویز پزشک و به طور منظم مصرف کنید

مصرف نامنظم داروهای پیشگیری کننده از سکته مغزی مضر است تا مفید. اگر لازم است داروی رقیق کننده خون، قرص کاهش فشارخون و یا دارویی برای قلب تانمصرف کنید، حتما طبق تجویز پزشک معالج تان پیش بروید. اگر این دارویی عوارض ناخوشایندی برایتان داشت، از مصرفش خودداری نکنید، بلکه به پزشک تان بگویید تا نوع دارو را تغییر دهد و یا دوز آن را طوری تنظیم کند تا بتوانیدتحملش کنید.

علائم حمله ی ایسکمی گذرا یا به اصطلاح پزشکی TIA را بشناسید

سکته مغزی یا حمله ایسمکی گذرامی تواند نامحسوس یا عجیب باشد. در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید اقدامات لازم جهت پیشگیری از سکته مغزی را هنگام مواجهه با حمله ی ایسمکی گذرا به عمل آورید. حمله ی ایسمکی گذرا، یکی از علائم هشداردهنده ی سکته مغزی است. اگر نسبت به این علائم آگاهی درستی داشته باشید و بتوانید تشخیص شان دهید، می توانید فورا به خودتان کمک کنید.
(0) نظر
برچسب ها :
فیبریلاسیون دهلیزی؛ یک بیماری قلبی

هر نوع ضربان غیرطبیعی قلب را آریتمی می گویند. در یک آریتمی، قلب می تواند خیلی سریع، خیلی کند و یا نامنظم بتپد. فیبریلاسیون دهلیزی یک نوع آریتمی ناشی از تپیدن سریع حفره های بالایی قلب (دهلیزها) است، در حالیکه بطن ها (حفره های پایینی قلب) آرام می تپند.


فیبریلاسیون دهلیزی

متخصصان آن را یک مشکل الکتریکی می دانند

پزشکان گاهی اوقات مشکلات قلبی را ناشی از اشکال در سیستم خونرسانی قلب (جریان خون در رگ ها) و یا گاهی ناشی از سیستم الکتریکی قلب (مربوط به ریتمپمپاژ قلب) می دانند.

در صورتی که داروهای رقیق کننده خون را مصرف می کنید نیاز است که به طور منظم تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید

فیبریلاسیون دهلیزی یک مشکل الکتریکی است. با هر ضربان قلب، یک سیگنال الکتریکی از بالای قلب به پایین گسترش می یابد که باعث انقباض قلب و پمپاژ خون می شود.در فیبریلاسیون دهلیزی، سیگنال های الکتریکی به صورت تصادفی، الگوی طبیعی قلب برای پمپاژ خون را مختل می کنند.

این بیماری دارای علائم متنوعی است و گاهی هم بی علامت

نشانه هایی از فیبریلاسیون دهلیزی شامل ضربان قلب نامنظم و سریع، تپش قلب، سرگیجه، تعریق، درد یا فشار قفسه سینه، تنگی نفس یا اضطراب، غش کردن و احساس خستگی زودهنگام در ورزش می باشد.

موارد ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در حال افزایش است

با افزایش سن خطر ابتلا به این بیماری افزایش می یابد. متوسط سن ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی در مردان 66 سال و در زنان 74 سال است. امروزه تعدادزیادی از مردم جهان دچار این بیماری هستند و انتظار می رود این آمار بیش از این بالا برود.

ممکن است این بیماری منجر به مشکلات جدی تر دیگری شود

دو خطری که این بیماری به دنبال می آورد یکی سکته مغزی و دیگری نارسایی قلبیاست. افراد مبتلا به فیبریلاسیون قلبی پنج برابر بیش از دیگران به سکته مغزی دچار می شوند. در واقع این بیماری علت 15 تا 20 درصد از تمام سکته هایمغزی ایسکمیک است.

درمان این بیماری چندین هدف دارد

اهداف درمان فیبریلاسیون دهلیزی شامل کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی با جلوگیری از لخته شدن خون،کاهش ضربان قلب و بازگرداندن ریتم طبیعی آن می باشد.اگر اختلالات زمینه ایهم وجود داشته باشند که منجر به فیبریلاسیون دهلیزی می شوند، طی چند مرحلهبرای درمان آن ها هم گام برداشته خواهد شد.

داروهای بیماری قلبی

درمان با ترکیبی از داروها صورت می گیرد

رقیق کننده های خونبرای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی کمک می کنند. داروهای دیگر هم از جمله مسدودکننده های بتا و مسدودکننده های کانال کلسیم نیز برای ایجاد یک ضربان قلب طبیعی می تواند تجویز شود. البته داروهای دیگری هم برای ایجاد ضربان طبیعی قلب وجود دارند که بستگی به شرایط بیمار و خود بیماری دارد.

اگر داروها کمک نکنند، روش های دیگری اعمال می شود

اگر داروهابه اندازه ی کافی کمک کننده نباشند، ممکن است پزشک نیاز ببیند که از شوک های کم انرژی برای ایجاد ضربان طبیعی قلب استفاده کند. یکی از دیگر راه ها،فرسایش کاتتر است که یک لوله ی باریک و انعطاف پذیر است که وارد قلب می شود و ضربان غیرطبیعی را رفع می کند.

با فیبریلاسیون دهلیزی هم می توان زندگی سالم داشت

ورزش منظم خیال شما را از بابت اینکه خطر سکته ی مغزی شما را به طور جدیتهدید نمی کند راحت می کند. به آرامی شروع به ورزش کنید، برنامه غذایی تانرا اصلاح نمایید.

برنامه غذایی سالم و ورزش در داشتن وزن ایده آل به شما کمک می کند و موجب سلامت قلب می شود. از مصرف بیش از حد الکل و کافئین که فیبریلاسیون دهلیزی را تشدید می کنند، اجتناب نمایید.

فشار خون و کلسترول را کنترل کنید و اگر سیگار می کشید، آن را برای همیشه کنار بگذارید.

برای درمان موفق با پزشک تان همراهی کنید

مراقبت های پزشکی برای این دسته از مبتلایان به بیماری قلبی بسیار مهم است. یک لیست از تمام داروهایی که مصرف کرده اید، به همراه دوز و زمان مصرفشان را تهیه کنید و هر بار که نیاز است به پزشک ارائه نمایید.

در صورتی که داروهای رقیق کننده خون را مصرف می کنید نیاز است که به طورمنظم تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید. پس بهتر است از مراجعه ی منظم غفلت نکنید.

نوع برنامه غذایی تان را با پزشک در میان بگذارید تا موادغذایی که مصرف می کنید با داروهای رقیق کننده خون تداخل نداشته باشند.
(0) نظر
برچسب ها :
علائم عجیب و غریب بیماری قلبی

شیوع روز افزون بیماری قلبی در جهان ، آن را به قاتل شماره ی یک انسان در بسیاری از کشورها تبدیل کرده است، در حالی که می توان قبل از آن که خیلی دیر شود، بیماری قلبی را تشخیص داد. اما برای بسیاری از مردم اولین نشانه ی این بیماری، مرگ ناگهانی یا سکته ی قلبی است.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
بوی دهان

حفظ مقادیر مناسب کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون، تا حد زیادی موجب مصون ماندن شما در برابر بیماری های قلبی می شود و به همین دلیل یکی از آزمایشاتی که برای بررسی سلامت قلب پیشنهاد می شود، بررسی چربی و قند خون می باشد.

اما به جز این موارد، گاهی دلایل دیگری نیز برای ابتلا به مشکلات قلبی وجود دارد که ما کاملا از آن ها بی خبریم. همین امر باعث شده است افرادی کهسابقه هیچ نوع افزایش چربی و قند خون نداشته اند، ولی به مشکل قلبی مبتلا شده اند شگفت زده شوند.

بوی بد دهان

اگر دچار بوی بد دهان هستید (در صورتی که ناشی از بیماری لثهباشد)، احتمالا این تنها خانواده ی شما نیست که آزار می بیند، بلکه قلب تان نیز در عذاب است. بیماری لثه موجب گسترش التهاب و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی خواهد شد.

خمیازه کشیدن هنگام ورزش

با وجود تحقیقات بسیار گسترده ی متخصصان، خمیازه هنوز مرموز باقی مانده است. اما برخی از تحقیقات نشان می دهد که خمیازه کشیدن موجب اکسیژن رسانی بهتر به مغز و خنک شدن آن خواهد شد.

اگر طول انگشت حلقه و انگشت اشاره یکی باشد، احتمال ابتلا به بیماری قلبی در 40 و 50 سالگی افزایش می یابد

بنابراین اگر هنگام ورزش مخصوصا در هوای گرم مدام خمیازه می کشید، نشان می دهد که فرآیند اکسیژن رسانی به مغز به خوبی انجام نمی شود و شما ناچار هستید برای جبران این کمبود، خمیازه بکشید و این خود نشان از این دارد که قلب کارش را برای اکسیژن رسانی به اندام ها به خوبی انجام نمی دهد.

احساس سرگیجه در حالت ایستاده

آیا تا به حال هنگام ایستادن، احساس سرگیجهناگهانی داشته اید؟ دلیل این امر کاهش خون رسانی است و حدود یک یا دو ثانیه طول می کشد و تقریبا برای اغلب مردم پیش می آید، اما اگر برای چند دقیقه این حالت را داشته باشید در حالیکه کمتر از 55 سال سن دارید مشکلی درجریان خون تان وجود دارد. افرادی که این مشکل را تجربه می کنند، با احتمال54 درصد دچار نارسایی قلبی هستند.

انگشت حلقه هم اندازه ی انگشت اشاره

اگر طول انگشتحلقه و انگشت اشاره یکسان باشد، احتمال ابتلا به بیماری قلبی در 40 سالگی و50 سالگی افزایش می یابد. یک مطالعه ی جدید نشان داد اگر انگشت حلقه بلندتر از انگشت اشاره باشد، نشان می دهد فرد در دوران جنینی در معرض میزانبالای هورمون تستوسترون قرار داشته است که خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد که البته این موضوع در مورد آقایان صادق است.

پوست شفاف و صاف در نوجوانی

وجود آکنه ی زیاددر پوست مردان در دوران نوجوانی، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را تا 33 درصد کاهش می دهد. سطح بالای هورمون تستوسترون خون موجب بروز آکنه شده واز طرفی از شما در برابر ابتلا به بیماری قلبی در بزرگسالی محافظت می کند.

وجود چین و چروک در لاله گوش

اگر حتی هیچ کدام از علائم شایع بیماری قلبی را ندارید، لاله ی گوش می تواند نشان دهد که قلبتان آن طور که باید خوب کار می کند یا خیر! این اولینبار نیست که ارتباط بین لاله ی گوش و بیماری قلبی ثابت می شود. چروک های گوش ممکن است نشانه انسداد شریانی باشد که با مشکل قلب در ارتباط است.

(0) نظر
برچسب ها :
تنگی دریچه ی آئورت قلب؛ علل و درمان

در مشکل تنگی دریچه ی آئورت، دهانه ی دریچه ی آئورت قلب تنگ شده و موجب می شود جریان خون رسانی به سراسر بدن با مشکل مواجه شودو کاهش یابد. در این مطلب هشت نکته درباره ی این مشکل بسیار جدی را بیان می کنیم.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
تنگی دریچه ی آئورت قلب

با تنگ شدن دریچه ی آئورت چه اتفاقی می افتد؟

دریچه ی آئورت یک مسیر یک طرفه با سه زبانه است که به آن ها برگچه می گویند. زمانی که قلب در حال پمپاژ خون است، این برگچه ها با یک حرکت کوتاه وسریع باز شده و مسیر خون را برای به جریان افتادن به سمت اندام های بدن باز می کنند. زمانی که قلب به حالت استراحت در می آید، برگچه ها بسته شده ومانع بازگشت خون به قلب می شوند. با افزایش سن، رسوب کلسیم بر روی این برگچه ها مانع باز یا بسته شدن کامل آن ها می شود که به آن تنگی دریچه آئورت می گویند.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

علائم این بیماری با افزایش سن و معمولا بعد از سی سالگی خود را نشان میدهند. برخی افراد تنها با دو برگچه به جای سه برگچه به دنیا می آیند که این موضوع باعث می شود این افراد در سنین پایین تر دچار تنگی دریچه ی آئورت شوند.

اگر دچار تنگی خفیف دریچه آئورت باشید، ممکن است پزشکفقط از شما بخواهد فعالیت هایتان را محدود کرده و از دارو جهت افزایش خونرسانی استفاده نمایید

همچنین اگر شما یک مرد هستید احتمال ابتلای تان به این بیماری بیشتر است. به علاوه داشتن سابقه ی خانوادگی، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا یادیابت از عوامل مستعد کننده ی ابتلا به این بیماری هستند. همچنین بیماری تب روماتیسمی احتمال تنگی دریچه ی آئورت را بالا می برد، زیرا این بیماری باعث زخمی شدن این دریچه می شود.

علائم تنگی شدید دریچه ی آئورت چیست؟

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است حتی پس از ابتلا، هیچ علامتی را نشان ندهند. اگر شما دچار نوع خفیف این بیماری هستید، احتما هیچ نشانه ای بروز نخواهد کرد. اما اگر مبتلا به نوع شدید آن هستید علائم خفیف خواهند بود. علائم تنگی شدید دریچه آئورت شامل تنفس مشکل، ضربان قلب سریع و بروز انواع علائم بعد از فعالیت ها مانند خستگی زیاد ، سرگیجه یا غش کردن و درد قفسه سینه می باشد.

علل تنگ شدن شدید این دریچه چیست؟

وقتی که دریچه ی آئورت سفت تر و تنگ تر می شود، پمپاژ خون توسط قلب با مشکل مواجه می شود و خون در قلب می ماند. در این حالت قلب به سختی کار می کند، اما اکسیژن کافی به بدن و مغز نمی رسد. با گذشت زمان، مایع اضافی خون در ریه ها جمع شده و موجب نارسایی قلبی می شود. نارسایی قلبی از نشانه های دیگر تنگ شدن دریچه ی آئورت می باشد.

گوش دادن به صدای قلب

پزشک چگونه آن را تشخیص می دهد؟

پزشک بر اساس نشانه ها و معاینه بدنی بیمار، خطر را تشخیص می دهد. دکتر به صدای قلب گوش می دهد تا صداهای غیر عادی را پیدا کند. اکوکاردیوگرافی بهترین آزمایش برای تشخیص تنگ شدن دریچه ی آئورت است .

درمان به چه صورت است؟

اگر شما دچار تنگی خفیف دریچه ی آئورت باشید، ممکن است پزشک فقط از شما بخواهد فعالیت هایتان را محدود کرده و از دارو جهت افزایش خون رسانی استفاده نمایید. اما اگر دچار نوع شدید این بیماری باشید، نیاز به عمل جراحی و تعویض دریچه معیوب دارید. بدون جراحی، متأسفانه شانس زنده ماندن تادو سال تنها 50 درصد است.

عمل جراحی برای نوع شدید این بیماری چگونه است؟

یکی از گزینه های درمانی، استفاده از بالون و باز کردن دریچه به وسیله آن است. این نوع عمل جراحی برای جوان ترها و کسانی که با دو برگچه به جای سه تا متولد شده اند، مناسب تر است.
استفاده از بالون در بزرگسالان تنها یک درمان موقتی است و برای درمان دائمی نیاز به تعویض دریچه وجود دارد.

جایگزینی دریچه آئورت به روش ترانس آئورتیک(TAVI)  چیست؟

این روش، در بیماران مبتلا به تنگی شدید دریچه آئورت که عمل باز قلببرایشان خطرناک است و یا دریچه ی آئورتشان قابل جراحی کردن نیست به کار میرود. در این روش نیاز نیست قفسه سینه شکافته شود و بیمار از عوارض عمل بازقلب در امان می ماند.

(0) نظر
برچسب ها :
روش صحیح اندازه گیری فشارخون

فردی که فشار خون را اندازه می گیرد، باید با روش صحیحآن آشنایی داشته باشد. در غیر این صورت یک اشتباه کوچک ممکن است به کسب اطلاعات ناصحیح درباره میزان فشار خون منجر شود. در این مطلب سعی شده نحوه صحیح اندازه گیری فشار خون و نکات دقیقی که می بایست رعایت گردد آموزش دادهشود.

فرآوری : نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان
اندازه گیری فشار خون

با افزایش سن چک کردن فشار خون یکی از مهم ترین گام ها برای مراقبت از سلامت قلب است، اما اندازه گیری صحیح فشار خون شاید آن قدرها که به نظر می رسد ساده نباشد.

7 نکته برای اندازه گیری درست فشار خون

وسایل خود را چک کنید

همیشه مطمئن شوید که وسایل شما درست کار می کنند. دستگاه و بازوبند فشارسنج دیجیتال شما باید شکل صحیحی داشته و باطری های آن نو باشند. اگر ازفشارسنج دستی استفاده می کنید، مطمئن شوید گوشی آن تمیز بوده و خوب کار میکند.

آرام و ساکن باشید

زمان اندازه گیری فشارخون هیچ حرکتی نکنید و پاهای خود را در یک حالت نگه دارید

بر اساس حالت بدن، فشارخونممکن است بالا یا پایین برود. اگر عصبی، نگران و یا مضطرب هستید فشارخون شما بالا می رود که این می تواند عدد اشتباهی را نشان دهد. چند دقیقه قبل از گرفتن فشار خود، بنشینید و سعی کنید آرام شوید. همه چیز را آماده کنید وچند نفس عمیق بکشید.

بازو بند دستگاه کاملا اندازه و در جای درست باشد

بازو بند دستگاه باید کمی بالاتر از آرنج دست بسته شود. باید راحت از دست عبور کرده و سپس محکم بسته شود. اگر بازوبند دستگاه متناسب با اندازه یدست شما نباشد، عدد صحیحی را نشان نخواهد داد.

به محل قرارگیری دست دقت کنید

زمانی که می خواهید فشار خون خود را اندازه بگیرید، دستتان باید هم سطح قلب قرار بگیرد. اگر دست بالاتر از قلب باشد، فشار اشتباهی پایین نشان دادهمی شود و اگر دست پایین تر از قلب قرار بگیرد، فشارخون بالاتر نشان داده خواهد شد.

وضعیت نشستن خود را تنظیم کنید

باید طوری بنشینید که پشتتان به جایی تکیه کند و پاها روی زمین قرار بگیرند. این بهترین حالت بدن برای خواندن فشار صحیح است. زمان اندازه گیری فشارخون حرکت نکنید و پاهای خود را در یک حالت نگه دارید. عمیق نفس بکشید وآرام باشید.

اندازه ی فشارخون را بنویسید

هر بار که فشار خود را اندازه می گیرید، عدد آن را یادداشت کنید.

فشارخون خود را در خانه اندازه بگیرید

حتی اگر مرتبا نزد پزشک می روید، بهتر است طبق یک روال منظم فشار خود رادر خانه نیز اندازه گیری کنید. در مطب دکتر مسائل زیادی وجود دارد که می تواند باعث تغییر فشار شما شود مانند استرس، عصبانیت از انتظار زیاد، راه رفتن زیاد و خستگی. در خانه فشار خون خود را اندازه بگیرید و آن را یادداشت کنید. این یادداشت ها را با خود نزد پزشک ببرید.

نکات لازم قبل از اندازه گیری فشار خون

- حداقل نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون، فرد نباید فعالیت شدید داشته باشد، غذای سنگین، قهوه، الکل، دارو و نوشیدنی های محرک مصرف نکرده باشد و سیگار نکشیده باشد. ضمنا فرد نباید مدت طولانی (بیش از 14 ساعت) ناشتا باشد.

بهتر است فشار خون در وضعیت نشسته و از دست راست اندازه گیری شود

- پنج دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون، فرد معاینه شونده باید استراحت کامل داشته باشد.

- لباس فرد معاینه شونده باید سبک و آستین های لباس به اندازه کافی گشادباشد تا وقتی آستین بالا زده می شود روی بازو فشار وارد نکند. اگر آستین تنگ باشد و روی بازو فشار آورد، باید لباس را درآورد. آستین تنگ باعث اعمالفشار روی سرخرگ بازویی شده و در نتیجه بطور اشتباه فشار خون پایین تر از آنچه هست خوانده می شود.

- اتاق معاینه باید ساکت و آرام و با دمایی مناسب باشد.

- از گفتگوهای مهیج و شوخی با فردی که فشار خون او اندازه گیری می شود، باید خودداری شود.

اندازه گیری فشار خون, فشارخون

- فشار خون را می توان در حالت نشسته، ایستاده و دراز کشیده اندازه گیری کرد.

- در اندازه گیری فشار خون بین دست راست و چپ ممکن است اختلاف مختصری وجود داشته باشد؛ اما بهتر است فشار خون در وضعیت نشسته و از دست راست اندازه گیری شود.

- اگر فشار خون فرد معاینه شونده در حالت نشسته اندازه گیری می شود، باید پشت وی تکیه گاه مناسبی داشته باشد.

در افراد پیر، فشار خون باید در هر دو دست اندازه گیری شود. اگر فشار خون در هر دو بازو متفاوت بود، میزان فشار خون بالاتر را انتخاب کنید

- در حین اندازه گیری فشار خون، دست فرد معاینه شونده نباید آویزان باشد و باید بر روی چیزی تکیه کند تا عضلات دست شل باشد.

عضلات سفت و منقبض شده باعث می شود که فشار خون بطور کاذب بیش از اندازه واقعی نشان داده شود.

بازوی دست فرد چه در حالت نشسته، ایستاده و یا دراز کشیده باید در سطح قلب باشد و تکیه گاه مناسب داشته باشد. در حالت ایستاده می توان با یک دست بازوی دست فرد معاینه شونده را گرفت تا تکیه گاه ایجاد شود.

نکات مهم موقع اندازه گیری فشار خون

- حداقل 1 تا 2 دقیقه بین اندازه گیری مجدد فشار خون فاصله بگذارید.

- اگر در اولین اندازه گیری فشار خون با فشارسنج دستی صدایی شنیده نشد، سریعا باد بازوبند را تخلیه کنید و پس از یک دقیقه دوباره اندازه گیری کنید.

- از باد کردن مکرر بازوبند باید اجتناب کرد، زیرا موجب احتقان وریدهای بازویی شده و در نتیجه بر روی میزان فشار خون تأثیر گذاشته و بطور کاذب فشار ماکزیمم را افزایش و فشار مینیمم را کاهش می دهد.

- در افرادی که ضربان قلب نامنظم دارند و فشار خون آنها از ضربانی به ضربان دیگر تغییر می کند، چندین بار فشار خون را با رعایت فاصله زمانی مناسب اندازه گیری کنید.
اعداد بدست آمده از فشار ماکزیمم را با هم جمع کنید و متوسط آن را بدست آورید. سپس اعداد بدست آمده از فشار می نیمم را باهم جمع کنید و متوسط آن را بدست آورید. این اعداد به عنوان فشار خون فرد در نظر گرفته می شود.

- در حین اندازه گیری فشار خون با فشارسنج دستی، پیچ پمپ لاستیکی را یکباره باز نکنید. اگر باد بازوبند خیلی سریع تخلیه شود، بخصوص زمانی که تعداد ضربان قلب فرد کم بوده یا ضربان قلب نامنظم است، موجب اشتباه در خواندن میزان فشار خون می گردد.

- اگر بازوبند به اندازه کافی باد نشود، نمی تواند سرخرگ بازویی را مسدود کند. لذا باید به این مسئله توجه شود.

- در افراد پیر، فشار خون باید در هر دو دست اندازه گیری شود. اگر فشار خون در هر دو بازو متفاوت بود، میزان فشار خون بالاتر را انتخاب کنید.

- در افرادی که داروهای کاهش دهنده فشار خون مصرف می کنند، فشار خون را در حالت ایستاده یا دراز کشیده اندازه گیری کنید.

- در خانم های باردار، فشار خون را در حالت نشسته یا به صورت دراز کشیده به پهلوی چپ، اندازه گیری کنید.


منابع:
جام جم
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
(0) نظر
برچسب ها :
عوامل بی سروصدای سکته قلبی

عوامل شایع سکته قلبی شامل دیابت، فشار خون بالا، چربیخون بالا، استعمال دخانیات و الکل، عدم فعالیت بدنی، زمینه خانوادگی و سن می باشند. به غیر از این عوامل شایع، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بی سر وصدا، سلامت قلب مان را به خطر می اندازند.


سکته قلبی

سکته قلبییا انفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی، عبارت است از مرگ دائم و غیر قابل برگشت سلولی در بخشی از عضله قلب که به علت عدم جریان خون در آن قسمت از قلب رخ  می دهد.

در اینجا هفت عاملی را که فکر نمی کنید باعث سکته قلبی شما شوند، بیان می کنیم.

با کوچک ترین مشکلی عصبانی می شوید

معمولا احساسات تند و تیز منجر به افزایش خطر حمله قلبی می شوند. مطالعات نشان داده است اغلب افرادی که دچار حمله ی قلبی شده اند، قبل از آن بسیار خشمگینبوده اند. احتمال اینکه حدود دو ساعت بعد از فوران شدید خشم یک حمله ی قلبی رخ دهد، هشت و  نیم برابر بیشتر از حالت عادی است. بنابراین هرچه بیشتر عصبانی شوید، احتمال بروز حمله ی قلبی در شما بالاتر خواهد رفت.

وقت زیادی را جلوی رایانه می گذرانید

خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی در افرادی که روزانه چهار ساعت و یا بیشتر از وقت خود را برای تماشای تلویزیون یا کار با رایانه صرف می کنند، افزایش می یابد؛ مثلا ابتلا به حمله ی قلبی تا 125 درصد (بیش از دو برابر) افزایش می یابد.

مردان و زنانی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند، پنج برابر افرادی که هفت یا هشت ساعت می خوابند، دچار حملات قلبی می شوند

نشستن طولانی مدت، توزیع آنزیم لیپوپروتئین لیپاز (آنزیمی که موجب شکستن چربی ها و جلوگیری از انسداد عروق می شود) را کاهش می دهد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که ناچارید وقت زیادی را صرف کار با رایانه کنید، بهتر است هر بیست دقیقه یکبار کمی راه بروید و یا پشت میز کارتان بایستید. با ایستادن، سی درصد کالری بیشتری نسبت به حالت نشسته می سوزانید.

کمتر از شش ساعت شب ها می خوابید

به همه افراد بزرگسال توصیه می شود که شش تا هشت ساعت شبها بخوابند، زیرا کم خوابی طولانی مدت می تواند کشنده باشد. یک بررسی نشانداد مردان و زنانی که کمتر از شش ساعت در شب می خوابند، پنج برابر افرادی که هفت یا هشت ساعت می خوابند، دچار حملات قلبی می شوند.

در یک منطقه ی پر از دود زندگی می کنید

دود همان طور که می تواند به ریه هایتان آسیب برساند، برای سلامت قلب تان نیز یک خطر محسوب می شود. افرادی که در معرض ذرات معلق هوا، که ناشی ازسوخت خودرو هاست، قرار دارند، بیش از سایرین دچار حمله ی قلبی خواهند شد.

دو ساعت قرار گرفتن در معرض غلظت بالایی از آلاینده های هواخطر بروز حمله ی قلبی را تا 48 درصد افزایش می دهد. اگر بیست و چهار ساعت در معرض این نوع آلاینده ها قرار بگیرید، خطر ابتلا تا 69 درصد نیز افزایش پیدا می کند.

دعوای همسران

در حال طلاق هستید

حتی به زبان آوردن واژه ی طلاقنیز می تواند موجب ناراحتی ما شود. طبق مطالعات و بررسی های گسترده، زنان مطلقه 25 درصد بیشتر از زنان متأهل در معرض ابتلا به حمله ی قلبی قرار دارند. زنانی که دو بار یا بیشتر طلاق گرفته اند، تا 77 درصد بیش از دیگر زنان در معرض خطر هستند.
این در حالی است که در مردانی که بیش از دو بار طلاق گرفته اند، این خطر تنها تا 30 درصد افزایش خواهد یافت که البته درصد کمی نیست.

در منطقه ای با آب و هوای بسیار گرم یا سرد سکونت دارید

هم گرما و هم سرمای شدید احتمال ابتلا به حمله ی قلبیرا افزایش می دهد. افرادی که در مناطقی با دمای بسیار پایین زندگی می کنندتا 36 درصد و آنهایی که در مناطق بسیار گرم زندگی می کنند، با هر 1.8 فارنهایت افزایش دما تا دو درصد احتمال بروز حمله ی قلبی در آن ها افزایش پیدا می کند.

جابجا شدن زمان خواب و بیداری

اغلب افراد از شب قبل از تعطیلات و در روزهای تعطیل، برنامه ی خواب و بیداریشان به هم می ریزد و از روز اول کاری هفته ساعت خواب و بیداری جابه جا می شود. این تغییرات زمانی و استرسی که به دنبال آن به بدن تان وارد می شود، می تواند احتمال ابتلا به حمله ی قلبی را بالا ببرد.
(0) نظر
برچسب ها :
چطور رگ های عنکبوتی پا را محو کنیم؟

رگ های عنکبوتی، مشکلی بی خطر، اما بدشکل هستند. این ها، رگ های بهم پیچیده ای درست در زیر پوست و معمولا آبی تیره، کبود و یا قرمز هستند. بیش از 55 درصد زنان و 45 درصد مردان در طول زندگی شان رگ های عنکبوتی را تجربه می کنند.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
رگ های عنکبوتی یا واریسی پا

رگ های عنکبوتی،رگ های خونی نازکی هستند که زیر پوست ظاهر می شوند. در حالت عادی این رگ ها قابل دیدن نیستند، اما عوامل گوناگونی باعث ورم، پیچ خوردگی و برجستگی این رگ ها می شوند. این رگ ها را رگ های واریسی نیز می نامند.

این رگ ها معمولا روی پاها دیده می شوند، اما گاهی هم ممکن است روی صورت، سینه ها و یا سایر قسمت های بدن ایجاد شوند.

در یک فرد سالم، خون از طرف اندام ها به سمت قلب می رود که در این مسیر،دریچه هایی در رگ ها وجود دارد که مانع برگشت خون می گردند. اما گاهی اوقات این دریچه ها به درستی عمل نمی کنند و در نتیجه خون برمی گردد و در اندام ها جمع می شود.

انداختن پاها روی هم باعث فشردگی رگ های خونی شده و مانعی بر سر راه جریان خون ایجاد می کند

رگ های عنکبوتی عموما دردی ندارند، اما در مواردی نادر، می توانند داغ و خارش دار شوند.

حتی پوست تان ممکن است در این نواحی نازک و بی رنگ شود، در نتیجه جراحت دردناکی ایجاد گردد.

علل ایجاد رگ های عنکبوتی

رگ های عنکبوتی بیشتر در زنان دیده می شوند و احتمال بروز آن با بالا رفتن سن بیشتر می شود. علت اصلی آن ژنتیک است، یعنی اگر فرد دیگری در خانواده تان از واریس، ورم قوزک پا، هموروئید یا رگ های عنکبوتی رنج می برد، احتمال اینکه شما هم دچار آن شوید زیاد است.

سایر علل بروز رگ ها عنکبوتی عبارتند از:
- تغییرات هورمونی مثل بارداری، مصرف قرص ضد بارداری
- اضافه وزن
- کشیدن سیگار
- شغل هایی که باید ایستاده کار کنید

10 راهکار طبیعی برای خلاص شدن از رگ های عنکبوتی

پاهای تان را روی هم نیندازید

اگر عادت دارید هنگام نشستن پاهای تان را ضربدری روی هم بیاندازید،زودتر این عادت را ترک کنید. درست است که نوع نشستن راحت تر است، اما سنگینی پاها باعث فشردگی رگ های خونی شده و مانعی بر سر راه جریان خون ایجاد می کند.

جوراب های طبی فشاری بپوشید

اگر کارتان طوری است که باید تمام روز را سر پا باشید، توصیه می شود که از جوراب های طبی فشاریاستفاده کنید. این جوراب ها برای برگرداندن خون به سمت قلب کمک می کنند. می توانید این جوراب ها را از داروخانه تهیه کنید. این جوراب ها یکی از بهترین راه های جلوگیری از بروز رگ های عنکبوتی و واریس هستند.

وزن اضافی تان کم کنید

اگر اضافه وزن دارید، این احتمال وجود دارد که رگ های عنکبوتی بیشتر اذیت تان کند. اضافه وزن نه تنها به دلیل افزایش فشار روی جریان خون، احتمال ابتلا به این رگ ها را بیشتر می کند، بلکه باعث تشدید علائم هم می شود. افراد چاق، دردهای بیشتری را تجربه می کنند که البته میزان این علائم بستگی به شاخص توده بدنی فرد دارد.

مرتب ورزش کنید

ورزش مخصوصا دویدن،برای گردش خون عالی است. وقتی می دوید قلب تان تندتر می زند و پمپاژ خون سریع تر شده و خیلی بهتر از اندام ها به طرف قلب برمی گردد.

پاهای تان را بالا بیاورید

یک راه دیگر برای کمک به سیستم گردش خون این است که روزانه 15 دقیقه دراز بکشید و پاهای تان را بالاتر از سطح قلب تان بگذارید. جاذبه زمین، کارخودش را می کند و اجازه نمی دهد خون در پایین پاهای تان جمع شود.

کفش پاشنه بلند

کفش پاشنه بلند نپوشید

کفش های پاشنه بلنداحتمال بروز رگ های عنکبوتی را افزایش می دهند. پاشنه های بلندتر از سه سانتی متر، بسیار مضر هستند، چون با قرار دادن کف و ساق پا در وضعیتی غیرطبیعی و نامناسب، به رگ ها فشار وارد می کنند.
اکنون کفش های زیادی طراحی شده که به گردش خون در پاها کمک می کنند و اگر احتمال بروز رگ های عنکبوتی در شما وجود دارد ، خیلی خوب است این کفش ها را بخرید.

برنامه غذایی تان را بررسی کنید

این توصیه بسیار درستی است که : " بگذارید غذا، داروی تان باشد." سعی کنید تا جایی که امکان دارد به این توصیه پایبند باشید.

پوشیدن شلوار تنگ خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی را افزایش می دهد

در مورد رگ های عنکبوتی، پیاز و سیر، بهترین غذاها به شمار می روند، چون خون را رقیق کرده و فشار روی رگ ها را کم می کنند. نمک زیاد هم خطر این مشکل را بیشتر می کند. انواع توت، مرکبات و غلات سبوس دار زیاد مصرف کنید.

ماساژ درمانی کنید

ماساژ،شیوه ای بسیار موثر برای بهبود گردش خون است. بنابراین احتمال بروز رگ هایعنکبوتی را به حداقل می رساند. می توانید با استفاده از روغن های گیاهی چون اسانس لیمو و دانه های انگور تاثیرات ماساژ را بیشتر کنید.

مکمل های گیاهی را با نظر متخصص مصرف کنید

مکمل های گیاهی فراوانی در بازار موجودند که به کاهش یا پیشگیری از رگ های عنکبوتی کمک می کنند. برخی از این مکمل ها و تاثیرات آنها عبارتند از:
- جینکو: تقویت دیواره رگ های خونی و بهبود گردش خون
- عنبر سائل : ضدالتهاب و انقباض و محدود کردن رگ های عنکبوتی
- شاه بلوط هندی : کاهش تورم و قرمزی، تقویت رگ ها

توجه: اگر داروی شیمیایی خاصی مصرف می کنید، پیش از استفاده از این داروهای گیاهی، حتما با پزشک خود و یا داروساز داروخانه مشورت نمایید.

شلوار تنگ نپوشید

پوشیدن شلوار تنگکه به کمر و کشاله ران فشار وارد می کند، غیر از اینکه ناراحت کننده است، خطر ابتلا به رگ های عنکبوتی را نیز افزایش می دهد. این نوع شلوارها مانند شریان بند عمل کرده و جریان خون را کم می کنند.


(0) نظر
برچسب ها :
بیماری هایی که قلبتان را مریض می کنند

احتمالا همه شما می دانید که سن، داشتن سابقه خانوادگیبیماری قلبی، سیگار کشیدن، داشتن کلسترول خون و یا فشار خون بالا و چاقی خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش می دهند. ولی کمتر کسی می داند برخی بیماری ها و مشکلات به ظاهر بی ربط به قلب هم می توانند منجر به ابتلا به بیماری قلبی شوند. در این جا به شش بیماری که در صورت عدم کنترل منجر به مشکلات قلبی می شوند اشاره کرده ایم.


بیماری قلبی، قلب

دیابت و پیش دیابت

افراد مبتلا به دیابت،دو برابر بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و سکته ی قلبی قرار دارند. وقتی کسی به دیابت مبتلا است این امکان وجود دارد که به علت وجود سطح بالایی از گلوکز در خون به عروق خونی اش آسیب وارد شود و او را دچار مشکلات قلبی نظیر سکته نماید.

مسمومیت بارداری و دیابت حاملگی خطر ابتلا به مشکلات قلبی را در زنان جوان بالا می برند

علاوه بر این اختلال عدم تحمل گلوکز یا پیش دیابت بیماری است که در آن سطح گلوکز خون بالاتر از حد طبیعی است و می تواند به قلب آسیب وارد کند.

هر چند این آسیب به اندازه ی آسیب ناشی از دیابت شدید نیست.

نگه داشتن وزن بدن در یک محدوده ی طبیعی، ترک سیگار و توجه به سلامت بدن شما را از این مشکلات رها خواهد کرد.

اندومتریوز

در این بیماری بافت اندومتر (دیوراه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) ایجاد می شود. این بافت در تمام قسمت های بدن به جز طحال می تواند به وجود بیاید، ولی رایج ترین محل پدیدآمدن آن لگن است که در این قسمت، تخمدان ها بیشتر گرفتار اندومتریوز می شوند. همزمان با عادت ماهانه خانم ها این نقاط خونریزی می کنند و دشواری های فراوانی برای فرد به وجود می آورند. رایج ترین آنها درد پریود، نازایی و دردهای مزمن لگنی می باشد.

به نظر می رسد این وضعیت می تواند به آسیب های قلبی منجر شود. طبق بررسیها، زنان مبتلا به اندومتریوز در معرض خطر بالای بیماری عروق کرونر قلب قرار دارند، زیرا اندومتریوز باعث التهاب مزمن، آسیب ناشی از رادیکال های آزاد (استرس اکسیداتیو) و افزایش سطوح چربی می شود.

پره اکلامپسی و دیابت بارداری

اگر شما مبتلا به پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری که باعث فشار خون بالا شده و خطرناک است) و یا دیابت بارداریهستید و گمان کنید به محض تولد فرزندتان این مشکلات حل می شوند، باید بگوییم این طور نیست. طبق تحقیقات این دو بیماری خطر ابتلا به مشکلات قلبی در زنان جوان را بالا می برند.


بیماری های تیروئید

کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید هر دو برای قلب مضر هستند. پرکاری تیروئید که منجر به تولید بیش از حد هورمون تیروئیدی می شود، باعث تحریک قلب شده و فشار خون را افزایش می دهد و باعث بی نظمی ضربان قلب می گردد. از طرفی کم کاری تیروئید نیز فشار خون را کاهش می دهد و سبب کاهش ضربان قلب می شود. خبر خوب این است که درمان بیماری های تیروئید می تواند شما را از خطر مشکلات قلبی مصون نگه دارد.

اختلال نعوظ

یکی از شایع ترین علل اختلال نعوظمربوط به عروق است، به این معنی که عروق نمی توانند خون لازم برای نعوظ راتأمین کنند و جریان خون به کندی پیش می رود. بنابراین برخی مردان دو تا سهسال قبل از بیماری قلبی شان، اختلال نعوظ را تجربه کرده اند. هر نوع تشخیصاختلال نعوظ ، یک علامت هشدار برای بیماری قلبی به حساب می آید.

اختلالات خودایمنی

بیماری های خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید، زمانی که سیستم ایمنیبه اشتباه به بافت های سالم بدن حمله می کند اتفاق می افتد. این فرآیند باعث التهاب مزمن شده و سبب سخت شدن عروق و بروز مشکلات قلبی می گردد.

(0) نظر
برچسب ها :
احساس دلشکستگی به قلب آسیب می زند

پژوهشگران روی این موضوع مطالعه کردند که آیا دل شکستگی، پیامدهای جسمی هم دارد یا خیر، چون این اصطلاحی است که همیشه برای ابراز میزان ناراحتی فرد در شرایط فعلی اش به کار برده می شود. چیزی که محققان دریافتند این بود: کاردیومیوپاتی استرس، که باعث می شود فرد احساس کند دچار حمله قلبی شده است.


قلب شکسته

تصویر یک قلب شکسته، معمولا ناراحتی عمیق و اندوه زیاد را منعکس می کند وتوصیفی است که معمولا بیانگر از دست دادن یک رابطه عاشقانه یا قرار گرفتن در ناامیدی و افسردگی شدید می باشد.

دل شکستگی، لحظه ای است که به فرد حالت سراسیمگی و پریشانی و جنون دست داده و فرد از این فکر برآشفته می شود که حالا بعد از این چه باید کند. اینحالت و شرایط، چیزی است که در مواجهه با یک شکست روحی وحشتناک و یا فوت کسی که دوستش داریم رخ می دهد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد و یا از دیگران شنیده باشید که حس می کنند انگار بخشی از قلب شان کنده شده و درد توصیف نشدنی دارد.

حسی شبیه به حمله قلبی

پژوهشگران روی این موضوع مطالعه کردند که آیا دل شکستگی، پیامدهای جسمی هم دارد یا خیر، چون این اصطلاحی است که همیشه برای ابراز میزان ناراحتی فرد در شرایط فعلی اش به کار برده می شود. چیزی که محققان دریافتند این بود:" کاردیومیوپاتی استرس"، که باعث می شود فرد احساس کند دچار حمله قلبی شده است.

بدن نسبت به خبرها و غافلگیری ها به شیوه خودش واکنش نشان می دهد، شیوه ای که باعث ضربه به این عضله تپنده یعنی قلب می شود

اما اکنون تحقیقی جدید در مورد فیبریلاسیوندهلیزی صورت گرفته است که در آن عوامل استرس زا سبب می شوند ضربان قلب نامنظم شود. در این تحقیق معلوم شد تا حدود زیادی این احتمال وجود دارد که کسی یک ماه بعد از فوت فرد موردعلاقه اش، دچار فیبریلاسیون دهلیزی شده و این خطر به مدت یک سال همچنان بالاست. اتفاق پیش آمده هرچه ناگهانی تر باشد، این خطر هم بیشتر است. محققان دریافتند افراد جوان تر بیشتر در معرض ابتلا به ریتم نامنظم ضربان قلب هستند.

این پژوهش، ارتباط میان روح و جسم را نشان می دهد. وقتی ذهن و روح انساندر شرایط بد و ناراحت کننده باشد، بدن متوجه شده و واکنش نشان می دهد. البته به طور قطعی نمی توان گفت که فیبریلاسیون دهلیزی مستقیما به دلیل حادثه ناخوشایند و اندوهناک باشد، اما این ارتباط نشان می دهد چنین خطری دراین شرایط وجود دارد و مسئله مهم نیز همین است.

بدن نسبت به خبرها و غافلگیری ها به شیوه خودش واکنش نشان می دهد، شیوه ای که باعث ضربه به این عضله تپنده یعنی قلب می شود. استرس شدید تکانشی می تواند در عملکرد جسم و قلب اختلال ایجاد نماید و به فرد احساس تهی شدن و گیرافتادن در حس شدید دلشکستگی دست می دهد.

ماتم زدگی یا سوگواری، جزو حوادث اصلی زندگی است که گفته می شود خطر بیماری قلبی و عروقی، بیماری روانی و مرگ را افزایش می دهد. هر سه این خطر با هم می توانند عوارض بسیار شدید و گسترده ای روی جسم فرد بگذارد و فرد احساس درماندگی و ناتوانی کند. بله، قلب واقعا ممکن است بشکند.

چه باید کرد؟

راه هایی برای کاهش استرس و در نتیجه کاهش خطر دلشکستگی وجود دارد؛ مانند ورزش، پیداکردن سرگرمی های جدید و تمرکز روی تنفس.

تنفس، بهترین شیوه برای تسکین روح برآشفته ای است که گرفتار شرایط پر استرس شده است. تنفس عمیق که تکنیکی است بسیار ساده و بی دردسر، می تواند به شما کمک کند که با احساس دلشکستگی تان کنار بیایید. قلب تان نباید بشکند.
(0) نظر
برچسب ها :
نبض تان را بگیرید تا سکته نکنید

اگر ضربان قلب تان دچار مشکل باشد ممکن است بیشتر در معرض خطر سکته ی مغزی قرار بگیرید. گرفتن نبض روش ساده ای است که می توانیدهر نوع مسئله ی غیرعادی را تشخیص داده و به موقع اقدامات لازم را انجام دهید.


گرفتن نبض دست

هر ساله میلیون ها نفر در سرتاسر جهان به دلیل سکته ی مغزی بستری می شوند. در بین عوامل ایجادکننده ی سکته ی مغزی، فیبریلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) بیشترین نقش را دارد.

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی اختلال در ضربان قلب است که بین افراد 65 تا 85 ساله رایج بوده و در 70 درصد موارد عامل سکته ی مغزی محسوب می شود.

به عقیده ی متخصصان برای پیشگیری از تشکیل لخته خون، باید از داروهای ضدانعقاد خون استفاده شود

به گفته ی متخصصان، افرادی که از فیبریلاسیون دهلیزی رنج می برند، پنح برابر بیشتر از سایر افراد در معرض سکته ی مغزی قرار می گیرند.

به عقیده ی محققان این مشکل در بین یک سوم افراد بی سر و صدا و پنهان است، اما می توان با کنترل منظم نبض آن را تشخیص داد.

اگر نبض تان بیشتر از 120 بار در دقیقه می زند مراقب باشید

برای گرفتن نبض،انگشت اشاره و انگشت وسط دست خود را روی شریان رادیال بگذارید که در قسمت درونی مچ و نزدیک شست در ناحیه ای که النگو یا ساعت قرار می گیرد، است و یااز شریان کاروتید در ناحیه گردن استفاده کنید.

زمانی که نبض تان را احساس کردید، به ساعت یا کورنومتر نگاه کنید و یک دقیقه وقت بگیرید. ابتدا باید مشخص شود که نبض تان منظم است یا نامنظم. بی نظمی نبض می تواند بی خطر و یا نشان دهنده ی فیبریلاسیون دهلیزی باشد.

سپس حواستان به تعداد دفعاتی که نبضمی زند باشد. حواستان باشد که نبض تان نباید کمتر از 40 ضربه و بیشتر از 120 ضربه در دقیقه بزند. اگر نبض تان در هر دقیقه بیشتر از 120 تا بزند، احتمالا پای فیبریلاسیون دهلیزی در میان است و این افراد باید به پزشک مراجعه کنند.

اگر سکته ی مغزی در اثر اختلال ذکر شده بروز کند، بسیار خطرناک و مرگبار است.

چرا فیبریلاسیون دهلیزی، قلب را به خطر می اندازد؟

زمانی که قلب نامنظم کار می کند، در هر انقباض به طور کامل تخلیه نمی شود. در نتیجه خون در دهلیزهای قلب باقی می ماند و لخته خونتشکیل می شود. سپس این لخته وارد جریان خون شده و به مغز می رسد. در این صورت نیز باعث بسته شدن رگ خونی و بروز سکته ی مغزی می شود.

به عقیده ی متخصصان برای پیشگیری از تشکیل لخته خون، باید از داروهای ضدانعقاداستفاده شود، اما مهم تر اینکه با گرفتن نبض و کنترل منظم آن می توان از بروز مشکلات جدی مانند سکته ی مغزی، تا حدامکان پیشگیری کرد.


(0) نظر
برچسب ها :
چطور سن قلب را کاهش دهیم؟

شنیده اید که می گویند فلانی قلبش جوان است؟ درست است.خیلی از افراد هر سال که یک سال به عمرشان اضافه می شود اجازه نمی دهند پیری وارد قلب شان شود. در این مطلب توصیه هایی داریم تا قلب شما نیز جوان بماند و سال ها با این قلب جوان، عاشقانه زندگی کنید.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
قلب سالم

شب ها 6 تا 8 ساعت بخوابید

کم خوابی،تنظیم هورمون های بدن را بر هم می زند و این مسئله در طولانی مدت به تخریبعروق خونی منجر می شود. کمبود خواب همچنین به اضافه وزن (در طولانی مدت)، افزایش استرس، کاهش ایمنی بدنو تمایل بدن به مصرف الکل، قهوه و سیگار برای کاهش استرس منجر می شود. تمام این عوامل برای قلب خطرساز هستند. کمبود خواب در کوتاه مدت باعث بروز خستگی، تحریک پذیری، کم شدن تمرکز ذهنی و کاهش حافظه می شود.

متخصصان تغذیه توصیه می کنند که هر شب بین 6 تا 8 ساعت بخوابید، اما برای متخصصان قلب مهم ترین مسئله کیفیت خواب است. در نتیجه لازم است که شرایط لازم برای داشتن خوابی راحت، کافی و باکیفیت را مهیا کنید.

با آشپزی در منزل میزان نمک و روغن دریافتی تان را کاهش دهید

هیچ کس مانند خودتان نمی تواند مراقب سلامتی تان باشد. بهتر است بدانید سلامتی از بشقاب هایتان شروع می شود، در نتیجه آستین ها را بالا بزنید و آشپزی کنید. باید نسبت به آنچه میل می کنید آگاه باشید.

یادتان باشد که یک ساعت ورزش در روز جمعه و بی تحرکی در سایر روزهای هفته خوب نیست. برای داشتن قلبی جوان لازم است که روزانه نیم ساعت تحرک بدنی داشته باشید

وزن تان را ثابت نگه دارید و بهترین شیوه ی پخت غذا (آب پز و بخارپز کردن غذا به جای سرخ کردن) را انتخاب کنید و در عین حال مصرف مواد غذایی مضر برای قلب و عروق بخصوص نمک و چربی را کاهش دهید.

بنابراین تا حد امکان مصرف روغن و نمک را محدود کنید. از مصرف نوشابه نیز خودداری کنید و تا حد امکان از مواد غذایی تازه در برنامه ی غذایی تان استفاده کنید. تمام این موارد را می توانید با آشپزی در منزل کنترل کنید.

هر روز 30 دقیقه تحرک بدنی داشته باشید

کم تحرکی و پشت میز نشینیبدترین دشمن قلب است، چون قلب قبل از هر چیز یک عضله است و باید از آن مراقبت کرد. قبل از اینکه فکر کنید به کدام باشگاه ورزشی بروید یا چه ورزشیرا در پیش بگیرید، حتما به فعالیت روزمره بیاندیشید. چون هفت الی هشت ساعتکار و بی تحرکی مداوم برای سلامتی سم است.

یادتان باشد که یک ساعت ورزش در روز جمعه و بی تحرکی در سایر روزهای هفته خوب نیست. برای داشتن قلبی جوان لازم است که روزانه نیم ساعت تحرک بدنی داشته باشید. حتما هر دو تا سه ساعت یکبار از جایتان بلند شوید و چند دقیقه راه بروید و حرکات کششی انجام دهید. در خصوص ورزش در منزل یا پارک نیز بهتر است طبق علاقه تان عمل کرده و تنوع ایجاد کنید. سعی کنید پیاده روی داشته باشید و تمام اندام ها را به کار بگیرید.

فشار خون تان را کنترل کنید

یکی از مهم ترین و نخستین عوامل خطرآفرین برای قلب و عروق، فشار خون بالاست، یک بیماری بی سر و صدا، اما بسیار خطرناک برای قلب. اگر می خواهید قلبی سالم داشته باشید، به فشار خون تان اهمیت دهید. اگر در خانواده تان سابقه ی فشار خون بالا دارید، بخصوص بعد از 40 سالگی، حتما تحت نظر پزشک باشید و فشار خون تان را کنترل کنید.

یادتان باشد که باید کلسترول خونتان نیز کنترل شود، چون اگر نتوانید چربی خون تان را کنترل کنید، خون به خوبی در رگ ها جریان پیدا نمی کند، در نتیجه قلب خسته می شود و خطر بروز آنفارکتوس و نارسایی قلب افزایش پیدا می کند.

سن قلب

میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید

اگر می خواهید قلب جوانی داشته باشید، مصرف نمک و چربی را کاهش دهید و در عوض تا می توانید میوه و سبزیجات تازه میل کنید. این موادغذایی سرشار ازآنتی اکسیدانها، ویتامین ها، فیبرها و پتاسیم هستند که به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی کمک می کنند. یادتان باشد که حبوبات مانند لوبیاها، نخود یا عدس نیز قلب تان را جوان نگه می دارد.

نتایج پژوهش های متعدد نشان داده است که داشتن رژیم غذایی مدیترانه ایکه شامل مواد غذایی اشاره شده در بالا به اضافه ی روغن زیتون و ماهی است (و کاهش گوشت قرمز و روغن) یکی از بهترین رژیم ها برای جوان نگه داشتن قلب محسوب می شود. بنابراین بهتر است به جای استیک و سیب زمینی سرخ شده، لوبیا سبز را انتخاب کنید. البته همه چیز به میزان مصرف مواد غذایی و ایجاد تناسببستگی دارد. بهتر است به جای داشتن رژیم های لاغری سفت و سخت به کاهش غذاهای سنگین فکر کنید.

یاد بگیرید استرس هایتان را کاهش دهید

نمی توان به طور مستقیم ارتباط بین میزان استرس و سلامت قلب را عنوان کرد اما به عقیده ی اکثر متخصصان قلب، استرس طولانی مدت به همراه سبک زندگیناسالم آسیب های جدی به سلامت قلب می زند.

معمولا افراد پراسترسسیگاری های قهاری نیز هستند. اما باید بدانید که مصرف دخانیات به مرور قلبو عروق را تخریب می کند. علاوه بر این، استرس مزمن تاثیر بیولوژیکی نیز دارد، چون می تواند باعث بر هم خوردن ترشح هورمون ها شود. برای مقابله با استرس و کنترل هورمون ها  بهتر است به سراغ ورزش و تفریحات سالم بروید.

به هیچ عنوان الکل مصرف نکنید

قلب نسبت به مصرف الکلحساس است. این قبیل نوشیدنی ها به طور مستقیم روی افزایش فشار خون تاثیر می گذارند و به مرور به قلب آسیب می زنند. در واقع مضرات نوشیدنی های الکلیخیلی بیشتر از فواید آن است.

تا دیر نشده سیگار را ترک کنید

دخانیات باعث بروز بیماری های قلبی عروقیمی شود، چون اولین عاملی است که جریان خون را کاهش می دهد و به این ترتیب مانع از اکسیژن رسانی درست به بافت ها می شود. این مسئله نیز خطر بروز سکتهقلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد. مونواکسید کربن وارد خون شده و قلب را خفه می کند.

ترک سیگار باعث کاهش رسوبات وریدی شده و اکسیژن رسانی به بافت ها با کیفیت بالاتری صورت می گیرد. به عقیده ی متخصصان از هر دو مورد مرگ و میر بین افراد سیگاری یک مورد آن ارتباط مستقیم با مصرف سیگار دارد. توصیه می کنیم تا دیر نشده سیگار را ترک کنید، چون اثرات مخرب آن روی قلب بعد از پنجسال از ترک سیگار خود را نشان می دهد.

نکته پایانی

آیا می دانستید که شما می توانید سن قلب تان را محاسبه کنید. برای محاسبه سن قلب خود اینجا را کلیک کنید.
(0) نظر
برچسب ها :
فشار خون؛ نه بالا و نه پایین

ممکن است فرد بدون داشتن هیچ علامتی، سال های سال مبتلا به فشار خون بالا باشد. فشار خون بالایِ کنترل نشده، خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش می دهد. فشارخون پایین هم شیوع کمتری دارد، اما لزوما بهتر نیست.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
فشار خون

فشار خون بالا (هیپرتانسیون) آنقدر شایع شده است که افراد معمولا فراموش می کنند این بیماری تا چه حد می تواند جدی و خطرناک باشد.

پیش بینی می شود تا سال 2025، تعداد کسانی که با فشار خون بالا زندگی میکنند به یک میلیارد و 56 میلیون نفر برسد. در حال حاضر، فشارخون بالا، بالاترین خطر مرگ و ناتوانی را در سراسر دنیا به خود اختصاص داده است.

ضمنا فشارخون بالا،دلیل 50 درصد از مرگ هایی است که به سبب بیماری های قلبی و سکته مغزی رخ می دهند و دلیل بی واسطه ی بیماری کلیوی و از دست دادن کلیه ها می باشد.

فشار خون بالا چیست؟

این بیماری زمانی رخ می دهد که نیروی پمپاژ خون در عروق، بسیار قوی باشد. فشار خون بالا در کوتاه مدت، علامت طبیعی استرس، فعالیت شدید یا بیماری است، اما در بلندمدت می تواند فشار بسیار زیادی به رگ های خونی و قلب وارد نماید و مهلک و کشنده باشد.

اغلب افرادی که فشار خون بالا دارند، تا زمانی که به مرحله خطرناک نرسند، علامت واضحی مشاهده نمی کنند، حتی شاید در این مرحله نیز متوجه نشوند

سن، نژاد، سوابق ژنتیکی، وزن، تغذیه و روش زندگی همگی می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند، اما عمده ترین دلیل آن تصلب شرایین در اثر تغذیه پرچرب و پر نمک است.

سایر دلایل فشار خون بالا عبارتند از:
- سندرم وقفه تنفسی در خواب
- مشکلات کلیوی
- تومورهای غدد فوق کلیوی
- مشکلات تیروئید
- عیوب خاص در رگ های خونی که ژنتیکی است
- داروهای خاص مانند قرص های پیشگیری از بارداری، داروهای سرماخوردگی، داروهای ضداحتقان، مسکن هایی که بدون نسخه در دسترس هستند و برخی داروهای تجویزی.
- مواد مخدر مانند کوکائین و آمفتامین ها
- مصرف و اعتیاد به الکل

فشار خون بالا به مرور زمان می تواند منجر به بیماری های جدی شود، مانند:
- نارسایی مزمن قلبی
- سندرم متابولیک
- مشکلات چشمی
- آنوریسم
- حمله قلبی
- سکته مغزی
- اختلالات حافظه

علائم اولیه و هشداردهنده ی فشارخون بالا

اغلب اوقات افرادی که فشار خون بالا دارند، تا زمانی که به مرحله خطرناکو تهدیدکننده ای نرسند، علامت واضحی مشاهده نمی کنند، حتی شاید در این مرحله نیز متوجه نشوند.

متاسفانه شایع ترین علائم فشار خون بالا، به راحتی با سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شوند، علائمی مانند:
- گیجی و اختلال تمرکز
- درد قفسه سینه
- ضربان نامنظم قلب
- مشکلات بینایی
- وزوز گوش
- خستگی و بی انرژی بودن

علائم واضح تر مانند سردرد، تنگی نفس، خونریزی بینی، عصبی بودن، تعریق، بیخوابی و گرگرفتگی صورت می تواند نشان دهنده فشارخون بحرانی باشد که گاهی نمایانگر مهلک بودن این میزان فشار خون است.

فشار خون بالا را چگونه کنترل کنیم؟

معمولا برای درمان علائم فشار خون بالا، دارو تجویز می شود، اما اغلب چندان موثر نیست، زیرا این بیماری معمولا به دلیل روش زندگی نادرست رخ دادهو تغذیه سالم و ورزش منظم می توانند به طور موثر از بالارفتن فشار خون پیشگیری و یا آن را درمان کنند.

باید به میزان لازم فیبر، منیزیم، کلسیم و پتاسیم، اسیدفولیک و اسیدهای چرب امگا 3 مصرف نمایید تا این مشکل را برطرف کرده و سلامت قلب و عروق تان را افزایش دهید.

بیماران مبتلا به فشارخون بالا باید از قند، چربی های ترانس، غذاهای پرنمک، کافئین، استرس، بی تحرکی، الکل و سیگار اجتناب نمایند، چون همه اینها منجر به بالا رفتن فشار خون می شوند.

فشار خون پایین هم خوب نیست

فشار خون پایینشیوع کمتری دارد، اما لزوما بهتر نیست. فشار خون پایین به مرور زمان می تواند مغز را تحلیل ببرد. اکسیژن رسانی به اندام ها و بافت های بدن نیز کم می شود و در نتیجه مواد مغذی کافی به آنها نمی رسد. این بیماری معمولا به دلیل سالخوردگی، عدم فعالیت بدنی و بی تحرکی رخ می دهد.

از همه بدتر، پایین بودن فشارخون می تواند اغلب بدون علامت باشد. بسیاریاز این بیماران حتی به فکر اندازه گیری فشارخون شان هم نمی افتند، در حالیکه بدن شان به آرامی در حال تحلیل رفتن و از پادرآمدن است.

علائم شایع فشارخون پایین

- سرگیجه یا احساس سرسبکی
- غش و ضعف (سنکوپ)
- عدم تمرکز
- تاری دید
- تهوع
- پوست رنگ پریده و سرد
- تنفس تند و سطحی
- احساس خستگی
- افسردگی
- تشنگی و عطش

(0) نظر
برچسب ها :
وقتی قلب مان خیلی تالاپ و تلوپ می کند

گاهی بی دلیل احساس می کنیم قلب مان به شدت به سینه میکوبد و یا اینکه دارد از جایش کنده می شود، حتی وقتی در صحت کامل هستیم. به این حالت تپش قلب می گویند. این احساس عجیب ممکن است باعث شود از کارتاندست بکشید و اگر تداوم پیدا کند می تواند یک هشدار جدی باشد. در اینجا هر چیزی را که لازم است درمورد تپش قلب بدانید برای تان می گوییم.


درد قفسه سینه

شاید عجیب به نظر برسد، اما تپش قلب معمولا یک مشکل قلبیتلقی نمی شود. در حقیقت، بین کسانی که به دلیل تپش قلب به اورژانس منتقل می شوند، فقط در 34 درصدشان نارسایی قلبی تشخیص داده می شود.

در زنان، شایع ترین دلیل تپش قلب،انگیزه های غیر قلبی است، مانند استرس، اضطراب، ترس، ورزش سخت، استفاده ازداروهای خاص، مشکلات تیروئید، یا تغییرات هورمونی به خاطر عادت ماهیانه، بارداری و یا یائسگی.

بیماری های قلبی ارثی و ژنتیکی می توانند در تعداد دفعاتی که احساس تپش قلب می کنید موثر باشند

این عوامل می توانند با تغییر وضعیت روحی که سبب تغییرات هورمونی می شوند، تپش قلب ایجاد کنند؛ چیزی شبیه واکنش به شرایط جنگ و گریز که می تواند موجب تپش قلب یا ریتم نامنظم آن شود.

تحقیقات نشان داده است خوردن چند فنجان قهوه در روز نه تنها نمی تواند تپش قلب را برطرف کند، بلکه قرص های کافئیندار و نوشیدنی های انرژی زا می توانند سبب تپش قلب هم بشوند. این محرک ها باعث می شوند ضربان قلب شما تندتر شود و احساس تپش قلب کنید.
بیماری های قلبی ارثی و ژنتیکی می توانند در تعداد دفعاتی که احساس تپش قلب می کنید موثر باشند.

اگر مدت کوتاهی تپش قلبدارید، مثلا کمتر از دو یا سه دقیقه طول می کشد و یا تپش قلبی دارید که میآید و می رود و یک بار در هفته یا کمتر تجربه اش می کنید، دلیلی ندارد که برای مراجعه به پزشک عجله کنید. اما اگر بیشتر از این ها رخ می دهد، باید به پزشک مراجعه نمایید.

کسانی که تپش قلب در آنها همراه با علائمی چون احساس ناراحتی یا درد در قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، یا احساس این که گویی در حال مرگ هستند، باشدسریعا باید به پزشک مراجعه کنند. این تپش های مکرر و طولانی مدت، با علامتیا بدون علامت، می تواند نشان دهنده آریتمی باشد؛ یعنی تغییر در ضربان الکتریکی که ریتم قلب را فرماندهی می کند می تواند موجب الگوی غیرطبیعی ضربان قلب شود.

وقتی که بی نظمی ضربان قلب خیلی زیاد باشد، خطری مانند فیبریلاسیوندهلیزی وجود دارد که می تواند فرد را در معرض سکته مغزی قرار دهد. دلیلش هم این است که انقباضات قلب به اندازه کافی قوی و منظم نیستند و خون در حفره ای از قلب جمع می شود و منجر به لخته های خون می گردد. این لخته ها به سمت مغز پمپاژ شده و در آن جا جریان خون را مسدود می نمایند و به طور بالقوه سبب سکته مغزی می گردند.

برای درمان تپش قلب اول، پزشک تان بررسی می کند که آیا مشکلی در الگوی ضربان قلب شما وجود دارد یا خیر. اگر دلیل این مشکل، عاملی غیر از قلب باشد، مثلا قرص های کافئین دار یا استرس، درمان علت اصلی می تواند تپش قلب را برطرف نماید. دوره اولیه درمان، هر گونه عامل آزاردهنده یا برانگیزانندهرا به راحتی برطرف خواهد کرد.

تشخیص مشکلات مربوط به ریتم ضربان قلب، نسبتا ساده است: پزشک می تواند بوسیله نوار قلب یا اولتراسوند، وضعیت ضربان قلب تان را بررسی نماید.

اگر پزشک، آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب را مشاهده کند، دو انتخاب دارید. اول این که داروی ضدانعقاد خونمثل کمادین (Coumadin)  مصرف کنید که از تشکیل لخته خون پیشگیری کند یا مهارکننده های بتا یا مهارکننده های تونل کلسیم استفاده کنید.

راه دیگر هم ابلیشن یا تخریب با امواج رادیویی است. در این فرایند، از انرژی رادیوفرکوئنسی برای سوزاندن مسیرغیرطبیعی الکتریکی در بخشی از قلب کهایجاد اختلال در ضربان کرده استفاده می شود. این کار اجازه می دهد تا قلب ضربان طبیعی داشته باشد.

8 روش برای پایین آوردن ضربان قلب

خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که می توانید به محض شروع تپش قلب، آن ها را بکار ببرید تا ضربان قلب تان  را کاهش دهید. حتی می توانید جلوی تکرار آن را بگیرید.

تحرک تان را کم کنید

به محض اینکه متوجه بی نظمی ضربان قلب تان شدید، بنشینید و پاهای تان رابه جایی تکیه دهید. آرام و عمیق نفس بکشید و اجازه دهید با هر دم شکم تان کاملا بالا بیاید. اگر روی تنفس آرام و یکنواخت تمرکز کنید، ضربان قلب تان نیز خیلی زود به حالت طبیعی اش برخواهد گذشت.

محکم سرفه کنید

سرفه کردن موجب افزایش فشار درون قفسه سینه می شود. گاهی برای برگرداندن ضربان قلب به ریتم طبیعی اش، همین شیوه کافی است.

کمی آب بنوشید

چند قلپ آب خنک بنوشید. کسی نمی داند دقیقا علت این تاثیر چیست، اما بعضی افراد با نوشیدن آب خنک، فورا ضربان قلب شان آرام می شود. یک تئوری این است که آب خنک باعث می شود مری تان به قلب شما فشار وارد کند و این تلنگری است برای برگرداندن قلب به ضربان عادی.
همچنین می توانید کمی آب سرد به صورت تان بزنید. شوک ناشی از این حرکت هم راهکار مناسبی برای ایجاد ضربان طبیعی قلب است.

تغذیه متعادل داشته باشید

زیاد ماهی بخورید. ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای قلب عالی می باشد.

در یک وعده غذا پرخوری نکنید

با پرخوری بدن تان مجبور می شود حجم زیادی از غذا را هضم کند و برای اینکار، خون از طرف قلب به سمت سیستم گوارشی می رود. این حالت می تواند منجر به تپش قلب شود.

مصرف کافئین را کمتر کنید

نوشیدن قهوه، چای و یا نوشیدنی های کافئین دار در برخی افراد می تواند موجب تپش قلب گردد.

استرس تان را کم کنید و بخوابید

اگر تپش قلب دارید، این احتمال وجود دارد که استرسسبب آن باشد. در حقیقت تپش قلب ممکن است روش هشدار بدن شما در مورد میزان استرس تان باشد که حد سالم را رد کرده است. پس هر روز سی دقیقه وقت بگذاریدو به ذهن و بدن تان اجازه ریلکس شدن دهید. می توانید چند قطره روغن اسطوخودوس در دستمالی چکانده و رایحه مطبوعش را استشمام کنید تا آرام شوید.هر شب حداقل هفت ساعت بخوابید، خستگی می تواند زمینه ساز تپش قلب باشد.

فعالیت بدنی منظم داشته باشید

سه یا چهار بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش هوازیانجام دهید. پیاده روی، دو و تنیس انتخاب های بسیار خوبی هستند. فقط مواظبباشید درگیر رقابت های ورزشی سخت و جدی نشوید تا استرس به سراغ تان نیاید.با شدت و سرعتی ورزش کنید که حین فعالیت ، توان حرف زدن را از شما نگیرد. قبل از هر تمرین، ده دقیقه بدن تان را گرم کرده و بعد از هر تمرین هم ده دقیقه بدن تان را سرد کنید.

(0) نظر
برچسب ها :
چرا تپش قلب می گیریم؟

ممکن است هر از گاهی هر یک از ما دچار تپش قلب شویم. این موضوع یک مسئله ی کاملا عادی است. تپش قلب به شکل های گوناگونی نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و ... احساس می شود.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
ضربان قلب

صدای ضربان تند قلببه ظاهر کمی عجیب و ترس آور است، اما این اتفاق تا حدود زیادی به مشکل قلبی مربوط نمی شود. تنها 34 درصد از افرادی که به دلیل تپش قلب به اورژانسمراجعه می کنند دچار مشکل قلبی هستند.

در زنان اغلب استرس ، اضطراب، ترس، ورزش شدید، استفاده از برخی داروها، مشکلات تیروئید، تغییرات هورمونی ناشی از قاعدگی، بارداری و یائسگی علت تپش قلب می باشد. تمام این عوامل با تغییرات هورمونی مسبب این مشکل می شوند.

همچنین تحقیقات اخیر نشانگر این است که مصرف زیاد مواد کافئین دار مانند نوشابه ها و قهوه در طول روز  نیز یکی از عوامل تپش قلب محسوب می شوند.

از سوی دیگر ناراحتی های قلبی و ژنتیک نیز در بروز این مشکل نقش دارند. اما اغلب تپش زیاد قلب به طور خودبه خود کاهش می یابد و قلب به ریتم عادی خود باز می گردد.

قلب انسان سالم 60 تا 100 بار در دقیقه می زند که می شود حدود 52 میلیون بار در سال!

کی تپش قلب را جدی بگیریم؟

نگرانی در مورد تپش قلب به دو عامل بستگی دارد :
- هر چند وقت یک بار تپش قلب می گیرید؟
-  این مشکل تا چند وقت ادامه پیدا می کند؟

در بی نظمی ضربان قلب، خون به طور مناسب جریان نمی یابد و در جایی بی حرکت مانده و به لخته خون تبدیل می شود. سپس به مغز رسیده و باعث بروز سکته ی مغزی می شود

اگر مدت تپش قلب دو یا سه دقیقه باشد و یا برای مثال در هفته یک بار رخ دهد، نیاز به عجله برای مراجعه به پزشک نیست.

اما اگر طولانی مدت و پر تکرار است، باید با یک پزشک ملاقات نمایید.

تپش طولانی مدت بی علائم و یا علامت دار (ناراحتی قفسه سینه یا درد، تنگی نفس، سرگیجه و بیهوشی ناگهانی) نشانه ای از یک آریتمی (بی نظمی ضربان) جدی قلب و یا تغییر در سیگنال های الکتریکی آن است.

همچنین فیبریلاسیون دهلیزی که در طی آن ضربان قلب بسیار نامنظم شده و ممکن است فرد را در معرض سکته ی مغزیقرار دهد، یکی از مسائل نگران کننده مربوط به تپش های طولانی مدت قلب است.دلیلش این است که خون به طور مناسب جریان نمی یابد و در جایی بی حرکت مانده و به لخته خون تبدیل می شود. سپس به مغز رسیده و باعث بروز سکته ی مغزی می شود.

درمان تپش قلب

اول اینکه باید با پزشک خود مشورت کنید تا بر اساس علت آن، راه درمان راپیش بگیرید، برای مثال اگر علت تپش قلب، مصرف مواد یا قرص های کافئین دار یا استرس باشد، درمان زیر بنایی و اساسی می تواند تپش قلب را ریشه کن کند. در واقع دوره ی اول درمان، بر اساس شناسایی محرک ها  و ریشه کن کردن علت است.

اگر علت چیز دیگری باشد با گرفتن نوار قلب و یا یک سونوگرافی ساده می توان علت مشکل را شناسایی کرد.

اگر پزشک علت تپش قلب را آریتمی اعلام کرد، دو گزینه ی درمان در پیش است:
- مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش خطر سکته ی مغزی و یا داروهای مسدود کننده ی بتا و یا مسدود کننده ی کانال های کلسیمی.
- ترمیم سیستم الکتریکی قلب که یک مسیر فرسایشی برای درمان به حساب می آید.

(0) نظر
برچسب ها :
قلب تان چند سال دارد؟

توجه به تغذیه سالم، سبک زندگی سالم و داشتن وزن متعادل می تواند قلب تان را جوان نگه دارد. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی میتواند خیلی از عوامل خطری را که احتمالا دارید، کمرنگ تر کند و یا حتی برطرف نماید، مانند کاهش وزن اضافی و یا تنظیم فشار خون بالا بوسیله تغذیه مناسب و ورزش.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
قلب انسان

آیا قلب تان هم سن خود شماست؟ متاسفانه برای خیلی از آمریکایی ها، پاسخ این سوال به دلیل عوامل خطر قلبی و سبک زندگی ناسالم منفی است و قلب شان درحقیقت چند سال پیرتر از آنی است که باید باشد.

محاسبه سن قلب

مرکز کنترل بیماری های آمریکا، معیاری ساده برای محاسبه سن قلب ارائه داده است. در این محاسبه، از عوامل خطر قلبی رایج یعنی شاخص توده بدنی، جنس، فشار خون، وضعیت اعتیاد به سیگار و دیابت برای محاسبه سن قلب استفاده می شود.

برای محاسبه شاخص توده بدنی، وزن تان را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قدتان بر حسب متر تقسیم کنید

برای مثال طبق این محاسبه، یک زن سی ساله با فشار خون سیستولیک118 میلی لیتر جیوه که هرگز تحت درمان فشار خون نبوده ، سیگار نکشیده، دیابت ندارد، و شاخص توده بدنی اش هم نرمال و 22.5 است، سن قلب او 28 سال می باشد که در واقع جوان تر و سالم تر از سن تقویمی او است.

و باز هم طبق این سنجش، یک مرد 45 ساله با فشارخون سیستولیک 126 میلی لیتر جیوه، که هرگز تحت درمان فشار خون نبوده، درحال حاضر سیگار نمی کشد، دیابت ندارد، اما چاق است و شاخص توده بدنی او 38 می باشد، سن قلب او 52 است، یعنی پیرتر از سن تقویمی اش.

برای محاسبه سن قلب تان، اینجا را کلیک کنید.

شما می توانید با استفاده از محاسبه گر آنلاین بالا، سن قلب تان را تعیین کنید و ببینید چه عوامل خطری بیشترین تاثیر را روی سلامت قلب شما می گذارند.

این محاسبه گر، همچنین برایتان تخمین می زند که آیا ممکن است در ده سال آینده، یک مشکل قلبی عروقی در پیش داشته باشید یا خیر، مثل حمله قلبی یا سکته مغزی.

برای محاسبه شاخص توده بدنی تان نیز می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:
وزن تان را بر حسب کیلوگرم بر مجذور قدتان بر حسب متر تقسیم کنید. عدد بدست آمده، شاخص توده بدنی است.

چطور قلب جوان تری داشته باشیم؟

توجه به تغذیه سالم، سبک زندگی سالم و داشتن وزن متعادل می تواند قلب تان را جوان نگه دارد. ایجاد تغییرات در شیوه زندگی می تواند خیلی از عواملخطری را که احتمالا دارید، کمرنگ تر کند و یا حتی برطرف نماید، مانند کاهشوزن اضافی و یا تنظیم فشار خون بالا بوسیله تغذیه مناسب و ورزش.

تصمیم بگیرید که ورزش منظم و دست کم با شدت متوسط، سی دقیقه در روز داشته باشید. به تغذیه سالم اهمیت دهید، مثلا رژیم غذایی مدیترانه ای را انتخاب کنید که دهه ها تحقیقات بالینی ثابت کرده می تواند عوامل خطرساز برای حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد.

اگر سیگار می کشید، هر چه زودتر ترکش کنید. ترک سیگار، خیلی زود و در طیمدت کوتاهی، تاثیرات شگفت انگیزش را بر قلب و سیستم قلبی و عروقی تان نشانخواهد داد. همچنین از قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران هم خودداری کنید.


(0) نظر
برچسب ها :
درد فک، نشانه سکته قلبی در زنان

ممکن است هنگام سکته قلبی در وسط سینه تان احساس فشار یا درد داشته باشید، اما جالب است بدانید زنان ممکن است حین بروز سکته قلبی، درد فک یا آرواره را تجربه کنند.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
درد فک و سکته قلبی زنان

حمله قلبیتنها برای افراد مسن و یا آنهایی که اضافه وزن دارند نیست. تحقیقی جدید نشان می دهد زنان بیشتر از سایرین در معرض حمله قلبی هستند. در حقیقت آمارها می گویند در سال 2014، پنجاه هزار زن به دلیل حمله قلبی فوت کرده اند.

وقتی کسی را می بینید که دچار حمله قلبی شده است، به احتمال زیاد فکر می کنید که درد شدیدی در قفسه سینه اش داشته است، یک علامت بسیار آشکار که می گوید مشکلی وجود دارد، اما علائم حمله قلبی در زنان می تواند بسیار پیچیده تر از علائم در مردان باشد.

بله، ممکن است در وسط سینه تان احساس فشار یا درد داشته باشید، اما جالب است بدانید زنان ممکن است حین بروز سکته قلبی، درد آرواره یا فک را تجربه کنند. سایر علائمی که مختص زنان است شامل درد بالای کمر، درد بازو، خستگی شدید، سوزش سر دل و یا صرفا " احساس ناخوشی" می باشد.

زنانی که دچار حمله قلبی شده اند، باید مدام تحت نظر پزشک متخصص باشند و از میزان طبیعی فشار خون و چربی خونشان مطمئن گردند

اگر قلب علامت خوبی ندهد، درد می تواند به آرواره، گردن و یا کمر منشعب شود.

البته پزشکان نمی دانند چرا درد آرواره و احساس ناراحتی در سایر قسمت های بالا تنه، نشانگر حمله قلبی در زنان است و نه در مردان.

پس چرا کاری در این شرایط انجام نمی شود؟ چون زنان حدودا 54 ساعت منتظر می مانند و بعد به پزشک مراجعه می کنند، در حالی که مردان فقط 16 ساعت صبر می کنند. زنان از خطراتی که تهدیدشان می کند مطلع نیستند. آنها گاهی واقعا بی تفاوتند و معمولا دنبال مراقبت از خودشان نیستند، مثلا به دلیل مواظبت ورسیدگی به بچه ها.

هر چه بیشتر منتظر بمانید، قلب شما در شرایط بدتری قرار خواهد گرفت. زنان معمولا در حالت شوک قلبی قرار می گیرند، یعنی ناگهان قلب نمی تواند خون کافی را پمپاژ کند، که اگر دیر اقدامات لازم انجام بگیرد، دیگر نمی توان کاری کرد.

زنان در هر سنی دچار این خطر می شوند و در صورت بروز حمله قلبی، عموما زنان جوان نسبت به مردان جوان شرایط وخیم تری دارند. آنهایی که دیابت نوع دو و فشار خون بالا دارند، بیشتر در معرض این حمله هستند.

طبق روال عادی، پزشک ابتدا با کمک نوار قلب، وضعیت بیمار را بررسی می کند تا ببیند قلب تا چه اندازه آسیب دیده است.

سپس داروهایی مانند آسپیرینرا تجویز می کند تا به رقیق شدن خون کمک کرده و از لخته شدن آن پیشگیری کند. زمان ترخیص هم برای بیمار آسپیرین یا یک مهارکننده بتا یا استاتین تجویز می شود که کاهنده فشار خون هستند.

همچنین به بیماران توصیه می شود برای توانبخشی قلب اقدام کنند، یعنی همان تست ورزش که مشکل قلب معلوم شود.

زنانی که دچار حمله قلبی شده اند باید مدام تحت نظر پزشک باشند و از میزان طبیعی فشار خون شان مطمئن گردند. همچنین میزان کلسترول خونشان هم باید نرمال باشد. این ها مواردی هستند که باید تا مدت ها به طور منظم پیگیری و کنترل شوند.

آمار نشان می دهد احتمال وقوع دوباره این علائم در زنان بیشتر از مردان است. پس مسلما باید نسبت به علائم و خطرات بیشتر هوشیار باشند.

(0) نظر
برچسب ها :
10 دلیل لخته شدن خون

خون مایع است و در صورتی که جامد شود، به آن لخته می گویند. لخته ی خون اگر در طول رگ ها حرکت کند و به اندام های حیاتی برسد مشکلاتی گاها وخیم را به دنبال می آورد، برای مثال رسیدن لخته خون به ریه سبب آمبولی ریوی می شود که در موارد شدید موجب مرگ خواهد شد. بنابراین مهم است که بدانیم دلایل ایجاد لخته خون چیست که ما در اینجا ده تای آنها را آورده ایم.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
لخته خون

نشستن های طولانی مدت

سفرهای طولانی با هواپیما، رانندگی و یا سفر طولانی با اتومبیل، نشستن طولانی مدت پشت رایانه، تماشای طولانی مدت تلویزیون و ... می توانند در صورت ادامه دار بودن موجب لخته شدن خون شوند.

این مهم و ضروری است که هر 30 تا 40 دقیقه یکبار حتما از جایتان بلند شوید و حرکت کنید تا جریان خون به سهولت انجام بگیرد.

اگر امکان جابه جایی و راه رفتن برایتان وجود ندارد، هر چند وقت یک بار پاهایتان را حرکت و ورزش دهید تا خون به راحتی از رگ های خونی پا عبور کردهو به سمت قسمت های بالایی بدن جریان یابد. یک جا ماندن خون برابر است با لخته شدن آن.

بارداری

سطح بالای هورمون استروژندر خون در دوران بارداری به افزایش میزان فاکتورهای انعقادی در خون منجر شده و گلبول های قرمز را در معرض لخته شدن قرار می دهد. همچنین بارداری فشار در ورید های لگن و پا را نیز افزایش می دهد.

خطر لختگی خون تا شش هفته پس از زایمان نیز ادامه دارد، بنابراین پیاده روی و انجام حرکات ورزشی سبک (تحت نظر پزشک) توصیه می شود.

قد و وزن

چاقی، افراد را در معرض خطر بیشتر لخته شدن خون آن هم به دلیل عدم تحرک بدنی قرار می دهد. بهتر است همیشه توده ی بدنی تان را بین اعداد 18.5 تا 25 نگه دارید.

جراحی های بزرگ مانند جراحی باسن، شکم ، پا و ... خطر لخته شدن خون را بالا می برند (به علت عدم تحرک بدنی)

همچنین بسیاری از مردم نمی دانند که قد نیز در لخته شدن خون نقش بسزایی دارد.

زنان با قد بالای حدود 170.5 سانتی متر و مردان با قد بالای حدود 183 سانتی متر در معرض خطر بیشتری هستند.

ضربان قلب نامنظم

ضربان نامنظم قلباغلب هیچ نشانه ای ندارد، اما دلیلی برای لخته شدن خون محسوب می شود. فیبریلاسیون دهلیزی یک نوع ضربان نامنظم قلب است که می تواند فرد را در معرض خطر بالای لختگی خون قرار دهد.

دلیلش نیز آن است که خون به دلیل پمپاژ نامنظم در نواحی از قلب می ماند وبعد به یک لخته تبدیل می شود. این نوع لخته ها ممکن است خود را به مغز رسانده و سبب سکته ی مغزی شوند.

لخته خون

قرص های ضدبارداری

استروژن و پروژسترون موجود در قرص های جلوگیری از بارداری ، غلظت فاکتورهای انعقادی خون را افزایش داده و خطر لخته شدن خون را بالا می برند.

سرطان

برخی از انواع سرطان موجب لخته شدن گلبول های قرمز می شوند . سرطان تخمدان، پانکراس، روده ی بزرگ، معده ، ریه و کلیه از این دسته هستند. همچنین برخی داروهای شیمی درمانی نیز به لختگی خون منجر می شوند.

سیگار

مواد شیمیایی موجود در سیگاربه رگ های خونی آسیب رسانده و باعث لخته شدن خون می شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که سیگار می کشید، به فکر برنامه ریزی برای ترک آن باشید.

عمل جراحی

جراحیهای بزرگ مانند جراحی باسن، شکم ، پا و ... خطر لخته شدن خون را بالا می برند (به علت عدم توانایی جهت تحرک بدنی). همچنین هر گونه آسیب به پاها نیزمی تواند بروز این مشکل را سبب شود.

سابقه ی خانوادگی

برخی افراد اختلالاتی نظیر اختلال فاکتور V لیدن را به ارث می برند که سبب لخته شدن خون می شود. بیماری های دیگری نظیر سندرم خودایمنی فسفولیپید،بیماری های خاص کلیوی و مشکلاتی در ورید های تحتانی و برخی بیماری های دیگر که به طوری ژنتیکی به ارث می رسند، از این دسته می باشند.

سن

در حالی که این مشکل در هر سنی می تواند رخ دهد، اما با افزایش سن خطر ابتلا به لخته شدن خون نیز افزایش می یابد. در حالیکه پیری یک فرآیند طبیعیاست، با برنامه ریزی برای یک زندگی سالم و چک کردن منظم وضعیت جسمی از خودتان مراقبت کنید.
(0) نظر
برچسب ها :
حمله قلبی در زنان

بیماری های قلبی در حال حاضر قاتل شماره ی یک زنان در عمده ی کشورها به شمار می رود. با وجود تلاش های صورت گرفته برای کنترل پیشرفت مشکلات قلبی، هنوز هم متأسفانه آمار مبتلایان به انواع بیماری های قلبی -عروقی مخصوصا انفارکتوس حاد میوکارد یا حمله قلبی رو به افزایش است.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان
سکته قلبی در زنان

برخی از عوامل خطرزای بیماری های قلبی در رابطه با زنان قوی تر عمل می کنند، مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا، چربی خون، چاقی، دیابت نوع دو و عوامل روانی مانند افسردگی.

افزایش وزن بدن نیز به طور خاص با افزایش خطر ابتلا به مشکلات عروقی در ارتباط است و زنان سنگین وزن 4 برابر زنان لاغر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند.

همچنین متاسفانه میزان افسردگی در زنان جوان بیشتر از مردان هم سن شان است و این خود در افزایش خطر ابتلا به حملات قلبی و مرگ ناشی از آن موثر است. اضطراب نیز می تواند یک عامل خطر متوسط برای ابتلا به بیماری عروق قلبی و مرگ در بین زنان و مردان محسوب گردد.

الگوهای زندگی، فرهنگ و تا حدودی نژاد هر فرد نیز می تواند در بروز مشکلات قلبی موثر باشد، ولی برنامه ریزی برای داشتن یک زندگیسالم،مهم است

هر چند علائم مشکلات قلبی در زنانو مردان بسیار شبیه است، اما زنان تمایل به نشان دادن علایم غیر معمول تر مانند تنگی نفس، تهوع، استفراغ، درد پشت، کمردرد و یا درد فک دارند.

علل

پارگی پلاک قلب یکی از شایع ترین دلایل حملات قلبی محسوب می شود و دلیل حمله ی قلبی در 76 درصد از مردان و 55 درصد از زنان است.

اما متاسفانه کالبد شکافی ها نشان داده است که فرسایش پلاک های قلبی نیزیکی از اصلی ترین دلایل مرگ در زنان مخصوصا زنان جوان می باشد.

درمان

دو نوع درمان موثر در رابطه با حملات قلبی وجود دارد که شامل درمان ترومبولیتیک و مداخلات اولیه کرونر (PCI)  می باشد.

متاسفانه میزان خونریزی و مرگ و میر در زنان تحت درمان ترومبولیتیک بیشتر است، در حالی که در PCI این میزان کاهش می یابد، اما در هر صورت باز هم خطر بالایی دارد.

این دو راه تقریبا تنها راه های درمان حمله ی قلبی در زنان هستند و البته شاید کمی مایوس کننده به نظر برسد.

نابرابری های نژادی - قومی

یک نکته را به خاطر بسپارید : هر چند زنان نسبت به مردان در معرض خطرات بیشتری در مواجهه با بیماری های قلبی هستند، اما این نتایج در میان خود زنان نیز بسیار متفاوت است.

زنان سیاه پوست نسبت به سفید پوست ها در معرض خطر بیشتر حملات قلبی در هر رده ی سنی هستند و میزان مرگ و میر ناشی از این مشکل نیز در این گروه اززنان بالاتر است.

همچنین برخی از زنان سفید پوست در برخی از کشور ها نیز در رابطه با حملات قلبی دارای آماری برابر با زنان سیاه پوست هستند.

بنابراین می توان گفت الگوهای زندگی و فرهنگ و تا حدودی نژاد هر فرد نیزمی تواند در بروز مشکلات قلبی موثر باشد و آنچه که ما نباید هرگز فراموش کنیم برنامه ریزی برای داشتن یک زندگی سالم است.

ورزش منظم، داشتن برنامه غذایی مناسب، کنترل ذهن و دوری از مواد خطر زا مانند سیگار همگی بخشی از یک زندگی سالم هستند.
(0) نظر
برچسب ها :
نشانه ای از سکته مغزی که پزشکان نادیده می گیرند

برای سرگیجه دلایل زیادی وجود دارد، از جمله سریع از جا بلند شدن، ناهار نخوردن، دوچرخه سواری بیش از حد و ... . هر چند این حس ناخوشایند معمولا زیاد طول نمی کشد و یا پیامدهای ماندگاری ندارد، اما می تواند نشانگر مشکلی بسیار جدی مانند سکته مغزی باشد.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
سرگیجه

مشکل این جاست که تشخیص علت واقعی سرگیجه بسیار سخت است، حتی برای بسیاری از متخصص های حرفه ای. اغلب پزشکان سعی می کنند احتمال سکته مغزی در بیماران با علامت سرگیجه را نفی کنند و تمایلی هم به استفاده از سی تی اسکن ندارند، چون وقت گیر، پرهزینه و اغلب غیرقابل اطمینان است.

معاینه چشم بیمار به منظور مشاهده حرکات خاص، تست تشخیصی دیگری است که اگر به درستی انجام شود تا حدود بسیار زیادی درست و دقیق است. اما ایرادش این است که بیشتر اورژانس ها، پزشکی را که خبره و آموخته برای انجام این تست باشد ندارند.

از دست دادن هر یک دقیقه زمان بعد از سکته مغزی، خطر آسیب همیشگی مغز، فلج شدن و حتی مرگ را بالا می برد

البته ابزار کوچکی برای چنین معاینه ای وجود دارد که ممکن است بعضی بیمارستان ها آن را در اختیار داشته باشند. با کمک این ابزار می توان مواردسرگیجه های عادی را از موارد سکته مغزی به خوبی تشخیص داد، یعنی تشخیص سریع تر و دقیق تر سکته مغزی با هزینه کمتر.

روزانه تعداد قابل توجهی از افراد به علت سرگیجه به بخش اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند و برای بیمارستان و خود بیمار ممکن نیست که برای هر کسی سی تی اسکن انجام شود. با معاینه چشم به کمک این ابزار، صرفه جویی زیادی از هر لحاظ خواهد شد.

وقتی پای تشخیص سکته مغزیبه میان می آید، استفاده از هر لحظه از زمان می تواند تعیین کند که آیا میتوان به بیمار کمک کرد و نجاتش داد یا نه. گذشتن هر یک دقیقه زمان بعد از سکته مغزی، خطر آسیب همیشگی مغز، فلج شدن و حتی مرگ را بالا می برد.

خوشبختانه با مشاهده چند علامت می توانید سکته مغزیرا از سرگیجه عادی تشخیص دهید. اگر احساس سرگیجه همراه با صحبت کردن بریدهبریده، دوبینی، سختی در تکلم یا بلع و یا اشکال در راه رفتن باشد، می توانید احتمال سکته مغزی را دهید که باید فورا به بیمارستان مراجعه کنید و وقتی پزشک را دیدید او را در جریان سرگیجه تان قرار دهید. به پرسنل اورژانسبگویید که فکر می کنید ممکن است سکته مغزی کرده باشید تا درمانی فراتر از سرگیجه ساده برایتان انجام دهند.
(0) نظر
برچسب ها :
علل درد قفسه سینه کدامند؟

درد قفسه سینه، طیف گسترده ای از علل را در بر می گیردکه ممکن است بسیار خطرناک و یا جزئی و کم اهمیت باشند. بنابراین بررسی علتاین درد بسیار مهم است.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
درد قفسه سینه

درد قفسه سینههشداردهنده تر از هر علامت دیگری است، زیرا در موارد زیادی این درد، مساویبا درد قلب می باشد. حتی اگر معلوم شود که درد قفسه سینه تان دلیلی غیرمرتبط با قلب دارد، هرگز نباید صرفا با این توجیه که" دلیلی برای نگرانیوجود ندارد" آن را نادیده بگیرید.

هدف از این نوشتار، کمک به شما برای فهم درد قفسه سینهاست؛ این که چه حسی دارد، چه بیماری هایی می توانند دلیل این درد باشند، چطور باید آن را ارزیابی کرد، و چه وقت باید آن را خطرناک محسوب کنید.

درد قفسه سینه چیست؟

"درد قفسه سینه"معمولا برای بیان هر درد ، فشار ، گرفتگی و کرختی و یا هر احساس ناراحتی دیگری در سینه، گردن و یا بالای شکم به کار برده شده و اغلب با درد در ناحیه فک، سر، و یا بازوها همراه است.

وقتی شخص با درد قفسه سینه مواجه می شود، پزشک باید علت این درد را در اسرع وقت بررسی کند تا معلوم شود این درد نشاندهنده مشکلی جزئی است یا مشکلی مهم و حاد

بسته به دلیلی که برای این درد وجود دارد، علائم می توانند از کمتر از یک ثانیه تا چند روز و چند هفته طول بکشند، می توانند مکررا رخ دهند یا به ندرت، و شاید قابل پیش بینی یا غیرقابل پیش بینی باشند، یا همراه با یک بیماری خاص و تقریبا قابل پیش بینی باشند.

دلیل این که" درد قفسه سینه" طیف وسیعی از علائم را در بر می گیرد این است که این درد می تواند توسط طیف وسیعی از بیماری ها ایجاد شود.

درد قفسه سینه ممکن است ناشی از یک بیماری بسیار خطرناک تا کم اهمیت و جزئی باشد، به همین علت وقتی شخص با درد قفسه سینه مواجه می شود، پزشک بایدعلت این درد را در اسرع وقت بررسی کند تا معلوم شود این درد نشاندهنده مشکلی جزئی است یا مشکلی مهم و حاد.

چه بیماری هایی می توانند دلیل این درد باشند؟

- آنژین به دلیل بیماری عروق کرونری
- حمله قلبی
- سوزش سر دل
- درد دیواره قفسه سینه ( درد اسکلتی- عضلانی قفسه سینه)
- اضطراب یا اختلال هراس
- آسم، برونشیت، ذات الریه
- افتادگی دریچه میترال قلب
- زخم معده
- آنژین در اثر گرفتگی عروق کرونری
- آنژین در اثر سندرم ایکس قلبی
- آنوریسم سرخرگ آئورت
(0) نظر
برچسب ها :
7 راه پیشگیری از سکته مغزی

البته هر سکته مغزی قابل پیشگیری نیست، اما عوامل شناخته شده ای وجود دارند که با اصلاح عادات سبک زندگی، قابل پیشگیری هستند. دانستن برخی از عوامل قابل کنترل سکته مغزی و سازگاری با این عادات ساده برای پیشگیری از وقوع آن سودمند می باشد.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
سکته مغزی

سکته مغزیمی تواند با پیامدها و عوارض بلندمدتی که دارد ویران کننده باشد. البته پیشرفت هایی که در زمینه درمان سکته مغزی صورت گرفته، شرایط را برای بیماران بهتر کرده است. اما معمولا برای درمان موثر، یک بازه زمانی کوتاه وجود دارد.

یکی از رویکردهای مهم در این مورد، پیشگیری است، مخصوصا اگر خطر سکته مغزی برای شما وجود داشته باشد. البته هر سکته مغزی قابل پیشگیری نیست، اما عوامل شناخته شده ای وجود دارند که با اصلاح عادات سبک زندگی، قابل پیشگیری هستند.

دانستن برخی از عوامل قابل کنترل سکته مغزی و سازگاری با این عادات ساده، برای پیشگیری از وقوع آن سودمند می باشد.

کاهش فشار خون بالا

فشار خون بالای مزمن سبب افزایش خطر سکته مغزی می شود. همچنین منجر به بیماری های قلبی و عروقی می گردد که دو عامل خطر شناخته شده سکته مغزی می باشند.

چاقی عامل خطری برای سکته مغزی می باشد، چون می تواند منجر به افزایش فشار خون و کلسترول خون گردد

اولین قدم برای کنترل موثر فشارخون بالا، بررسی مداوم و منظم فشارخون است. درمان فشارخون بالا می تواند شامل رژیم غذایی کم نمک، کنترل وزن، ورزشمنظم و کنترل استرس باشد. گاهی هم نیاز به استفاده از داروهای کاهنده فشارخون وجود دارد. پزشک می تواند بهترین شیوه ها را به شما توصیه کند.

کنترل بیماری قلبی

بیماری قلبیمی تواند از موقع تولد ظاهر شود و یا توسط عامل وراثت، بعدها بروز کند. بیماری قلبی می تواند در اثر فشارخون بالا، چاقی، دیابت و یا کلسترول خون بالا نیز ایجاد شود.

بیماری قلبی ممکن است شامل بیماری عروق کرونری، مشکلات دریچه های قلب ، مشکلات عضلات قلب، بزرگ شدن قلب و یا ضربان قلب نامنظم باشد.

بسته به علت آن، راه های موثر زیادی برای مدیریت بیماری قلبی وجود دارد.اگر علت این مشکل، فشار خون بالا باشد، بهترین کار چکاپ های منظم و پیوستهتوسط پزشک است تا با مشکلات احتمالی پیش از تشدید شدن مقابله شود.

کاهش کلسترول خون بالا

کلسترول خون بالامنجر به بیماری قلبی و بیماری عروق مغزی می گردد. افزایش کلسترول معمولا به دلیل تغذیه با چربی های ناسالم رخ می دهد. کاهش کلسترول نیازمند رژیم غذایی با چربی متوسط یا کم، ورزش متعادل و گاهی درمان دارویی است.

سکته مغزی

کنترل دیابت

دیابت می تواند منجر به بیماری های قلبی و عروقی و عروق مغزی گردد. دیابت، اختلالی در متابولیسم قند خون است که می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. افراد مبتلا به دیابت نوع یک، نیاز به کنترل دقیق میزان قند خون دارند که معمولا توسط درمان انسولینی صورت می گیرد.
افراد مبتلا به دیابت نوع دو هم، نیازمند کنترل تغذیه، مدیریت وزن و گاهی درمان دارویی برای حفظ میزان مناسب قند خون هستند.

کنترل چاقی

چاقی هم عامل خطری برای سکته مغزی می باشد، چون می تواند منجر به فشارخون بالا و افزایش کلسترول خون گردد. چاقی اغلب توسط رژیم غذایی و ورزشقابل کنترل است. اگر کم کردن وزن با رژیم و ورزش دشوار باشد، گاهی مکمل های کاهش وزن یا عمل جراحی می تواند موثر واقع شود.

ژنتیک هم در چاقی نقش دارد و برخی افراد نیز به همین دلیل بیشتر از دیگران در معرض افزایش وزن هستند.

ترک سیگار

سیگارباعث بروز بیماری های قلبی، عروق مغزی و فشارخون بالا می شود. ترک عادت سیگار کشیدن می تواند دشوار باشد. رویکردهای گوناگونی مانند کنترل رفتار، مشاوره، گروه حامی، چسب های نیکوتین و برنامه های ترک سیگار می توانند برایکمک به ترک این عادت سودمند باشد.

پژوهش ها نشان داده است که خیلی از اثرات مضر سیگار را می توان با ترک آن، به مرور زمان از بین برد. اغلب ترک سیگار، با کمک و راهنمایی های یک مراقب سلامت حرفه ای بسیار موفقیت آمیزتر خواهد بود.

کنترل استرس

استرسهم می تواند با افزایش فشار خون، بیماری قلبی، دیابت و بیماری عروق مغزی منجر به سکته مغزی گردد. مدیریت استرس و اضطراب اغلب شامل رویکرد فراگیر درزمینه رفتار و واکنش های هیجانی می شود. استرس را نمی توان با ارقام و اعداد سنجید و نیاز به شیوه ای بلندمدت برای کنترل بهینه دارد.

سایر عوامل سکته مغزی که کمتر متداول هستند ممکن است پیچیده تر باشند، مانند بیماری های خودایمنی و اختلالات لخته شدن خون. این بیماری ها نیازمند کنترل پزشکی و تخصصی برای درازمدت هستند.
(0) نظر
برچسب ها :
سریع ترین بیماری های کشنده

برخی بیماری ها در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع، بهطور ناگهانی باعث مرگ افراد مبتلا می شوند. در این مطلب با پنج تا از این بیماری ها آشنا خواهید شد.


امبولی ریه

آمبولی ریوی

نیمی از افراد دچار لخته ی خون در ریه ، از مشکل خود آگاه نیستند. در واقع این بیماری در 50 درصد افراد مبتلا هیچ نشانه ای ندارد و مرگ ناگهانی،اولین نشانه ی آمبولی ریوی در یک چهارم افراد مبتلا است!

لذا بروز نشانه های وجود لخته ی خون در سایر اندام های بدن به خصوص پاها و بازوها را جدی بگیرید تا به موقع از رسیدن لخته به ریه ها جلوگیری کنید.

درد و تورم در بازوها و پاها و یا سایر اندام ها که بیش از یک یا دو روزطول می کشد (به خصوص اگر اخیرا یکی از اندام ها دچار شکستگی شده باشد، یا اخیرا یک پرواز طولانی مدت داشته باشید و یا برای مدتی طولانی تحرک داشتید)، ممکن است نشانه ای از لخته شدن خون باشد.
داروهای رقیق کننده ی خون جهت درمان آمبولی ریوی توسط پزشک تجویز می شود.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

تقریبا از هر 500 نفر، یک نفر به یکی از انواع کاردیومیوپاتی هیپرتروفیکدچار می شود. این بیماری سبب می شود که دیواره ی عضلانی قلب ضخیم شده و قدرت پمپاژ خون را از دست بدهد. حدود یک درصد از افراد مبتلا به این بیماریدر هر سال به طور ناگهانی می میرند، آن هم به دلیل یک ضربان قلب بیش از حد سریع که اغلب نیز در بین جوانانی اتفاق می افتد که از بیماری خود ناآگاه هستند.

ایجاد برآمدگی های غیر طبیعی در دیواره ی عروق مغزی، عامل بیماری آنوریسم مغزی است. این بیماری متأسفانه در نهایت سکوت پیش می رود و تقریبا می توان گفت هیچ عوارضی را بروز نمی دهد

در واقع کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شایع ترین علت مرگ و میر در جوانان زیر 30 سال است و این بیماری اغلب ژنتیکی می باشد. از بزرگ ترهای خانواده یخود بپرسید که آیا تا به حال در بین جوانان قوم و خویش تان مرگ ناگهانی، به هر علتی وجود داشته است یا خیر، زیرا به نظر می رسد که برخی از مرگ و میر های ناشی از تصادفات، غرق شدن و افتادن ناگهانی از روی موتور سیکلت و یا اسب در هنگام ورزش، به دلیل نوعی کاردیومیوپاتی بوده است.

اگر سابقه چنین اتفاقاتی در نزدیکان تان وجود دارد، بهتر است آزمایش ها و تست هایی نظیر نوار قلب و سونوگرافی را انجام دهید. به علاوه اگر دچار تنگی نفس های غیر عادی، ضربان قلب تکان دهنده و لرزش زیاد دست ها هستید، حتما به فکر بررسی علت آن باشید.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک توسط پزشکان متخصص قلب و عروق شناسایی شده و گاهی برای درمان و جلوگیری از مرگ ناگهانی نیاز به جراحی می باشد. داروی دِفیبریلاتور نیز از داروهای موثر جهت درمان این بیماری خطرناک است.

اختلال الکتریکی قلب

در حالیکه کاردیو میوپاتی، ضربان قلب و ساختار آن را تغییر می دهد، عوامل دیگری نیز بر سیستم الکتریکی قلب که کنترل کننده ضربان قلب است، تأثیر می گذارند. بیماری های نادر، اما جدی و خطرناکی مانند سندروم بروگادا، سندروم QT طولانی و سندروم وُلف - پارکینسون - وایت ، سبب اختلال در سیگنال های الکتریکی موثر بر قلب می شوند.

گاهی تا زمانی که حفرات پایینی قلب، به جای پمپاژ صحیح خون لرزش داشته باشند، بدن فرد علائمی را بروز نمی دهد.

ژنتیک در بروز این بیماری نقش دارد و بهتر است در صورت وجود سابقه ی فامیلی، تست های الکتروکاردیوگرام و تست ورزش را جهت اطمینان خاطر انجام دهید.

عدم استعمال دخانیات، عدم نوشیدن مشروبات الکلی، ورزش منظم و داشتن برنامه غذایی سالم (در کل برخورداری از روش زندگی صحیح) در جلوگیری از ابتلا به بیماری هایی قلبی موثر اند.

در صورت تشخیص به موقع اختلالات الکتریکی قلب، می توان با دارو مشکل را حل کرد.

آنوریسم مغزی

ایجاد برآمدگی های غیر طبیعی در دیواره ی عروق مغزی، عامل بیماری آنوریسم مغزیاست. این بیماری متأسفانه در نهایت سکوت پیش می رود و تقریبا می توان گفت هیچ عوارضی را بروز نمی دهد. حدود یک سوم آنوریسم ها منجر به پارگی عروق مغزی شده و در حدود 40 درصد سبب مرگ افراد می شود.

ضربه های ناگهانی و شدید به سر که باعث سردرد های شدید می شود، به خصوص اگر همراه با افتادگی پلک ها، دوبینی و گشاد شدن مردمک چشم باشد، ممکن است نشانه ی آنوریسم مغزی بوده و باید سریعا پیگیری شود.

اگر پزشکان آنوریسم را قبل از پارگی دیواره رگ های خونی تشخیص دهند، می توانند آن را درمان کنند. به یاد داشته باشید فشار خون بالا مهم ترین دلیل ابتلا به این بیماری خطرناک است.

دیسکسیون آئورت

پزشکان به طور دقیق علت این بیماری را کشف نکرده اند، اما جریان یافتن  نابهنگام خون و یا ایجاد سوراخ و پارگی در آئورت می تواند دلیل این مشکل باشد که متأسفانه کشنده خوهد بود.

حدودا از هر ده هزار، نفر دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند و اغلب این افراد بالای 40 تا 70 سال هستند.

درد ناگهانی قفسه ی سینهو یا پشت، به عنوان نشانه اصلی دیسکسیون آئورت محسوب میشود .اگر سابقه ابتلا به این بیماری در خانواده وجود دارد و یا اگر خود شما مبتلا به یک نوع اختلال در بافت همبند هستید، مانند سندرم اهلرز-دانلوس که باعث انعطاف پذیری بیش از حد پوست و مفاصل می شود، باید بیشتر از دیگران مراقب باشید.

افراد مبتلا به دیسکسیون آئورت باید واکسن آنفلوانزا را دریافت نمایند، زیرا بیشترین مراجعات این بیماران به بیمارستان ها در فصول ابتلا به آنفولانزا است.


(0) نظر
برچسب ها :
تفاوت علائم سکته قلبی در مردان و زنان

لازم است که همه افراد با نشانه های اولیه بیماری های قلبی آشنا باشند و این نکته مهم را بدانند که مشکلات قلبی در میان زنان و مردان به اشکال مختلفی بروز می کند.


سکته قلبی

بدون شک بیماری های قلبی، جزء حادترین بیماری ها طبقه بندی می شوند. یکیاز بارزترین نوع بیماری های قلبی، حمله قلبی است که معمولا راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد و ممکن است که در نهایت به مرگ بیمار ختم شود.

لازم است که همه افراد با نشانه های اولیه بیماری های قلبی آشنا باشند و این نکته مهم را بدانند که مشکلات قلبی در میان زنان و مردان به اشکال مختلفی بروز می کند.

در ادامه تفاوت هایی که میان زنان و مردان در رابطه با علائم بیماری های قلبی وجود دارد، به تفصیل توضیح داده شده است.

سن

انجمن سلامت آمریکا گزارش می دهد که در میان مردان، احتمال حملات قلبی در اواسط چهل سالگی به بالاترین میزان ممکن می رسد. این گزارش نشان می دهد احتمال اینکه مردان در جوانی به سکته قلبی دچار شوند، بسیار بالاتر از زناناست. در حقیقت این احتمال وجود دارد که زنان در اواسط 60 سالگی به اولین حمله قلبی دچار شوند.

واضح است که مردان با ورود به چهل سالگی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.محققان دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیده اند که یک مرد آمریکایی 50 ساله، 50 درصد بیشتر شانس ابتلا به این بیماری را دارد.

اضطراب و نگرانی

بسیاری از زنان نشانه های حملات قلبیرا با علائم اضطراب و ناراحتی های روحی اشتباه می گیرند. اشتباهی مهلک و کشنده که ممکن است به بهای جانشان تمام شود. مطالعات اخیر نشان می دهند که زنان زیر 55 سال، هفت بار بیشتر از مردان زیر 55 سال در معرض بیماری های قلبی قرار دارند. این تحقیق بیانگر آن است که زنان غالباً بخاطر اضطراب و نگرانی به پزشک مراجعه می کنند، در حالیکه در واقع در معرض یک حمله قلبی قرار دارند.

تعریق ناگهانی و غیر منتظره که هیچگونه دلیلی برای آن وجود ندارد، بویژه عرق سرد، می تواند یکی از نشانه های حمله قلبی باشد

اگر شما یک زن حدودا 50 تا 60 ساله هستید و در اقوام خود نیز سابقه بیماری های قلبی را مشاهده کرده اید، نشانه های حملات قلبی یا روحی را جدی بگیرید و حتما به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش های لازم را به دقت انجام دهید.

سرگیجه

در میان زنان و مردان، سرگیجه می تواند یکی از علائم حمله قلبی باشد. سرگیجه معمولا با ضربان نامرتب قلبی ایجاد می شود (قلب بسیار آهسته و یا بسیار تند می تپد)، بطوریکه میزان خونی که به مغز می رسد کاهش می یابد.

اگر در مسیر عبور خون در بدن مانعی باشد، ضربان قلب و جریان خونی که به مغز می رسد، تحت تاثیر قرار می گیرند و در نتیجه مشکلاتی ایجاد شود که در نهایت به یک بیماری قلبی ختم خواهد شد.

این وضعیت ممکن است به سرگیجه و حتی به بیهوشی ناگهانی منجر شود. اگر شما مرد یا زنی هستید که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی را دارید، به محض احساس سرگیجه یا احساس فقدان هوشیاری، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

عرق سرد

تعریق ناگهانی و غیر منتظره که هیچگونه دلیلی برای آن وجود ندارد، بویژهعرق سرد، می تواند یکی از نشانه های حمله قلبی باشد. این مسأله در میان زنان و مردان دیده شده، اما در میان مردان رایج تر است.

از آنجا که تعریق زیاد، معمولا نشان دهنده حمله قلبی است، می تواند نشانه خوبی محسوب شود، چرا که به فرد هشدار می دهد تا هر چه زودتر به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کند. تحقیقات نشان می دهد که درمیان علائم حملات قلبی، تعریق ناگهانی بیشتر از دردهای قفسه سینه، دیده شده است. البته در کمال تعجب باید بگوییم که دانشمندان هنوز نمی دانند به چه علت حملات قلبی منجر به تعریق ناگهانی و غیره منتظره می شوند.

درد بالای کمر

درد در ناحیه فوقانی کمر، بارزترین نشانه حمله قلبی در میان زنان است. این نشانه در میان زنان بسیار رایج تر است و در صورت وقوع باید جدی گرفته شود.

به اعتقاد پزشکان، اگرچه حملات قلبی در میان زنان و مردان با یک فشار بسیار قوی بر قفسه سینه همراه است، یعنی درست مثل اینکه فیلی بر قفسه سینه فرد نشسته باشد، ولی گاهی اوقات ممکن است که این حمله در میان زنان با هیچ گونع فشاری توأم نباشد. در عوض فرد دچار تنگی نفس شود و درد خفیفی در ناحیهتحتانی قفسه سینه و فوقانی شکم حس کند.

ممکن است بیمار دچار سرگیجه شود، هوشیاری خود را از دست بدهد، در ناحیه فوقانی کمر احساس فشار کند و یا حتی به یک خستگی مفرط دچار شود.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه،متداول ترین نشانه حمله قلبی است. این نشانه در میان زنان و مردان دیده شده، ولی در میان مردان رایج تر است. به گفته بسیاری از بیماران مرد، در هنگام حمله، گویی حیوانی قوی مثل یک فیل بر روی قفسه سینه آنها نشسته است.

در میان زنان، نشانه های دیگری باید مورد توجه قرار بگیرد، مثل: نفس نفسزدن، حالت تهوع، استفراغ، درد ناحیه کمر یا آرواره. در هر صورت، چه زن و چه مرد، اگر سابقه مشکلات قلبی در خانواده خود داشته اند، به محض احساس دردناگهانی در ناحیه قفسه سینه، حتما باید با پزشک یا مرکز اورژانس تماس بگیرند.

درد شکم

به گفته بسیاری از زنانی که حمله قلبی را در زندگی خود تجربه کرده اند، پیش از حمله، دردی در ناحیه شکم شروع می شود. این مسأله که در میان زنان بسیار شایع تر از مردان می باشد، ممکن است به تدریج و یا ناگهان آغاز شود. اگر فرد سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارد، حتماً مسأله را جدی تلقی کندو به سرعت به پزشک مراجعه نماید.

اما چگونه می توان درد ناحیه شکمرا نشانه حمله قلبی به حساب آورد؟ به گفته پزشکان این درد آنچنان شدید و قوی است که می تواند شما را از خواب بیدار کند و یا کلا برنامه کاری روزانهشما را مختل سازد.

سوءهاضمه و درد معده

از آنجا که سوءهاضمه و دردهای معدهدر میان بزرگسالان بسیار رایج می باشد، امکان نادیده گرفتن این دردها به هنگام حمله قلبی، بسیار بالا است. اگر فردی سابقه بیماری ها و حملات قلبی در خانواده و بستگان درجه یک خود دارد و احیانا دچار سوءهاضمه و یا دردهای بی علت و ناگهانی در ناحیه معده می شود، باید این علائم را جدی تلقی کند.

مردان نیز مانند زنان ممکن است این نشانه را در ابتدای حمله قلبی تجربه کنند. برای اطمینان از وقوع حمله، باید به سراغ نشانه های دیگر بروید: مثلادرد در ناحیه قفسه سینه و سرگیجه در میان مردان، و درد شکمی و درد در ناحیه فوقانی کمر، در میان زنان.

خستگی

به گفته بسیاری از زنانی که یک حمله شدید قلبی را تجربه کرده اند، پیش از حمله به خستگیبسیار شدیدی دچار شده اند بطوریکه با نزدیکی حمله، خستگی آنها نیز شدیدتر شده است. بنابراین باید به فعالیت روزانه خود دقت کنید. به عنوان مثال اگر فرد فعال و پر کاری هستید، ممکن است که این خستگی ناگهانی کاملا طبیعی باشد.

با این حال اگر کار خاصی در طول روز انجام نداده اید و بیشتر در حالت نشسته بوده اید، این خستگی را جدی بگیرید و اگر آنقدر خستگی بر شما غلبه کرده که دیگر امکان حرکت برایتان وجود ندارد، حتما با پزشک تماس بگیرید.

تنگی نفس

بسیاری از زنانی که دچار حمله شده اند، معمولا پیش از وقوع حمله، تنگی نفس داشته اند. این نشانه ممکن است به طور ناگهانی آغاز می شود و امکان تنفس عمیق و کافی را از بیمار بگیرد.

غالباً این نفس نفس زدن با درد شدید قفسه سینه همراه است. اگر یک یا چندنمونه از این علائم به سراغ شما آمدند، مثلا اگر ناگهان به سرگیجه، درد شکمی و یا تعریق شدید دچار شدید، فورا با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید. 


(0) نظر
برچسب ها :
10 نشانه گردش خون ضعیف در بدن

ورزش کردن، ترک سیگار،و متناسب تر شدن بدن همگی می توانند به بهبود گردش خون کمک کنند. اگر فکر می کنید مشکلی در گردش خون دارید، هرگز نترسید. در اینجا لیستی از علائم هشداردهنده که نشان می دهد بدن تان ممکن است جریان خون مناسب را نداشته باشد برای تان می آوریم.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
گردش خون در بدن

رنگ پریدگی پوست

اگر نوک انگشتان دست و پای تان شروع کرده است به کبود شدن،این احتمال وجود دارد که جریان خون ضعیفی داشته باشید. این بیماری به نام سیانوز شناخته شده و می تواند سبب کوفتگی همراه با کبودی انگشتان شود.

منتظر نمانید تا این رنگ، بیشتر شود، حتی اگر این رنگ، در دست ها و پاهای تان کم رنگ و خفیف باشد. این حالت می تواند دلالت بر شروع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان داشته باشد و باید به محض ظاهر شدن علائم، جدی گرفته شود.

پاهای متورم

وقتی سیستم گردش خون ضعیف می شود، خون در دست ها و پاها جمع می شود، زیرا برای قلب دشوارتر خواهد بود که آن را به قلب برگرداند. در نتیجه خون کمتری برای سایر نواحی بدن باقی می ماند. این تورم که به نام ادم یا خیز شناخته می شود، اغلب با یک آزمایش ساده قابل تشخیص است.

احساس مداوم سرما در دست و پا، نشانه بارز اشکال در گردش خون می باشد

ناحیه متورم را با یک انگشت فشار دهید، پنج ثانیه نگه دارید و رها کنید؛اگر فرورفتگی در پوست بادکرده تان بوجود آمد، به احتمال زیاد دلیلی برای ادم است. یعنی، اگر متوجه شدید دست ها یا پاهای شما متورم شده اند، به جای خودتشخیصی با پزشک مشورت کنید.

مشکلات گوارشی

یبوست و دل پیچهناخوشایند هستند و می توانند نشانگر گردش خون ضعیف باشند. اگر به دنبال توجیهی برای ناراحتی گوارشی تان هستید، مشکل گردش خون را هم مدنظر داشته و بررسی کنید. جریان خون ضعیف باعث کاهش تامین موادمغذی و اکسیژن مورد نیاز بدن می شود و کاهش سرعت گوارش هم یکی از راه هایی است که بدن برای غلبه بر این حالت آن را در پیش می گیرد.

چون کبد، خون کم و کمتری را دریافت می کند، ممکن است اشتهای تان را هم از دست بدهید. اگر متوجه شدید این اتفاق برای تان افتاده، سعی کنید در طول روز، به طور منظم غذا بخورید تا مواد مورد نیاز بدن تان را تا جایی که ممکناست تامین نمایید.

ریزش مو

مانند سایر علائم ضعف گردش خون، وقتی مواد مغذی و اکسیژن کافی به پیاز مو نرسد، موجب ریزش آن می گردد. هرچند دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد، اما اگر همراه با علامت دیگری که در این مطلب آمده باشد، دلیل خوبی است تا وضعیت گردش خون تان را بررسی کنید.

مطالعه ای اخیر که در ژاپن انجام شده نشان داد، گردش خون در پوست سر مردان جوانی که الگوی طاسی مردانه در آنها تشخیص داده شد، تقریبا 2.6 کمتر از آنهایی بوده که در گروه کنترل قرار داشتند.

خستگی و کم توانی

گردش خون ضعیف می تواند روی مغزتان هم مانند سایر اندام ها تاثیر بگذارد. احساس خستگی و گیجی و سردردهای مکرر می تواند نشاندهنده کاهش جریانخون به سمت مغزتان باشد. اگر می بینید زمان هایی که انتظارش را ندارید خسته و گیج و منگ هستید، ممکن است نتیجه مشکلی در گردش خون باشد.

البته مانند سایر علل گفته شده در این مطلب، کم انرژی بودن هم می تواند علامت طیف گسترده ای از بیماری ها باشد، ولی اگر سایر علائم وجود داشتند، باید این حالت را به عنوان نشانه ای از گردش خون ضعیف در نظر گرفت.

دست و پاهای سرد

احساس مداوم سرما در دست و پا، نشانه بارز اشکال در گردش خون می باشد. این بیماری که به آن رینودمی گویند، شامل تنگ شدن سرخرگ ها در دست ها و پاهاست و می تواند منجر به جریان خون ناکافی در سراسر بدن شود. گردش خون ضعیف، روی نواحی که از قلب فاصله بیشتری دارند و نیز بینی، لب ها، نوک سینه و گوش ها هم تاثیر می گذارد.

بی حسی مکرر

وقتی دست یا پا برای مدت طولانی تحت فشار باشد و بخواهید حرکتش دهید، طبیعی است که بی حسی و کرختیرا تجربه کنید. اگر این احساس ادامه پیدا کند و نتوانید دلیل خارجی خاصی برایش پیدا کنید، ممکن است نتیجه مشکلی در گردش خون باشد. اگر دلیل اصلی آنواقعا گردش خون نامناسب باشد، این کرختی در دست ها و پاها بیشتر از سایر قسمت ها قابل مشاهده است.

ضربان در دست و پا

وقتی جریان خون به راحتی معمول صورت نگیرد، ممکن است انواع گوناگون ناراحتی ها را تجربه کنید. ضربان و تپش در دست یا پا، یعنی احساس ضربات مکرر و ریتمیک در بازوها یا پاها همراه با گزگز شدن یا گرفتگی عضله می تواند یکی از این علائم باشد. این ضربان ها در دست و پا ممکن است با سوزش هم همراه باشد. نیازی به گفتن نیست که مشکل گردش خون اغلب ناخوشایند و آزاردهنده است. از خودتان مراقبت کنید و علائم را نادیده نگیرید.

کم اشتهایی

کم کاری کبد نتیجه گردش خون ضعیف است. وقتی عملکرد کبدتان ناقص باشد، ممکن است اشتها و میل تان به غذا کمتر شود. همراه با این علامت معمولا پوستهم بی روح و مات به نظر می رسد که نشاندهنده کاهش جریان خون به سمت کبد است.

همان طور که قبلا گفته شد، اگر اشتهای تان کم شود، اولین قدم تان باید این باشد که مطمئن شوید بدن تان مواد مغذی لازم را دریافت می کند. خوردن آبمیوه ها و سبزیجات حتی وقتی گرسنه نیستید، راهی است بسیار خوب تا مطمئن شوید مواد مغذی فراوانی دریافت می کنید.

ضعف حافظه

یادتان نمی آید کلیدها را کجا گذاشته اید؟ این احتمال وجود دارد که اشتباهات مکرر حافظهتان به دلیل گردش خون نامناسب باشد. اگر واقعا علتش همین باشد، همچنین ممکن است متوجه شوید برای یادآوری اطلاعات و یا واکنش به یک محرک، به زمان بیشتری از حد طبیعی نیاز دارید. همچنین شاید این احساس را داشته باشید که افکارتان درهم برهم و نامشخص است تا روشن و مشخص.

اگر چنین است، نترسید، اما در نظر داشته باشید که می تواند دلیل وجود مشکل در گردش خون تان باشد. گردش خون ضعیف می تواند در اثر بسیاری از بیماری های پنهان باشد. اگر دیدید هر کدام از این علائم بالا را دارید، به پزشک مراجعه کنید تا بیماری تان کنترل شود.

(0) نظر
برچسب ها :
10 نشانه وجود لخته خون در پا

ممکن است چندان عاملی تهدیدکننده برای زندگی انسان به نظر نرسند، اما لخته های خون که در سیاهرگ های پا شکل می گیرند، اگر درمان نشوند و یا به طور طبیعی از بین نروند، ممکن است از سیاهرگ های پا جدا شده وهمراه با جریان خون به ریه ها وارد شوند که در این حالت موجب آمبولی ریوی (PE) می شوند.

بخش سلامت تبیان

لخته خون پا

در بیشتر موارد، لخته خون پا (ترومبوز) در اثر سفرهای طولانی مدتو بی تحرکی بدن، به عنوان مثال عدم تحرک در فضاهای تنگ مانند هواپیما یا اتوبوس که امکان کشش پاها یا ایستادن و قدم زدن چندان وجود ندارد شکل می گیرند. در ادامه با برخی از نشانه ها که ممکن است از وجود یک لخته خون خطرناک در پا حکایت داشته باشد، بیشتر آشنا می شویم.

قرمزی

تغییر رنگ خفیف در پوست ناحیه لخته خون اغلب یکی از نخستین نشانه های شکل گیری ترومبوز در سیاهرگ است. دلیل تغییر رنگ پوست مجموعه های متراکم از خون زیر سطح پوست است که با بزرگ تر شدن اندازه نمایان‌تر می شوند.

اگر به طور مداوم با تکه های قرمزرنگ پوست در پاهای خود مواجه می شوید، به ویژه پس از آسیب دیدگی یا عمل جراحی، باید این مساله را با پزشک خود در میان بگذارید. مشخصه قرمزی پوست ناشی از لخته خون در پا این است که با گذشتزمان از بین نمی رود و یا بدون هیچ دلیلی قابل مشاهده ای تشدید می شود.

تورم

تورم دردناکممکن است در محل لخته خون شکل بگیرد، به ویژه اگر لخته در ناحیه قوزک یا ساق پا شکل گرفته باشد. این نواحی دارای تراکم بافتی و استخوانی بیشتری هستند و شرایط را برای بدن به منظور از بین بردن طبیعی لخته خون دشوارتر میکنند.

غش کردن و احساس سرگیجه ممکن است در صورت ناتوانی بدن برای از بین بردن لخته خون به طور طبیعی، یا در صورت جدا شدن و حرکت لخته به سمت ریه ها رخ دهد

یکی از نشانه های بارز تورم مرتبط با لخته خون این است که به درمان های معمول مانند استفاده از کمپرس های گرم یا سرد واکنشی نشان نمی دهد. همچنین تورم ممکن است بدون دلیل مشخصی به ناگاه تشدید شود و یا ممکن است بدون هیچ گونه آسیب خارجی شکل گرفته باشد.

گرمای پوست

لخته شدن خوناغلب موجب تغییر دما می شود. در لخته خون پا، دمای پوست در ناحیه ای که لخته خون قرار دارد، ممکن است افزایش یابد و هنگام لمس کاملا این تفاوت دمااحساس شود.

پوست گرم اغلب با نشانه های دیگر از جمله خارش و حالتی ضرباندار همراه است. همانند دیگر نشانه ها، این شرایط نیز به درمان های خانگی واکنش چندانینشان نمی دهد و در صورت عدم درمان با گذشت زمان تشدید خواهد شد.

غش کردن

غش کردن و احساس سرگیجه ممکن است در صورت ناتوانی بدن برای از بین بردن لخته خون به طور طبیعی، یا در صورت جدا شدن و حرکت لخته به سمت ریه هارخ دهد. سرگیجه ممکن است بیشتر زمانی که از حالت خوابیده یا نشسته بر می خیزید، شکل بگیرد و به دلیل ارتباط این نشانه با سایر بیماری ها، بسیاری ازمردم آن را در اثر لخته خون نمی دانند.

بیهوشی و غش کردننشانه ای جدی محسوب می شود که باید علت دقیق آن توسط پزشک مشخص شود. این حالت خطر ایجاد آسیب های جدی را به همراه دارد، زیرا ممکن است سر یا دیگر بخش های حساس بدن هنگام زمین افتادن به جایی برخورد کنند.

افزایش ضربان قلب

با بزرگ شدن اندازه لخته خون، بدن تلاش خود را برای از بین بردن آن بیشتر می کند و سخت‌تر کار کردن اندام های حیاتی مانند قلب به افزایش ضربانآن منجر می شود. اختلال در عملکرد قلب می تواند نشانه دهنده این باشد که لخته خون پا را ترک کرده و به دیگر بخش های بدن سفر کرده است. اگر این گونهباشد، شما احتمالا نشانه های دیگری از جمله درد تیز و شدید در قفسه سینه که هنگام تنفس عمیق تشدید می شود را نیز تجربه خواهید کرد.

افزایش ضربان قلبمی تواند موجب اضطراب و در موارد شدید، حملات هراس شود. اگر این مشکل بدونکنترل باقی بماند، آهنگ سریع و مداوم ضربان قلب می تواند به بیماری های دیگر نیز منجر شود و از این رو مراجعه به پزشک و بررسی دقیق شرایط اهمیت دارد.

خستگی

هر بیماریی مانند لخته خون، سیستم ایمنی بدنرا مجبور به اضافه کاری می کند که می تواند احساس خستگی و ناتوانی را به همراه داشته باشد. همانند بسیاری دیگر از نشانه های ترومبوز سیاهرگ عمقی، خستگی می تواند نشانه سایر بیماری ها نیز باشد و از این رو، تشخیص ریشه شکلگیری آن دشوار باشد. در نتیجه، اگر به طور مداوم احساس خستگی می کنید، توجه به نشانه های دیگر وجود لخته خون اهمیت دارد.

گاهی پوست اطراف لخته خون، حتی اگر در اعماق پا باشد، ممکن است نسبت به لمس حساس شود، بدون این که نشانه ای از کبودی روی سطح پوست باشد

مشخصه خستگیمرتبط با لخته خون این است که بدون هیچ دلیل خاصی به ناگاه شکل می گیرد. به بیان دیگر، حتی اگر یک فعالیت جسمانی شدید انجام نداده باشید نیز ممکن است احساس ناتوانی در شما شکل بگیرد و حتی پس از خواب کافی همچنان احساس خستگی کنید.

تب

یک لخته خون، به ویژه اگر جدا شده و وارد جریان خون شده باشد، ممکن است موجب تبخفیف شود. افزون بر افزایش دمای بدن، نشانه های تب شامل تعریق یا لرز، سردرد مداوم، ضعف بدن، کم آبی بدن، و کاهش اشتها می شوند. در موارد شدید، تب می تواند موجب شکل گیری نشانه هایی از جمله تحریک پذیری و اختلالات خلق وخو، گیجی، تشنج، یا حتی توهم شود.

حساسیت به لمس

گاهی پوست اطراف لخته خون، حتی اگر در اعماق پا باشد، ممکن است نسبت به لمس حساس شود، بدون این که نشانه ای از کبودی روی سطح پوست باشد. همچنین، سیاهرگ های زیر سطح پوست در ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته ممکن است قابل مشاهده شوند، اگرچه این شرایط تا زمانی که لخته خون به اندازه نسبتا بزرگی نرسیده باشد، رخ نمی دهد.

توجه داشته باشید که حساسیت به لمس ممکن است در هر دو پا شکل بگیرد، حتیاگر یکی از آنها تحت تاثیر لخته خون قرار گرفته باشد. این ممکن است به دلیل استفاده بیشتر از پای سالم باشد.

بدون نشانه

تقریبا نیمی از افرادی که یک لخته خون در پا (ترومبوز سیاهرگ عمقی) را تجربه می کنند، نشانه های اندک دارند یا هیچ نشانه ای ندارند. اگرچه یک لخته خون بدون نشانه معمولا حکایت از این دارد که ترومبوز هنوز به مرحله ایجدی نرسیده است، اما همواره نیز این گونه نیست. حتی لخته های خون بزرگ که نیاز فوری به توجه پزشکی دارند می توانند گاهی اوقات بدون هیچ نشانه ای باشند و در جریان خون حرکت کنند.

اگر در معرض خطر قرار دارید، این یکی از دلایل اهمیت انجام فعالیت هایی است که از شکل گیری لخته های خون پیشگیری می کنند. استفاده از لباس راحت، پرهیز از ایستادن و نشستن برای مدت زمان بیش از یک ساعت، کاهش مصرف نمک، و فعال باقی ماندن از لحاظ جسمانی از جمله اقداماتی هستند که می توانید مد نظر قرار دهید.

سیاهرگ های متورم

گاهی اوقات، یک لخته خون سرسخت خود را از طریق تورم در سیاهرگ های سطحی،یا اطراف قسمتی از پا که توسعه می یابد، نشان خواهد داد. اگر پدیده ای مشابه را در دیگر قسمت های بدن تجربه نمی کنید، باید توجه ویژه ای به این نشانه داشته باشید.

در بیشتر موارد، سیاهرگ های متورم عوارض یا مشکلاتی را موجب نخواهند شد.با این وجود، در مواردی که لخته خون فشار قابل توجهی روی رگ های خونی اطراف وارد می کند، امکان پارگی داخلی وجود دارد و قرمزی یا کبودی شدید را موجب شود.


منبع : عصر ایران

(0) نظر
برچسب ها :
8 علت درد قفسه سینه

درد قفسه سینه غیر قلبی (NCCP)، دردی است که در رابطه با عوامل مختلفی به غیر از مشکلات قلب بروز می‌کند. افرادی که درگیر این نوع دردها می‌شوند اغلب دارای علائمی چون احساس فشار، سوزش درد، درد در نواحی کمر ، گردن، بازوها و فک هستند. در اینجا 8 علت درد قفسه سینه که ارتباطی به بیماری‌های قلبی و عروقی ندارند را معرفی کرده‌ایم.


درد قفسه سینه

ریفلاکس معده

بیماری ریفلاکس معده شایع‌ترین علت NCCP است. حدود 66 درصد از افرادی که دردهای قفسه سینهغیر قلبی را تجربه می‌کنند، مبتلا به ریفلاکس معده هستند. برای بهبود این عارضه، کنترل ترشح اسید معده اولین گام در درمان محسوب می‌شود. کاهش وزن، عدم مصرف الکل، سیگار، شکلات، آب مرکبات و غذاهای حاوی گوجه فرنگی در کنترلاسید معده بسیار موثر است.

اختلالات تحرک مری

این عامل در درد قفسه سینه غیر قلبی خیلی شایع نیست. نمونه‌هایی از این اختلالات مری عبارتند از اسپاسم منتشر مری، مری فندق شکن و آشالازی.

اسپاسم منتشر مری به انقباضات نامنظم و ناهماهنگ مری گویند. مری فندق شکن به انقباضات قدرتمند و هماهنگ مری گویند که در این نوع اختلال، غذا بالا آورده نمی‌شود و درد عمیقی در مری به علت جمع شدن غذا بروز می‌کند.

آشالازینیز به فقدان انقباضات مری گویند. مهم ترین علامت این بیماری بلع مشکل استکه در مورد جامدات و یا مایعات وجود دارد. از علائم دیگر این بیماری می‌توان به درد سینه، برگشت غذای خورده شده به دهان، سوزش سردل، سخت آروغ زدن، احساس پری و سنگینی در ناحیه گلو ، سکسکه و کاهش وزن اشاره کرد.

حساسیت مری

این عارضه می‌تواند یکی دیگر از دلایل شایع درد قفسه سینه غیر قلبی باشد. این دسته از افراد دردی در ناحیه قفسه سینه با فشار کمی در مری را احساس می‌کنند و همچنین ممکن است درگیر ریفلاکس معده نیز شوند. کنترل اسید معده یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمانی این بیماری است.

آمبولی ریوی

التهاب غضروف و دنده‌های نزدیک به سینه یکی دیگر از علائم درد در ناحیه سینه است. زنان بیشتر از مردان درگیر این عارضه می‌شوند

به ایجاد لخته خون در یک یا چند شریان در ریه گفته می‌شود که حتی ممکن است جان فرد را تحت تاثیر قرار دهد. این عامل ممکن است یکی دیگر از علائم NCCP باشد.

آمبولی ریه ممکن است با شروع ناگهانی درد در قفسه سینه و تنگی نفس رخ دهد. همچنین سرفه‌های خلط دار خونی یکی از علائم هشدار دهنده محسوب می‌شود.

ذات الریه

پنومونی (سینه پهلو) یک نشانه از وجود عفونت، ویروس، باکتری و قارچ در بافت ریه است. ویروس سرما و آنفلوانزا شایع‌ترین دلیل ویروسی شدن ریه‌هاست.ذات الریه یک عفونت تنفسی تحتانی در ریه است. سرفه ، تب، تنفس سخت و درد در قفسه سینه از علائم این بیماری محسوب می‌شود.

سرطان ریه

این گزینه یکی از خطرناک‌ترین عاملان درد قفسه سینه غیر قلبی است. سرطان ریه،سرطانی شایع در جهان شناخته شده است. افراد سیگاری و حتی افرادی که در معرض دود درجه دوم قرار می‌گیرند، درصد بالایی از مبتلایان را به خود اختصاص داده‌اند.

عفونت غضروفی و دنده ای

التهاب غضروف و دنده‌های نزدیک به سینه یکی دیگر از علائم درد در ناحیه سینهاست. زنان بیشتر از مردان درگیر این عارضه می‌شوند. این عارضه نیز می‌تواند کشنده باشد. اگر هنگامی که نفس عمیق می‌کشید درد قفسه سینه تان بدتر می‌شود، حتما به متخصص مراجعه کنید. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که غضروف‌های مابین دنده ها متورم شوند.

اختلالات روانی

اختلالات روانی ممکن است یکی دیگر از علائم درد قفسه سینهغیر قلبی باشد. به جرات می‌توان گفت اضطراب و افسردگی از شایع‌ترین علل این نوع از درد‌ها است. یک مطالعه علمی نشان داده است اختلالات روانی درد سینه را سه برابر بیشتر می‌کند. احساس تنگی قفسه سینه، تپش قلب و عرق کردن کف دست از نشان‌های این عارضه نسبتا شایع است.


منبع: جام جم

(0) نظر
برچسب ها :
بیکارها بیشتر سکته می کنند

ر اساس بررسی جدید محققان علوم پزشکی در ژاپن، بیکاری خطر بروز سکته مغزی را در مردان و زنان میانسال افزایش می دهد. ایهاب اسحاق، سرپرست تیم تحقیقاتی در دانشکده پزشکی دانشگاه اوساکا و تیمش با بررسی حدود 42 هزار فرد بزرگسال ژاپنی دریافتند افرادی که بیش از 15 سال شاغل بودند در مقایسه با افراد بیکار، کمتر در معرض خطر سکته مغزی قرار داشتند.


بیکاری

سکته مغزیدر کل دنیا دومین علت مرگ بشر است و اولین علت از کارافتادگی، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است که با پیر شدن جوامع در آینده نه چندان دور، در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد.

دکتر ایهاب اسحاق و همکارانش در دانشگاه اوساکای ژاپن اعلام کردند، بررسی آنان بر روی 21 هزار و 902 مرد و 19 هزار و 826 زن ژاپنی که سن آنها بین 40 تا 59 سال بود و به مدت 15 سال ادامه داشت نشان می دهد بیکاری خطر سکته مغزی و همچنین مرگ و میر ناشی از آن را افزایش می دهد.

در این تحقیق معلوم شد مردان بیکار در مقایسه با مردانی که به طور مدام سر کار بودند، حدود 60 درصد در معرض خطر بالای سکته مغزی قرار داشتند. همچنین آنها 120 درصد بیشتر در معرض مرگ ناشی از سکته مغزی بودند.

زنان بیکار هم نسبت به زنان شاغل، 50 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی و 150 درصد بیشتر در معرض مرگ ناشی از سکته مغزی قرار داشتند.

سکته مغزی که بر عروق منتهی بر مغز تاثیر می گذارد، علت اصلی مرگ و ناتوانی در کشورهای در حال توسعه است.

سکته مغزی یعنی بسته شدن و یا پاره شدن یک شریان مغزیکه به دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروزعلائمی مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می شود.

محققان اذعان می کنند از دست دادن شغل و بیکاری می تواند بسیار استرس زا بوده و پیامدهای بدی برای سلامت به همراه داشته باشد

سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود.به طور متوسط 10 تا 15 درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند، دراثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و 60 تا 70 درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقل داشته باشند. 

یکی از علل متداول سکته مغزی، ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و ... انعطاف رگ های خونی را از میان می برد. لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف وبروز سکته مغزی ایسکمیک شود.

عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد، درمان نشدن فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود. معمولاً این افراد علایم خبرکننده ای مانند سردرد و تشنج دارند که منجر به پاره شدن رگ های مغزی می شود.

یکی دیگر از دلایل بروز سکته های مغزی، حرکت لخته خون از قلب یا عروق گردن است که وارد مغز می شود. مبتلایان به روماتیسم قلبی یا بیماران قلبی که ریتم قلبشان دچار مشکل است و کسانی که دچار سکته های قلبی شده اند یا مشکل دریچه ای دارند، مستعد ابتلا به سکته های مغزی هستند.

محققان اذعان می کنند از دست دادن شغل و بیکاری می تواند بسیار استرس زا بوده و پیامدهای بدی برای سلامت به همراه داشته باشد.

از دست دادن شغل

بیکاری باعث سکته قلبی هم می شود

گرچه هزار و یک عامل به طور غیرمستقیم می‌توانند باعث سکته قلبی شوند، اما محققان دریافته‌اند که از دست دادن شغل، به تنهایی و به طور مستقیم می‌تواند سکته قلبی را موجب شود.

متخصصان می‌گویند خطر ایست قلبی با هر بار از دست دادن شغل و بیکاری شدید‌تر می‌شود و در واقع خطر ابتلا به سکته قلبی در هر بار از دست دادن شغل 35 درصد بیشتر می‌شود. این در حالی است که از دست دادن کار برای بار چهارم، می‌تواند این خطر را تا 63 درصد بالا ببرد.

 البته محققان می‌گویند اگر یک‌سال از بیکاری شما گذشت و اتفاقی برای‌تان نیفتاد، زیاد نگران نباشید، چون این خطر در یک سال اول بیکاری بسیار شدید است و در سال‌های بعد کم‌رنگ‌تر می‌شود. 

بیکاری 35 درصد خطر سکته قلبی را بالا می‌برد. پس با داشتن شغل مناسب می توانید از بیماری قلبی و عروقی پیشگیری کنید.


منابع:

مهر

الو دکتر

خبرگزاری صدا و سیما

(0) نظر
برچسب ها :
ترفندهای کاهش فشار خون بالا

باید توجه داشت که فشار خون بالاتر سبب کارکرد سخت تر قلب برای خون رسانی خواهد شد. در اینجا سعی شده نکاتی که به کاهش فشار خون افراد کمک می کنند، بیان گردد.


فشار خون بالا

فشار خون بالادر واقع وضعیتی است که در آن عروق خونی همواره تحت فشار قرار دارند. همانطور که می دانید، خون به وسیله ی قلب و به واسطه ی شریان ها به تمامی نقاط بدن پمپاژ می شود. 

در هر بار تپش قلب، خون به درون رگ ها پمپاژ می شود و فشاری توسط نیروی خون پمپاژ شده به دیواره ی رگ ها وارد می گردد. 

باید توجه داشت که فشار خون بالاتر سبب کارکرد سخت تر قلب برای خون رسانی خواهد شد. در اینجا سعی کردیم نکاتی را که به کاهش فشار خون افراد کمک می کنند، بیان کنیم.

داشتن تحرک بدنی

حداقل 30 دقیقه فعالیت هوازی در روز می تواند به افزایش توان قلب و بهبود کارایی مفید و موثر آن کمک می کند که منتج به فشار کمتر شریان ها و عروق خونی می شود. فعالیت های هوازی از قبیل دوچرخه سواری، پیاده روی و یا استفاده از تردمیل. 

نتایج تحقیقات نشان می دهد که انجام اعمال عبادی (مثل نماز با حضور قلب)حتی بیشتر از تجویز دارو می تواند سبب کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا شود

علاوه بر این، ورزش روزانه اثر مهم دیگری را نیز به همراه دارد که کلیدیبرای کنترل فشار خون به حساب می آیدو آن کنترل وزن بدن است. تحقیقات دانشگاهی نشان داده است که حتی افزایش اندکی در وزن بدن می تواند سبب افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا گردد.

سبک زندگی سالم

استفاده از برنامه غذایی مناسب و سبک زندگی سالم می تواند سبب بهبود فشار خون افراد شود. برخی از این روش ها اثر خود را نشان داده اند و برخی دیگر هم به دلیل جدید و نو بودن دارای جذابیت هستند. اما به طور کل می توانگفت که با استفاده از روش درست و مناسب در زندگی و یا برنامه غذایی، از سلامتی بهتری برخوردار خواهید بود.

استفاده بیشتر از مواد معدنی

حتما شما درباره ی مصرف کمتر نمک چیزهایی شنیده اید و به آنها عمل می کنید، اما شاید در مورد اثرات پتاسیم و منیزیم بر فشار خون اطلاعی نداشته باشید. نتایج تحقیقات نشان می دهد که استفاده از پتاسیم و منیزیم(با مصرف سبزیجات و میوه ها) می تواند سبب کاهش 2 تا 6 درجه ای فشار خون گردد، به ویژه هنگامی که مصرف نمک را به حداقل ممکن رسانده اید. لذا بهتر است از مواد غذایی سرشار از این عناصر بیشتر استفاده کنید.

مصرف  شکلات

تحقیقات اینطور بیان می کند که استفاده از شکلات های تیرهو یا یک فنجان کاکائوی داغ در طول روز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.اینطور به نظر می رسد که آنتی اکسیدان های موجود در شکلات نقش کلیدی را دراین فرایند داشته باشند، هرچند وجود این ارتباط هنوز به طور قطعی ثابت نشده است.

تنفس آرام

نتایج تحقیقات منتشر شده مرتبط با موسسات مطالعاتی فشار خون نشان می دهدکه تنفس آرام می تواند به کاهش فشار خون بالا در افراد کمک کند. همچنین نتایج تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد که انجام اعمال عبادی (مثل نماز با حضور قلب) حتی بیشتر از تجویز دارو می تواند سبب کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا شود.

(0) نظر
برچسب ها :
رابطه سکسکه با سکته قلبی

سکسکه طولانی مدت که به طور ناگهانی آغاز می‌شود یکی از نشانه‌های حمله قلبی است، حتی اگر با علائم دیگری مانند عرق کردن، ضعف، درد قفسه سینه و ... همراه نباشد. 

فرآوری : نیره ولدخانی - بخش سلامت تبیان

سکسکه

دکتر ایرج خسرونیا ، رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران بیان کرد: 

«سکته قلبیجز بیماری‌هایی است که در برخی افراد بصورت ناگهانی و بدون هیچ نشانه‌ای بروز می‌کند. تنگی عروق قلب علت اصلی سکته قلبی شناخته شده است، به عبارتی خون به عضله قلب نرسیده و قلب دچار کم خونی شده و سکته قلبی رخ می‌دهد.

چربی خون بالا، قند خون بالا ، فشار خون بالا و... عوامل اصلی و خطر اینعارضه شناخته شده‌اند. همچنین افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند و دچار چاقیو قند خون بالا هستند، بیشتر از سایرین به سکته قلبی مبتلا می‌شوند.

سکته قلبی می‌تواند با یک درد در ناحیه قفسه سینه و یا شکم آشکار شود. علاوه بر آن تنگی نفس به همراه سکسکه شدید می‌تواند یکی دیگر از علائم بروز سکته قلبی باشد.

سکسکهطولانی مدت که به طور ناگهانی آغاز می‌شود یکی از نشانه‌های حمله قلبی است، حتی اگر با علائم دیگری مانند عرق کردن، ضعف، درد قفسه سینه و ... همراه نباشد. 

سکسکه ناشی از تحریک اعضا و اندام‌هایی است که در قسمت قفسه سینه قرار گرفته‌اند و مهم‌ترین آنها پرده دیافراگم، معده، مری و قلب است.

سکسکه‌های بلندمدت باعث از کار افتادگی، ایجاد افسردگی، پنومونی، کاهش وزن و اختلال خواب در فرد می شود.

با این که سکسکه از علائم اختصاصی هیچ بیماری خاصی نیست، اما سکسکه های ناگهانی می تواند یکی از نشانه های سکته قلبی، آلرژی و ریفلاکس معده و عصب فرنیک باشد

درد قفسه سینه، گوش، گردن و شانه جزء شایع‌ترین علائم سکته قلبی است. علاوه بر آن خستگی مفرط، تنگی نفس و سرگیجه، خواب‌آلودگی، بی‌خوابی و اضطراب، ضربان تند و نامنظم قلب از دیگر علائم هشدار دهنده محسوب می‌شوند.

بدون شک افراد همیشه مشکلاتی مانند آروغ زدن،معده درد و یا سکسکه را به مشکلات گوارشی نسبت می‌دهند. درست است که در بیشتر موارد این مسائل نشان دهنده مشکلات گوارشی است، اما همین مشکلات به ظاهر ساده می توانند نشان دهنده احتمال بروز سکته قلبی در افراد نیز باشند.»

دکتر محمدرضا زالی ، متخصص گوارش در این رابطه می گوید:

«با این که سکسکه از علائم اختصاصی هیچ بیماری خاصی نیست، اما سکسکه هایناگهانی می تواند یکی از نشانه های سکته قلبی، آلرژی و ریفلاکس معده و عصبفرنیک باشد.

شایع ترین علت سکسکه ناراحتی هایی است که به معده و مری وارد می شود و در راس این ناراحتی ها ریفلاکس و برگشت اسید معده است.

سکسکه در همه افراد ظاهر می شود. سکسکه های ناگهانی در اثر خوردن دارو، غذای زیاد یا غذای ناسالم و اتساع شدید معده به وجود می آید و سکسکه های مزمن و طولانی نیز بر اثر بی احتیاطی های غذایی ایجاد شده و تا مدت طولانی فرد را درگیر می کند.

سکسکه های طولانی مدتی که گاها چندین ماه به طول می انجامد، به دلیل تحریک سیستم اعصاب که از قسمت فوقانی معده و انتهای مری و پرده دیافراگم سرچشمه می گیرد به وجود می آید که گاهی التهابات مزمن یا همان بازگشت اسید است و حالت تیک عصبی را در فرد ایجاد می کند که این تیک های عصبی فرد را بهسکسکه می اندازد.

هر فردی که سکسکه می کند باید از نظر بیماری عضوی کاملا بررسی شود تا خلاف آن ثابت شود. در غیر این صورت ممکن است از یکی از نشانه های بیماری چشم پوشی کند.»

گاهی آلرژی غذایی سکسکه می آورد

آلرژی به مواد غذایی مانند بیماری آسم و کهیر نیست و با آنها متفاوت است و به صورت تهوع، دل درد، برگشت اسید، سرفه، سکسکه، نفخ و اسهال ظاهر می شود.

در مورد سکسکه اگر علت یا بیماری خاصی را پیدا نکردیم، باید عامل تحریک کننده خارجی از جمله غذا را هم در نظر داشته باشیم، زیرا ممکن است فرد غذایسالمی را مصرف نکند و یا اینکه غذای خاصی به بدنش نسازد و در او سکسکه ایجاد کند.

سویا، ماهی، میگو، شیر گاو، گندم و بادام زمینی از جمله مواد خوراکی هستند که باعث بروز سکسکه در فرد می شوند.

سکسکه طولانی مدت را جدی بگیرید

دکتر محسن نجاتی، متخصص داخلی و گوارش می گوید: 

«سکسکه با این که خود بیماری نیست و در بسیاری مواقع به صورت خوش‌خیم و بدون وجود علائم بیماری زمینه ای در فرد بروز می کند، اما سکسکه‌های طولانیمدت می‌تواند علائم هشدار دهنده‌ای از وجود بیماری در فرد باشد.

چون سکسکه بر اثر انتقال موج و تحریک اعصاب مختلف است، شوک عصبی باعث میشود از انتقال امواج از معده به مغز جلوگیری شده و تحولی در آن سیستم ایجاد شود و سکسکه فرد را قطع کند

سکسکه در یک فرد ممکن است به دلیل اتساع معده، مصرف مایعات خیلی سرد، تغییر ذائقه ناگهانی، خوردن یک خوراکی خیلی شیرین و یا در اثر استرس به صورت موقتی بروز کند.

اما هرگاه سکسکه ادامه‌دار و طولانی مدت باشد، باید به وجود یک بیماری زمینه‌ای در فرد مشکوک شد. این سکسکه ممکن است به دلیل زخم‌های شدید و بدخیم گوارشی و یا وجود تومور در دستگاه گوارش باشد.

عصب نزدیک دیافراگم که فرنیک نام دارد، به وسیله عوامل یادشده تحریک می شود و با بروز سکسکه مزمن از وجود بیماری خبر می دهد که برای اطمینان و بررسی بیشتر عامل سکسکه، دستورات لازم برای تشخیص توسط پزشک داده خواهد شد.

علاوه بر آن ممکن است وجود یک کیست یا توده در شکم عامل بروز سکسکه های ادامه‌دار باشد که پزشک با کنار هم گذاشتن علائم مشاهده شده، برای بررسی نقاط مشکوک وجود بیماری اقدام خواهد کرد.

عوامل به وجود آورنده سکسکه چه در نوع خوش‌خیم و چه در نوع ادامه‌دار آنبیشتر همان دلایل ذکر شده است و ارتباط چندانی به قسمت‌های دیگر ندارد.»

درمان سکسکه

دکتر محمدرضا زالی ، متخصص گوارش در این رابطه می گوید:

«اگر فردی دچار بیماری قلبی است، باید ابتدا بیماری قلبی خود را درمان کند و کسی که ناراحتی معده دارد، باید به مداوای معده اش بپردازد. همچنین اگر پرده دیافراگم به علل مختلف مثل سینه پهلو، سرماخوردگی یا ورود ویروس به بدن دچار ضایعه ای شده باشد، برای درمان سکسکه باید ابتدا آن ضایعه را برطرف کرد.

چون سکسکه بر اثر انتقال موج و تحریک اعصاب مختلف است، شوک عصبی باعث میشود از انتقال امواج از معده به مغز جلوگیری شده و تحولی در آن سیستم ایجاد شود و سکسکه فرد را قطع کند.»

ولی دکتر محسن نجاتی معتقد است:

«سکسکه داروی خاصی برای درمان ندارد و در موارد خوش‌خیم آن خود به خود رفع می شود. اما درمان سکسکه مزمن تنها با یافتن بیماری زمینه‌ای آن قابل درمان است و بهتر است به محض اینکه فرد مشاهده کرد سکسکه آن بیش از اندازه طبیعی طول کشیده به پزشک مراجعه کند تا علت آن زودتر مشخص شود.»


منابع:

جام جم

ایسنا

سلامت آنلاین

(0) نظر
برچسب ها :
6 علامت زودهنگام بیماری قلبی

زمانی که سلامت قلب تهدید شود، علائم متعددی از درد قفسه سینه گرفته تا نفس نفس زدن بروز می کنند. در این مطلب به شش علامتی کهممکن است جزو علائم زودهنگام بیماری های قلبی باشند، اشاره می کنیم.


علائم بیماری قلبی

ضربان نامنظم قلب

نامنظم شدن نبض می تواند نشان دهنده آریتمی (غیرطبیعی بودن ضربان قلب)، برادی کاردی(ضربان کند قلب) و اکستراسیستول باشد. اگرچه برخی از این اختلالات زودگذر وخوش خیم هستند، اما در صورت برطرف نشدن بهتر است با پزشک مشورت کنید.

سرگیجه

زمانی که قلب بیمار باشد، نمی تواند به خوبی خون مورد نیاز بدن را پمپاژکند. در این صورت میزان ناکافی خون به مغز رسیده و این مسئله باعث سرگیجه می شود.

خستگی

زمانی که قلب بیمار باشد، ضعف ناشی از آن باعث می شود که نتواند خون و اکسیژن کافی و مورد نیاز بافت های بدن را تامین کند. این مسئله با علائم دیگری مانند نفس نفس زدن و به صورت خستگی مفرط بروز می کند.

اختلالات مربوط به حافظه

زمانی که قلب ضعیف باشد، خون مورد نیاز ارگان ها را به درستی پمپاژ نمی کند. میزان ناکافی خون در مغز نیز مشهود بوده و ممکن است با علائمی مانند اختلال در حافظه و از دست دادن تمرکز بروز کند.

درد قفسه سینه

این مشکل به واسطه میزان ناکافی اکسیژن در ناحیه قلب بروز می کند. در اکثر موارد، یک یا چند رگ کرونری که وظیفه حمل خون تا قلب را بر عهده دارند، به واسطه وجود پلاک ها (کلسترول بالا)تنگ می شوند. اگر این رگ ها تنگ شوند، علائم آن قابل مشاهده است. اگر این عروق مسدود شوند، بسیار خطرناک بوده و حتی منجر به مرگ می شوند.

اگر قلب ضعیف باشد، نمی تواند خون مورد نیاز برای تغذیه تمام اعضای بدن را تامین کند. این مسئله باعث تجمع زیاد خون و مایعات در ریه ها شده و فرد دچار نفس نفس زدن می شود

بهتر است بدانید اگر درد در ناحیه قفسه سینه به طور شدید و ناگهانی بروز کند، ممکن است نشان دهنده آنژین قفسه سینه و حتی سکته میوکاردی و یا نارسایی قلبی باشد. به همین دلیل نیاز فوری به پزشک دارد.

در برخی مواقع نیز ممکن است درد سبک و جزئی باشد و حتی ارتباطی با قلب نیز نداشته باشد. در این مواقع پای مشکلاتی مانند ریفلاکس معده و همچنین استرس و  اضطراب در میان است.

نفس نفس زدن

اگر قلب ضعیف باشد، نمی تواند خون مورد نیاز برای تغذیه تمام اعضای بدن را تامین کند. این مسئله باعث تجمع زیاد خون و مایعات در ریه ها(البته دیگر قسمت های بدن مانند اعضای پایین تنه) شده و فرد دچار نفس نفس زدن می شود. این مسئله می تواند از علائم اصلی نارسایی قلبی باشد. 

نفس نفس زدن می تواند در طول تحرک بدنی، ورزش و غیره بروز کند و با استراحت برطرف شود. زمانی که این علامت زیاد بروز کند، تا جایی که فرد در حالت استراحت نیز نفس نفس بزند عادی نبوده و می تواند نشان دهنده نارسایی قلبی در حال پیشرفت باشد. 

(0) نظر
برچسب ها :
رابطه میزان تحمل درد با سکته قلبی

تحقیقات نشان می دهد افرادی که کمتر درد را احساس می کنند، ممکن است در معرض خطر بالاتری از بروز حملات خاموش قلبی باشند. درد قفسه ی سینه یکی از علائم شناخته شده ی حملات قلبی به شمار می آید، اما بسیاری از افراد با عارضه ای به نام سکته قلبی خاموش مواجه می شوند که از علائم آشکاری برخوردار نیست.

صادق مظفری - بخش سلامت تبیان

حمله قلبی و تحمل درد

به عقیده ی دانشمندان، تقریبا همه می دانند که علائم حمله ی قلبیچیست. وقتی درباره ی این بیماری صحبت می شود، معمولا درد قفسه ی سینه و بخش مراقبت های ویژه اورژانس در ذهنمان تداعی می شود. اما چیزی که نمی دانیم این است که بسیاری از افراد بدون اینکه متوجه گردند دچار حملات قلبی خفیف می شوند (سکته قلبی خاموش) و تشخیصی در این باره انجام نمی شود. 

هیچ کس نمی داند که چگونه این اتفاق رخ می دهد، اما یافته های جدید نشان می دهد که آستانه ی تحمل درد در افراد می تواند یکی از دلایل این امر باشد.

یک آزمون استاندارد نشان داد افرادی که سابقه ی حملات قلبی خاموشرا داشته اند، از آستانه ی تحمل درد بالاتری (کمتر متوجه درد می شوند) نسبت به افرادی که علائم سکته قلبی در آنها بروز می کند برخوردارند. 

هنگامی که محققان به طور دقیق تر به این موضوع توجه کردند دریافتند که این ارتباط در زنان قوی تر از مردان است. این نتیجه بسیار جالب به نظر می رسد، اما علت آن هنوز برای محققان روشن نشده است.

به نظر محققان مهم است که افراد با نشانه های غیرعادی بیماری های قلبی آشنا شوند. این علائم می تواند شامل درد پشت یا فک، تنگی نفس، تهوع، سوزش سر دل و همچنین فشار در قسمت فوقانی شکم باشد.

آزمون آب یخ برای تحمل درد

در یک مطالعه استاندارد از افراد خواسته شد تا دست خود را تا جایی که برای آنها قابل تحمل است، برای مدت بیش از دو دقیقه در ظرف آب یخ نگه دارند. در جلسه ی بعد شرکت کنندگان تحت بررسی توسط دستگاه الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) قرار گرفتند. نوار قلب، قابلیت شناسایی حملات قلبی گذرانده شده را دارد، حتی اگر در آن زمان فرد متوجه آن نشده باشد.

 از 4800 فرد بزرگسالی که در این بررسی شرکت داشتند، معلوم شد که 8 درصدشان قبلا حمله ی خاموش قلبی داشته اند و تنها در کمتر 5 درصد آنها حملات قلبی تشخیص داده شده بود.

هنگامی که محققان دو گروه را با هم مقایسه کردند به این نتیجه رسیدند کهافرادی که حمله قلبی خاموش را پشت سر گذاشته اند، به طور متوسط از آستانه یتحمل درد بالاتری نسبت به سایرین برخوردارند، یعنی درد را بیشتر تحمل کردهو کمتر آن را احساس می کنند. 

ممکن است افرادی که تحمل بالاتری نسبت به سرمای آب یخ (همراه با درد) داشته اند، نسبت به درد ناشی از کاهش جریان خون (در اثر سکته قلبی) حساسیت کمتری از خود نشان دهند. 

دانشمندان با توجه به اینکه هنوز دلایل بروز این اتفاق را به درستی نمی دانند، اما معتقدند که افراد نباید به سادگی از کنار این موضوع رد شوند، زیرا برخی ممکن است به جدیت علائم خود توجه نکنند و ترجیح دهند به جای درمان، درد بوجود آمده را تحمل کنند.

حملات خاموش قلبی به اندازه ی حملاتی که منجر به درد قفسه ی سینه می شوند از اهمیت برخوردارند. این عوامل ممکن است در درازمدت منجر به تکرار حملات قلبی و یا مرگ فرد شوند

در این مطالعه تفاوت میان زنان و مردان به این ترتیب مشخص شد، 19 درصد در برابر 7 درصد. به طور کلی مردان بیشتر از زنان دچار حملات قلبی می شوند.اما حملات قلبی خاموش تقریبا 75 درصد از کل حملات قلبی در زنان را به خود اختصاص می دهد، چیزی که در مردها برابر 58 درصد می باشد.

با توجه به مطالعات معلوم شد که بانوان بیشتر از آقایان علائم غیرعادی حملات قلبی را در خود نشان می دهند و احتمال تشخیص داده نشدن این حملات در بانوان بیشتر است.

در این مطالعه مشخص شد که زنان از آستانه تحمل درد کمتری نسبت به آقایانبرخوردارند، اما ارتباط بین تحمل درد بیشتر و حمله ی قلبی خاموش در بانوانبیشتر و قوی تر از آقایان است.

 به عقیده ی محققان این امر امکان دارد که حملات قلبی که در بانوان تشخیص داده می شوند، شدیدتر و یا دارای علائمی با مدت بروز بالاتر و بیشتر می باشند. به عقیده ی آنان نداشتن درد قفسه ی سینه نباید سبب کم توجهی پزشکنسبت به وجود ناراحتی های قلبی شود. 

بروز شرایط اورژانسی و حاد ممکن است به مرور زمان رخ دهد و به درازا بیانجامد و نباید از کنارشان آسان عبور کرد، به عنوان مثال بروز مشکلات تنفسی و ورم پاها می تواند نشانه ای از آسیب عضله ی قلب در اثر یک حمله ی قلبی خاموش باشد. 

حملات خاموش قلبی به اندازه ی حملاتی که منجر به درد قفسه ی سینه می شوند از اهمیت برخوردارند. این عوامل ممکن است در درازمدت منجر به تکرار حملات قلبی و یا مرگ فرد شوند. 

چیزی که از در این گونه موارد اهمیت بسزایی برخوردار است، اصل پیشگیری است، یعنب می توان با در نظر گرفتن عواملی مانند برنامه غذایی سالم، ورزش منظم و کنترل فشار و چربی خون بالا تا حد بالایی احتمال سکته قلبی را کاهش داد.

(0) نظر
برچسب ها :
علائمی که فکر نمی کنید مربوط به بیماری قلبی باشند

ممکن است بدن شما یک سری علائم خفیف را نشان دهد که فکر نکنید مربوط به بیماری قلبی باشند. بیانگر وجود یک مشکل اساسی در قلب تان باشد. شاید شما دچار یک مشکل قلبی هستید اما هرگز از آن مطلع نبوده اید.


گزانتِلاسما

قلب تان اغلب یک سری نشانه های کوچک را نشان می دهد که ممکن است گمراه کننده باشند.

متاسفانه تعداد افرادی که بر اثر یک مشکل قلبی جان شان را از دست می دهند زیادند و این در حالی است که برخی از آن ها هرگز از بیماری خود خبر نداشته اند.

پنج علامت زیر منحصرا مربوط به بیماری قلبی نیستند، اما بهتر است که حتما بررسی شوند.

برآمدگی های زرد رنگ روی پوست

گزانتوما یک بیماری پوستی است که در آن چربی ها در زیر پوست جمع می شوند. در میان افراد مسن، این رسوب چربی معمول است و می تواند در اندازه های متفاوت در قسمت های مختلفی از بدن مانند دست ها، پاها و مفاصل ظاهر شود. 

نوع خاصی از گزانتوما به نام گزانتِلاسما در پلک بالایی یا پایینی چشم به سمت بینی دیده می شود (تصویر بالا). معنی این پلاک های زردرنگ وجود چربی بالا در خون است و می تواند یک نشانه ی بسیار جدی از بیماری قلبی باشد.

سفتی ستون فقرات

اسپوندیلیت انکیلوزان  (AS)یا روماتیسم ستون فقرات یک بیماری التهابی است که در طول زمان می تواند برخی مهره های ستون فقرات را سفت کند.

نشان داده شده است که روماتیسم ستون فقرات با بروز بسیاری از انواع بیماری های قلبی مرتبط است. این موارد شامل، نارسایی قلبی ،حمله قلبی، سکته مغزی، درد قفسه سینه و دیگر خطرات قلبی است.

خونریزی لثه

آیا بهداشت ضعیف دهان و دندان باعث بیماری های قلبی می شود؟ شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند مشکلات دندانی ممکن است سلامت قلب تان را تهدید کند.

ورم پاها و از جمله مچ پا می تواند نشانه ی بیماری قلبی باشد. عضلات ضعیف قلب و یا نقص قلبی می تواند خود را با تجمع مایعات در بدن آشکار کند

لثه سالم باید به رنگ صورتی و سفت باشد. اما خونریزی لثه می تواند نشان دهنده ی گردش خون ضعیف در بدن باشد.

هنوز هم بیشتر بیماری های قلبی با عوامل خطر سنتی مثل مسواک نزدن مرتبط هستند، اما می توان با رعایت بهداشت دهان و دندان یک گام طولانی در جهت حفظسلامت قلب برداشت.

میگرن

گاهی میگرن فقط یک سردرد است، اما گاهی بیماری هایی مانند فشار خون بالا و یا بیماری عروق کرونری قلب می توانند با میگرن مرتبط باشند.

میگرن، سردردی است که مشخصه ی آن ضربات شدید است و می تواند با تهوع و استفراغ همراه باشد.

مطالعات نشان می دهند که میگرن پی در پی می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی باشد. رنج بردن از میگرن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی به ویژه در زنان را بالا ببرد.

ورم پا

آیا کفش تان تنگ تر از حالت عادی به نظر می رسد؟ ورم پاها و از جمله مچ پا می تواند نشانه ی بیماری قلبی باشد.

عضلات ضعیف قلب و یا نقص قلبی می تواند خود را با تجمع مایعات در بدن آشکار کند. تجمع مایعات زمانی اتفاق می افتد که قلب قادر به پمپاژ صحیح خوننباشد.

(0) نظر
برچسب ها :
پزشک چطور متوجه نارسایی قلبی می شود؟

گاهی اوقات برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی، از مشکلخود آگاه نیستند. بسیاری از علائم و نشانه های نارسایی قلبی همان است که برای بیماری های دیگر رخ می دهند. همچنین، علائم اولیه ممکن است خفیف باشند. ولی پزشک متخصص قلب و عروق می تواند آن را تشخیص دهد.

زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان

بیماری قلبی

ممکن است پزشک عمومی با توجه به علائم بروز یافته به نارسایی قلبیمشکوک شود، و این تاریخچه ی پزشکی و معاینات بدنی است که می تواند سر نخی به دست دهد. همچنین در این شرایط نیاز به انجام چند تست وجود دارد. سپس پزشک عمومی شما را به یک متخصص قلب ارجاع می دهد و او می تواند به خوبی به تشخیص و درمان بیماری شما کمک کند.

پزشک معمولا برای تعیین اینکه آیا شما به نارسایی قلبی دچار هستید یا خیر، مراحل زیر را دنبال می کند.

در مورد علائم تان سوال می کند

سئوال کردن در مورد مشکلاتی که شما در حال تجربه ی آنها هستید، به پزشک اطلاعات با ارزشی می دهد. سئوالاتی مانند اینکه آیا شما خیلی بیشتر از حد معمول خسته هستید؟ آیا شما تا به حال تنگی نفس داشته اید ؟ آیا سرفه زیاد، به ویژه زمانی که دراز کشیده اید، را تجربه کرده اید؟ این ها علائم شایع نارسایی قلبی می باشند.

از وضعیت سلامتی شما و خانواده تان می پرسد

ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا کسی در خانواده شما تا به حال بیماریقلبی داشته است. اگر این طور باشد، ممکن است شانس داشتن نارسایی قلبی را در شما افزایش دهد. سابقه بیماری وسلامتی تان اهمیت بسیار زیادی دارد. همچنین پزشک از شما سوال می کند که آیا تا به حال مشکل یا بیماری شناخته شده ای مانند فشار خون بالا، دیابت، یا بیماری عروق کرونر (بیماری قلبی) داشته اید؟ هر یک از این ها می تواند احتمال تشخیص نارسایی قلبی را زیادتر کند.

آیا تا به حال معاینه ی بالینی داشته اید

یک معاینه بالینی می تواند نشانه هایی را آشکار سازد که پزشک را به نارسایی قلبی مشکوک می کند. به عنوان مثال، پزشک ممکن است صداهای غیر طبیعی از  قلببشنود. ممکن است صداهایی بشنود که از وجود مایع داخل ریه خبر می دهد. یک تست ممکن است نشان دهد که شما در پاها و یا شکم دچار تورم هستید. یا نشان دهد تورم در رگ گردن وجود دارد.

تست های آزمایشگاهی و عکسبرداری تجویز می کند

پزشک ممکن است پس از صحبت با شما و بررسی ها، به نارسایی قلبی مشکوک شود. اگر چنین باشد ممکن است از شما بخواهد برخی آزمایش های تشخیصی را انجام دهید. تست های بسیاری برای تشخیص وجود دارند. این پنج آزمایش شایع ترین آن ها هستند:

هیچ راه درمان همیشگی برای نارسایی قلبی وجود ندارد، اما راه های درمانیوجود دارد که می تواند موجب کاهش سرعت پیشرفت آن شود. شما می توانید با یکزندگی فعال تر و سالم ، علائم را تحت کنترل خود درآورید

- نوار قلب:الکتروکاریوگرام نشان می دهد که آیا قلب شما با یک ریتم طبیعی می تپد. همچنین می تواند نشان دهد که آیا دیوارهای قلب ضخیم تر از حد طبیعی است یا نه؟

- رادیوگرافی قفسه سینه : این تست می تواند نشان دهد که آیا قلب شما بزرگ شده است که نشانه ای از نارسایی قلبی است. قلب برای جبران کاهش توانایی پمپ خون، بزرگ می شود. اشعه X نیز هر نوع مایع در ریه را نشان می دهد.

- آزمایش خون BNP: این تست سطح هورمون خاصی_پپتید ناتریورتیک مغزی_در خون را اندازه می گیرد.علی رغم نام آن، قلب خود این پپتید را می سازد. سطح  این ماده در افراد مبتلا به برخی از انواع نارسایی قلبی بیشتر است.

- اکوکاردیوگرام:ممکن است پزشک این تست را نیز درخواست کند. این آزمون یک تصویر متحرک از قلب را ایجاد می کند. درست مثل رادیوگرافی قفسه سینه، نشان می دهد که آیا قلب شما بزرگ شده است یا خیر؟ همچنین نشان می دهد که آیا قلب خون  را آنچنان که باید پمپاژ می کند؟

- تست ورزش (تست استرس قلب):این تست چگونگی کارکردن قلب، هنگامی که تحت تنش است را بررسی می کند. که به معنی آن است که قلب وادار می شود سریع بتپد. ورزش برای این آزمون، ماننددویدن (راه رفتن) روی تردمیل وجود دارد. افرادی که نمی توانند ورزش کنند ممکن است یک دارویی دریافت کنند تا در طول آزمون قلبشان سریع تر بتپد.

این مهم است که متوجه بیماری نارسایی قلب خود شوید. هیچ راه شفایی (درمان همیشگی) برای نارسایی قلبی وجود ندارد، اما راه های درمانی وجود دارد که می تواند موجب کاهش سرعت پیشرفت آن شود. شما می توانید با یک زندگیفعال تر و سالم ، علائم را تحت کنترل خود درآورید.

(0) نظر
برچسب ها :
کاهش فشار خون بالا با 5 راهکار

فشار خون بالا بیماری ای است که اغلب به صورت نهفته در انسان دیده می شود و زمانی متوجه این مشکل می شویم که شاید خیلی دیر شده باشد.


فشار خون بالا

فشار خون بالاهنگامی رخ می دهد که میزان نیروی وارده از طرف خون به دیواره ی رگ ها افزایش می یابد و قلب مجبور به تقلای بیشتری برای پمپاژ خون به سایر بخش های بدن است. برخی افراد دارای زمینه ژنتیکی برای ابتلا به فشار خون بالا هستند، اما بسیاری از مردم به دلیل در پیش گرفتن سبک زندگی ناسالم همانند سیگار کشیدن، استرس فراوان، کاهش آب بدن، استفاده از الکل، ورزش نکردن و غیره دچار این بیماری می شوند.

فشار خون بالا عوارضی نظیر بی خوابی، کاهش و حتی از دست دادن بینایی، زوال تدریجی عقل، مشکلات کلیوی و اختلالات عملکرد جنسی را در پی دارد. در بدترین شرایط این بیماری می تواند منجر به بروز حمله قلبی و یا سکته مغزی گردد.

اعداد را درک کنید

اندازه گیری میزان فشار خونشامل دو عدد است، عدد سیستولیک و عدد دیاستولیک (سیستولیک عدد ماکزیمم و دیاستولیک عدد مینیمم است). عدد سیستولیک فشار عروق خونی در حالت انقباض قلب و عدد دیاستولیک فشار عروق خونی در حالت استراحت قلب را نشان می دهد.

محدوده ی فشار خون طبیعی بین 9 تا 12 (عدد سیستولیک) و 6 تا 8 (عدد دیاستولیک) است. این اعداد در حالت قبل از افزایش فشار خون به 12 تا 14 (عدد سیستولیک) و 8 تا 9 (عدد دیاستولیک) و در حالت فشار خون به بیش از 14 (عدد سیستولیک) و بیشتر از 9 (عدد دیاستولیک) می رسد.

بیایید به داروها نگاهی منصفانه داشته باشیم

اگرچه راه متعارف درمان فشار خون بالا استفاده از دارواست، اما این امر معضلاتی را هم در پی دارد. مصرف دارو ممکن است سبب کاهش فشار خون شود، اما گاهی با این کار تنها سبب پنهان کردن و پوشاندن بیماری می شود و مشکل را به صورت اساسی حل نخواهد کرد. 

علاوه بر این نمی توان از عوارض جانبی این نوع داروها نظیر افزایش خطر آسیب کلیوی، مشکلات گوارشی، از دست دادن بینایی، بالا رفتن تری گلیسرید و کلسترول بد خون و از دست رفتن مواد معدنی ضروری بدن نظیر پتاسیم  چشم پوشی کرد.

ایجاد تغییرات مثبت در شیوه ی زندگی

اگر شما جزو افرادی هستید که زیاد عصبانی می شوید و یا تنش دارید، یادگیری راه های کنترل استرس می تواند نقش مثبتی در زندگی شما داشته باشد

در بسیاری از مردم در پیش گرفتن شیوه ی زندگی سالم، بدون هیچگونه نیازی به مداخله ی دارویی، اثرات چشم گیری را در کاهش فشار خون خواهد داشت.

بسیاری از افراد در وحله ی اول به سراغ درمان دارویی می روند، اما می توان در طول زمان و به صورت گام به گام به کنترل علت بیماری نیز پرداخت.

در اینجا به پنج روش طبیعی برای اجتناب و یا کاهش فشار خون بالا اشاره شده است.

عدم مصرف الکل

مصرف مشروبات الکلیسبب افزایش فشار خون می گردد. اگر افرادی را می شناسید که از مشروبات الکلی استفاده می کنند و از فشار خون بالا نیز رنج می برند، توصیه به قطع مصرف آن می تواند در کاهش فشار خونشان موثر باشد.

استمرار در ورزش

امروزه انسان ها بیش از هر زمان دیگری دچار کم تحرکی شده اند. افرادی کهزمان بسیار زیادی از زندگی خود را در پشت میزها، درون خودرو و یا روی نیمکت ها سپری می کنند. در حال حاضر نیز شاهد افزایش روزافزون چاقی در میانافراد هستیم که خود این امر رابطه نزدیکی با افزایش فشار خون و حتی افزایشخطر ابتلا به دیابت و سرطان دارد.

اگرچه ورزش در ابتدا سبب افزایش فشار خون می شود،اما با باز کردن رگ های خونی سبب عادی شدن فشار خون خواهد شد. ورزش مداوم،حتی اگر به صورت پیاده روی سریع روزانه باشد می تواند سبب کاهش و کنترل فشار خون گردد و بسیاری از مردم می توانند با انجام این کار، وابستگی به مصرف داروها را کاهش دهند. اگر شما مدت زمان طولانی را به دور از ورزش بودهاید، می تواند با کمک گرفتن از مشاوران آموزش دیده، به آرامی شروع به ورزش کنید تا بدنتان برای تطبیق خود با این فعالیت جدید فرصت داشته باشد.

شادی

آرامش روزانه 

شرایط زندگی بسیاری از افراد و سبک زندگی جدید سبب می شود تا شخص هموارهدر معرض استرس باشد که خود این امر موجب افزایش فشار خون خواهد بود. اگر شما جزو افرادی هستید که زیاد عصبانی می شوید و یا تنش دارید، یادگیری راه های کنترل استرس می تواند نقش مثبتی در زندگی شما داشته باشد. 

کم کردن شتابزدگی در زندگی و توجه به کیفیت زندگی، اختصاص اوقات بیشتری به خود برای استراحت، انجام کارهای سرگرم کننده، اختصاص چند دقیقه در روز (حتی کم) به تنفس عمیق، رفتن به دامان طبیعت، قدم زدن و دقایقی نشستن در یکجای آرام می توانند تأثیرات شگفت انگیزی بر کاهش فشار خونتان داشته باشند.

اجتناب از مصرف سیگار

سیگار کشیدنسبب انقباض رگ های منتهی به دست و پا و همچنین سخت شدن جداره ی رگ ها می شود و همه ی این عوامل موجب افزایش فشار خون می گردند. نکته ی قابل توجه اینکه اغلب بعد از ترک سیگار، فشار خون به حالت طبیعی خود برمی گردد و سلامت کلی بدن به نحو قابل توجهی بهبود می یابد.

توجه داشته باشید که شما باید فشار خونتان را به طور منظم اندازه گیری کنید، خصوصا اگر به یکی از عوامل موثر در ابتلا به فشار خون دچار هستید

اگر برای ترک سیگار نیاز به کمک دارید، می توانید از خانواده ، دوستان وحتی جامعه پزشکی کمک بگیرید. شاید تنها کار و قطعا بهترین کاری که امروز می توانید برای کمک به سلامت خود انجام دهید ، ترک سیگار است.

غذا خوردن سالم

کمبود مواد مغذی و استفاده از نمک زیاد در غذاهای آماده و فست فودها عامل بسیار مهمی در فقر غذایی و افزایش فشار خون به حساب می آیند. برای عملکرد بهینه ی سیستم بدن توصیه می شود تا از مصرف غذاهای بسته بندی شده، کنسرو شده و فست فود ها خودداری کنید.

تخم مرغ تعادل کلسترول خونرا مختل نمی کند و منجر به بیماری های قلبی نمی شود. در واقع مصرف مناسب ومنظم تخم مرغ های ارگانیک می تواند سبب افزایش اندازه ذرات  LDL  گردد که این امر خود سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. یک رژیم غذایی مناسب و رنگارنگ که متشکل از انواع میوه های ارگانیک ، سبزیجات ، چربی های سالم و سایر مواد و ترکیبات غذایی مورد نیاز بدن است می تواند به منظور کاهش فشار خون مورد استفاده قرار گیرد.

نکته مهم

توجه داشته باشید که شما باید فشار خونتان را به طور منظم اندازه گیری کنید، خصوصا اگر به یکی از عوامل موثر در ابتلا به فشار خون دچار هستید. داشتن یک دستگاه اندازه گیری فشار خون در منزل می تواند موثر و مفید باشد.

(0) نظر
برچسب ها :
حقایق بیماری های قلبی در زنان

آیا شما از عوامل خطر بیماری های قلبی آگاه هستید؟ دیابت، کلسترول بالا، چاقی، سیگار کشیدن، عدم ورزش و یا فشار خون بالا همگیاحتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند و متأسفانه اغلب زنان حداقل یکی از این عوامل را دارند. از طرفی بسیاری از آنان در مورد این بیماری و خطراتی که برای سلامتی دارد، اطلاعات غلطی دارند.


بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی بعد از یائسگی بر زنان تأثیر دارند

واقعیت؟ زنان در تمام سنین می توانند در معرض خطر بیماری های قلبی باشند. در حالی که به نظر می رسد نشانه ها و تشخیص بیماری های قلبی بیشتر در سنین یائسگی، یعنی زمانی که کاهش طبیعی هورمون های استروژن و پروژسترون بدن را مستعد ابتلا به کلسترول بالا و فشار خون بالا می کند، شایع است، اما زنان جوان نیز می توانند این بیماری ها را تجربه نمایند.

خوشبختانه دو فرصت در زندگی زنان وجود دارد تا آگاهی خود را نسبت به بیماری های قلبی افزایش دهند. اول در زمان بارداری و زنانی که دچار دیابت حاملگی یا پره اکلامپسی(شرایطی که خطر بیماری های قلبی را بالا می برد) می شوند و شاید تغییر در شیوه ی زندگی بتواند بر کاهش احتمال ابتلای شان به بیماری قلبی اثر گذار باشد. 

دوم در زمان یائسگی و زمانی که زنان برای بررسی علائم خود به پزشک مراجعه می کنند فرصت خوبی برای بررسی وضعیت قلبی است و تغییری که در زندگی شان اعمال می کنند بسیار مفید است.

نشانه های حمله ی قلبی در زنان و مردان یکسان است

واقعیت؟ "علائمی مانند درد در اندام فوقانی، درد فک، گلو یا قفسه سینه در هر دوی مردان و زنانشایع است، اما علائمی مانند خستگی و تنگی نفس به احتمال زیاد در زنان نسبتبه مردان بیشتر اتفاق می افتد. این علائم می تواند در 38 درصد از زنان در مقایسه با 27 درصد از مردان رخ می دهد و زنان - به خصوص زنان مسن تر – معمولا علائم شان با استرس و احساسات بروز می یابد نه در هنگام ورزش.

پزشکان همچنین دریافته اند که زنان اغلب این علائم را به علل دیگر مانندسن بالا و یا برنامه های شلوغ کاری و دل مشغولی های خانواده نسبت می دهند ومتوجه نمی شوند که می تواند ناشی از یک حمله قلبی باشد. زنان می توانند مشکلات قلبی را داشته باشند، ولی متوجه آنها نشوند.

اگر شما راه های ابتلا به بیماری قلبی را بشناسید، دست از سیگار کشیدن بردارید، رژیم غذایی مناسب داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید، می توانیدخطر مرگ ناشی از حمله ی قلبی را تا 82 درصد کاهش دهید

اگر شما موقع ورزش و یا جابجا کردن اشیا و یا حتی انجام کارهای عادی روزانه احساس کردید که حالت طبیعی ندارید ، برای مثال احساس کردید انرژی و یا نفس کافی ندارید، می توانید آن را نشانه ای از بیماری قلبیبدانید. علاوه بر این، زنان باید به چگونگی احساس شان توجه کنند و اگر علائم غیرعادی و یا عجیب و غریب رخ می دهد، فورا نزد پزشک بروند.

اگر شما مبتلا به بیماری قلبی هستید، نمی توانید ورزش کنید

واقعیت؟ در واقع تشویق زنان مبتلا به بیماری های قلبیبه ورزش می تواند جلوی پیشرفت بیماری را بگیرد، اما قبل از شروع ورزش و رفتن به باشگاه باید مطمئن شوید که پزشک اجازه ی این کار را به شما می دهد یا خیر. ورزش تنها باید پس از بررسی پزشکی انجام شود. اگر وضعیت بیماری قلبی شما با مصرف دارو بهبود پیدا کرده است، مشکل تان قابل درمان و قابل کنترل است و شما می توانید ورزش کنید.

HRT می تواند از بیماری های قلبی جلوگیری کند

واقعیت؟ "اگر شما در زمان یائسگی، درمان جایگزینی هورمونی (HRT) را انجام دهید، این کار از بیماری های قلبی جلوگیری نمی کند. هورمون درمانی به هیچ وجه کاهشی در خطر بیماری های قلبی ایجاد نمی کند و آن را باید فقط برای کنترل سیستم های هورمونی یائسگی به کار گرفت.

اگر شما یائسه هستید و می خواهید خطر ابتلا به بیماری های قلبی خود را کاهش دهید، باید سیگار نکشید، وزن سالم را حفظ کنید، ورزش متعادل داشته باشید، از یک رژیم غذایی سالم لذت ببرید و اگر دچار فشار خون یا دیابت هستید (دو بیماری که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد)آنها را با ورزش، رژیم غذایی و دارو درمان کنید.

اگر شما دارای سابقه ی فامیلی بیماری قلبی هستید، نمی توانید از بروز بیماری قلبی جلوگیری کنید

واقعیت؟ اگر شما راه های ابتلا به بیماری قلبی را بشناسید، دست از سیگارکشیدن بردارید، رژیم غذایی مناسب داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید، میتوانید خطر مرگ ناشی از حمله ی قلبیرا تا 82 درصد کاهش دهید. علاوه بر این، با اتخاذ یک شیوه زندگی سالم می توانید به شدت خطر ابتلای خود به بیماری قلبی را کم کنید، حتی اگر این بیماری در خانواده تان است.

(0) نظر
برچسب ها :
بیماری قلب شکسته و پیشگیری از آن

هر کدام از ما وقتی احساسات مان جریحه دار شود، از اصلاح شکستن قلب استفاده می کنیم. اما سندرم قلب شکسته واقعا یک بیماری قلبی است که در آن قلب نمی شکند، بلکه عضله آن ضعیف می شود. 


قلب شکسته

پیش از این، سندرم قلب شکستهرا سکته قلبی زودهنگام تلقی می کردند. با این حال این سندرم شامل افزایش موقت موادی می شود که به طور مستقیم روی عضله قلب تاثیر می گذارد و با همانعلائم سکته قلبی بروز می کند. البته شاخص مرگ و میر آن بسیار کمتر است و بیشتر در خانم ها بروز می کند. این سندروم غالبا در اثر حملات عاطفی شدید وشرایط استرس زا بروز می کند. در این مطلب بیشتر در خصوص این سندروم و روش های پیشگیری از آن صحبت می کنیم.

سندروم قلب شکسته چیست؟

برای نخستین بار در سال 1990 یعنی حدود بیست و پنج سال پیش بود که محققان ژاپنی قلب شکسته را مشاهده کردند و با دیدن آن به یاد اشیایی افتادند که ماهیگرهای ژاپنی برای صید هشت پا از آن استفاده می کردند. از آنجا بود که این مشکل، «کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو» نامگذاری شد و به سندروم قلب شکسته شهرت یافت. 

افرادی که دچار این مشکل می شوند تصور می کنند سکته قلبیکرده اند. اما واقعیت این است که در سندروم قلب شکسته، سکته ای در کار نیست و قلب دچار تغییر شکل می شود. در واقع دچار انقباضی جزئی در بطن چپ میشود که قلب را به شکل مخروطی در می آورد. 

این مسئله در بین افراد زیادی اتفاق می افتد و لازم است که علائم و روش های پیشگیری از آن آموزش داده شود. توجه داشته باشید که در سندروم قلب شکسته علائمی مشابه با آنفارکتوس یا سکته قلبی بروز می کند.

قلب نشکسته است

معمولا افرادی که دچار سندروم قلب شکستهمی شوند، بعد از یک هفته بستری شدن در بیمارستان مرخص می شوند ، بدون اینکه به طور دقیق مشکل آنها تشخیص داده شود. این افراد علائمی مشابه با سکته قلبی را تجربه می کنند، اما لخته خونی که رگ ها را مسدود کرده باشد مشاهده نمی شود. در واقع سندروم قلب شکسته یک اختلال موقتی است. 

قرار گرفتن در معرض مشکلات عاطفی شدید باعث افزایش ترشح برخی هورمون ها مانند آدرنالین می شود. این افزایش هورمون روی عضله قلبتاثیر می گذارد و اثری روی عروق کرونری ندارد. در نتیجه بطن چپ قلب برای مدت زمان محدودی به شکل مخروط در می آید. به همین دلیل فرد دچار افزایش فشار خون، تنگی نفس، حالت تهوع، عرق کردن سرد و درد قفسه سینه می شود.

روش های پیشگیری از سندروم قلب شکسته

همانطور که اشاره شد این سندروم خانم ها را بیش از آقایان درگیر می کند.نتایج پژوهشی که در مجله The New England Journal of Medicine به چاپ رسیده است نشان می دهد خانم هایی که در سنین یائسگی هستند، بیشتر در معرض سندروم قلب شکسته قرار دارند. 

دوستان خوب بهترین دوای قلب هستند. همه ما نیاز داریم که در اطراف مان افراد صادق و دوست داشتنی وجود داشته باشند تا به وسیله آنها تنش ها را تسکین دهیم

افزایش آدرنالین و نورآدرنالین در خون بعد از یک شوک عاطفی، همانند نوعیسم برای قلب عمل می کند. این مسئله معمولا در خانم ها بروز می کند.

آنچه کاتکول‌آمین ها(هورمون ها) انجام می دهند این است که به طور موقت به عضله قلب حمله می کنند، اما سلول ها از این حملات در امان می مانند. 

برای جلوگیری از بروز این مسئله توصیه های زیر را جدی بگیرید.

خانم ها بعد از یائسگی استرس را از خود دور کنند

هورمون های خانم ها در دوره باروری تاثیر زیادی در مقاومت آنها در شرایطاسترس زا دارد. ولی با فرا رسیدن دوره یائسگی همه چیز تغییر می کند و بایداستراتژی های جدیدی به کار گرفت. البته استرس و افسردگی صرفا مخصوص دوره یائسگی نیست و در همه سنین بروز می کنند. خوشبختانه می توان روح و جسم را در شرایط بد و استرس زا مجهز کرد. 

توصیه می کنیم در همه سنین بخصوص بعد از یائسگی از ورزش هایی مانند یوگاغافل نشوید. روزانه حدود دو ساعت را صرفا به خودتان اختصاص دهید. به گردش بروید. دعا بخوانید. به خودتان بقبولانید که مشکلات پایدار نیستند و به زودی برطرف می شوند.

روزانه نیم ساعت را به ورزش کردن اختصاص دهید

هدف از ورزش روزانه این است که عضله قلب را قوی و مقاوم کنید. برای این کار بهتر است کمی ورزش های هوازی مانند پیاده روی و شنا و غیره را انجام دهید.

گروه های دوستانه تشکیل دهید

دوستان خوب بهترین دوای قلب هستند. همه ما نیاز داریم که در اطراف مان افراد صادق و دوست داشتنی وجود داشته باشند تا به وسیله آنها تنش ها را تسکین دهیم. احساس اینکه از طرف دوستان درک و حمایت می شوید، جزو ضروریات زندگی است. بنابراین تلاش نکنید تمام مشکلات را یک تنه به دوش بکشید. لازم است حلقه ای از دوستان خوب و قابل اطمینان داشته باشید و به اصطلاح درد دل کنید و با آنها خوش بگذرانید.

تغذیه سالم: سبک زندگی سالم

برای ارتقای سلامت قلب لازم است که به خودتان برسید. توصیه می کنیم میوههای تازه، سبزیجات و بخصوص انواع رنگی آنها مانند میوه ها و سبزیجات قرمز،بنفش و نارنجی و غیره را بیشتر مصرف کنید. این مواد غذایی رنگی حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری هستند که سلامت قلب را ارتقا می دهند، چون قادر هستند با اثرات منفی رادیکال های آزاد ناشی از استرس و غیره مقابله کنند.

آزمایش و چکآپ های منظم را فراموش نکنید

بدون شک خانواده شما از همه چیز مهم تر است و شما تمام تلاش تان را برایتک تک اعضای خانواده و رفاه آنها به کار می گیرید. با این حال یادتان باشداگر مراقب خودتان نباشید و سالم نباشید، نمی توانید مراقب خانواده خود نیزباشید. بنابراین در درجه اول لازم است که خودتان سالم و سرحال باشید. 

توصیه می کنیم به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و چک آپ شوید. حواستان به میزان کلسترول، فشار خون، وزن و میزان قند خون تان باشد. اگر لازم باشد باید وضعیت قلب تان را نیز پیش از بروز مشکل بررسی کنید. با همین کارهای ساده می توانید سلامت قلب تان را کنترل کنید و با توکل بر خدا زندگی سالم تری داشته باشید.

(0) نظر
برچسب ها :
سکته مغزی ناقص خطرناک است

محققان دریافتند که سکته های مغزی ناقص بیش از آنچه کهمردم فکر می کنند، خطرناک هستند. علائم سکته مغزی ناقص می توانند بسیار گذرا باشند، اما نباید به راحتی از کنار آنها گذشت، زیرا نادیده گرفتن آنهامی تواند بسیار مرگبار باشد.


سکته مغزی

 

محققان کانادایی گزارش کردند بسیاری از افرادی که دچار سکته‌های مغزی کوچکمی شوند، علی رغم آنکه معمولاً تصور بر آن است که درمان آنها کار چندان سختی نیست، اما با ناتوانی‌های جدی و طولانی مدت دست و پنجه نرم می‌کنند.

دکتر شلاق کوتس، استادیار عصب شناسی دانشگاه گاسگاری گفت: حدود 80 درصد بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند، در گروه سکته ناقص TIA قرار می‌گیرند وتنها تعداد کمی از این افراد در دسته سکته‌های کامل قرار می‌گیرند.

گروه تحقیقاتی کوتس متوجه شد: از بین تقریباً 500 بیمار دچار TIA ، 15 درصد حداقل سه ماه بعد از سکته ناقص دچار یک ناتوانی جزئی شدند.

در ناتوانی جزئی، فرد نمی‌تواند فعالیت هایی را که قبلا یک بار انجام داده مثل رانندگی انجام دهد. اما این نوع ناتوانی، توانایی فرد در انجام امور شخصی را محدود نمی‌کند.

سی تی اسکن‌ها نشان داد: برخی از این بیماران دارای رگ های خونی تنگ شدهدر مغزشان بودند، در حالی که سایرین دارای علائم در حال پیشرفت یا رو به وخامت بودند.

بیمارانی که دچار چنین مشکلاتی بودند در مقایسه با سایرین دو برابر بیشتر طی 90 روز پس از TIA در معرض یک ناتوانی قرار داشتند.

کوتس گفت: این بیماران می توانند از داروهای ضدلخته خون مثل TPA با دوز کم استفاده کنند.

علاوه بر این بیمارانی که دچار دیابت نوع دو بودند، بیشتر در معرض ناتوانی بودند. خانم ها هم دو برابر آقایان احتمال ناتوانی را داشتند.

افتادگی صورت، ضعف در دست‌ها و مشکل در صحبت کردن از جمله علائمی هستند که در صورت مشاهده شدن در بیمار باید به سرعت با اورژانس تماس گرفت

کوتس گفت: بعد از سکته مغزی ناقص مغز بیماران اکسیژن از دست می‌دهد که این موجب می‌شود تا شانس سکته ‌کامل در آنها بیشتر شود.

بیمارانی که بیش از سایرین در معرض خطر هستند کسانی هستند که به نوع جدیTIA دچار هستند. 53 درصد از این بیماران در مقایسه با 12 درصد از افرادی که تنها یک سکته ناقص داشته اند دچار ناتوانی شدند.

علائم سکته مغزی ناقص

حمله ایسکمیک‌ گذرای مغزی (TIA) یا سکته مغزی ناقص با علائم هشداردهنده‌ای همراه است که آگاهی از آنها ضروری است.

از علائم TIA می‌توان به ناتوانی ناگهانی در حرکت دادن یک طرف بدن، بیحسی یک طرف بدن، سرگیجه و  مشکل در راه رفتن و صحبت کردن اشاره کرد.

این علائم می‌توانند بسیار گذرا باشند، اما نباید به راحتی از کنار آنها گذشت، زیرا نادیده گرفتن آنها می‌تواند بسیار مرگبار باشد.

TIA باید به زودی تشخیص داده شود تا از پیشرفت و بازپیدایی علائم آن جلوگیری شود.

افتادگی صورت، ضعف در دست‌ها و مشکل در صحبت کردن از جمله علائمی هستند که در صورت مشاهده شدن در بیمار باید به سرعت با اورژانس تماس گرفت.

حمله ایسکمیک‌ گذرا که علائم آن تقریبا با سکته مغزی مشابه است، نشانه‌های دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

- بی‌حسی یا احساس ضعف در صورت، دست یا پا به خصوص در یک سمت بدن

- احساس گیجی

- مشکل در بیناییِ یک یا هر دو چشم

- مشکل در راه رفتن یا نداشتن تعادل

- بروز سردرد شدید بدون هیچ دلیل مشخص

خواب کافی و ورزش منظم مانعی برای ابتلا به سکته مغزی

پژوهش محققان مرکز پزشکی "Langone" آمریکا نشان داد افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند و شب ها خواب کافی دارند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی قرار می‌گیرند.

نتایج این پژوهش بر 300 هزار بزرگسال نشان می‌دهد، افرادی که به طور منظم هفت تا هشت ساعت در شب می‌خوابند، 25 درصد کمتر از سایرین به سکته مغزی دچار می‌شوند. بیشترین خطر برای افرادی گزارش شد که مدت بسیار زیاد یابسیار کمی را می خوابند.

کاهش خطر قابل‌ توجه سکته مغزی با داشتن خواب کافی و ورزش 20 تا 60 دقیقه‌ای سه تا شش بار در هفته میسر است

هرچند یافته‌ها این امر را ثابت نمی‌کند که خواب کافی می‌تواند مانع از بروز سکته مغزی شود، اما موید رابطه‌ای بین داشتن میزان کافی خواب و کاهش خطر سکته مغزی است.

به گفته محققان، برخی افراد از خواب به عنوان دشمن بدن یاد می‌کنند و این در حالی است که خواب بعد از برنامه غذایی و ورزش به عنوان ستون سوم سلامتی بدن محسوب می‌شود.

بدون داشتن خواب عمیق، فشارخون فرصت بازگشتن به حالت تعادل و طبیعی خود را از دست می‌دهد. علاوه بر این کلیه‌ها، قلب و مغز در هنگام شب استراحت می‌کنند و از حجم کاریشان کاسته می‌شود اما در صورت اختلال در خواب و کم شدن میزان آن، اعضای ذکر شده فرصت استراحت پیدا نمی‌کنند و برای همین ممکن است که در آینده دچار مشکل شوند.

به طور کلی آنچه محققان در این پژوهش به آن دست یافتند، کاهش خطر قابل‌ توجه سکته مغزی با داشتن خواب کافی و ورزش 20 تا 60 دقیقه‌ای سه تا شش بار در هفته میسر است.

سکته مغزی: درمان اورژانسی

برای سکته مغزی ایسکمیک، درمان اورژانس، تجویز داروی ضد لخته خون است. داروهای از میان برنده لخته خون زمانی موثر هستند که حداکثر سه ساعت پس از بروز سکته مغزی تجویز و مصرف شوند.

سکته مغزی: صدمات بلندمدت

سکته مغزیمی‌تواند موجب ناتوانی‌های طولانی مدت شود. میزان صدمات وارده به افراد و از دست رفتن توانایی آنها به شدت سکته مغزی و سرعت عمل در درمان بستگی دارد. نوع صدمه و آسیب دیدن بستگی به مکان آسیب دیده مغز دارد. مشکلات متداول پس از بروز سکته مغزی عبارتند از:

- بی حس شدن بدن

- از کار افتادن دست ها و پاها

- عدم توانایی راه رفتن

- از بین رفتن دید چشم ها

- ناتوانی در بلع غذا

- ناتوانی در سخن گفتن و برقراری ارتباط

مشکلات می توانند دائمی و ماندگار باشند، اما تعدادی از افراد می توانند بسیاری از توانایی های شان را بازیابند.


منابع:

فارس

ایسنا

سلامت نیوز

(0) نظر
برچسب ها :
نشانه های گردش خون ضعیف و نامناسب

در اکثر موارد، خستگی هایمان را به کار زیاد یا ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن مان نسبت می دهیم. اما باید بدانید که این احساس خستگیمی تواند عوامل دیگری نیز داشته باشد که یکی از مهم ترین آن گردش خون نامناسب است. حدود 80 درصد افراد بالای 60 سال به این مشکل گرفتار هستند. گردش خون ضعیف علائم آشکاری دارد که در این مطلب به 7 مورد از آنها اشاره می کنیم.


گردش خون

بدن تا را مانند یک شبکه پیچیده، اما منظم جاده ای تصور کنید. این شبکه جاده ای همان رگ های شما هستند و خون مانند اتومبیل ها به طور دائمی در آن در رفت و آمد است. بدن ما به لطف همین رگ ها بیش از پنج لیتر خون را در خودحمل می کند. مواد مغذی، هورمون ها و تمام ترکیباتی که حیات ما و عملکرد ارگان های ما را تضمین می کنند به طور دائم در رگ ها در گردش هستند.

حال تصور کنید در این شبکه جاده ای مشکلی پیش بیاید. یادتان باشد که گردش خون ضعیفصرفا مشکل مربوط به افراد سالمند نیست. سن شما هر چقدر که باشد باید همیشهحواستان به این مشکل جاده ای باشد و مراقب باشید که اختلالی پیش نیاید.

جریان خون نامناسبو ضعیف باعث سکته، لخته های خونی، واریس و ایکتوس و غیره می شود. بنابراینلازم است که عادت های زندگی خود را اصلاح کنید و علائم احتمالی بروز گردش خون ضعیف را بشناسید. پزشکان از علائم مشهود و علائم خاموش و غیرمشهود گردشخون نامناسب صحبت کرده اند که در ادامه بیشتر به آنها اشاره می کنیم.

گردش خون ضعیف: بروز لکه های پوستی

لکه ها و تغییرات رنگ پوستیا خشکی بیش از اندازه پوست می تواند نشان دهنده گردش خون نامناسب در بدن باشد. یکی از نخستین علائم مربوط به گردش خون ضعیف، بروز لکه های قرمز رنگیاست که روی پاها یا روی قسمت پایین ران ها دیده می شود. این لکه ها در ابتدا به صورت لکه های نامنظم با رنگ مایل به بنفش و کبود دیده شده و به مرور به زخم تبدیل می شوند.

گردش خون ضعیف: ورم پاها

انتهاهای بدن (دست و پاها و انگشتان) جزو آخرین بخش هایی هستند که خون سرشار از اکسیژن و مواد مغذی را دریافت می کنند. زمانی که گردش خون ضعیف میشود و خون با کیفیت مشابه به پاها نمی رسد بدن تلاش می کند جبران مافات کرده و با ذخیره مایعات این کمبود خون را جبران کند. به این مسئله «ادم» می گویند.

اگر گردش خون ضعیف باشد، دمای داخلی بدن افت کرده و فرد می لرزد. در این بین دست ها و پاها بیشترین تاثیر را پذیرفته و سردتر می شوند

این کمبود خون نیز باعث بروز پدیده ای به نام سیانوز می شود که همان کبودی و تغییر رنگ پوست به آبی و بنفش است. در نتیجه پاها به رنگ کبود در آمده و به طور غیرمنتظره ای ورم می کنند.انگشتان نیز درست مانند زمانی که ضربه ای می خورند، به طور جزئی کوفته می شوند.

گردش خون ضعیف: ریزش مو و شکنندگی ناخن ها

ریزش مو و شکنندگی ناخنانگشتان علل مختلفی مانند تغذیه نامناسب یا حتی استرس دارند. این مشکلات در عین حال می تواند به این معنی باشد که تمام بخش های بدن به خوبی از خون باکیفیت و مواد مغذی سیراب نمی شوند.

در واقع گردش خون ضعیف می تواند باعث خشک شدن موها و حساسیت آنها و حتی ریزش منطقه ای شود. این مشکل همچنین باعث ایجاد نوعی حس سوزش در ناخن ها میشود. اگر گردش خون تان ضعیف باشد، حتی با لمس ساده اشیاء نیز شاهد شکستن ناخن هایتان خواهید بود.

بیماری گوارشی

گردش خون ضعیف: گوارش ضعیف

گوارش کند، نفخ، اسیدی شدن معده یا حتی یبوست می تواند از علائم گردش خون نامناسب و ضعیف در بدن باشد. بنابراین لازم است که مورد بررسی قرار بگیرد.

گردش خون ضعیف: سرماخوردگی، بیماری ها و ابتلا مکرر به ویروس ها

این مسئله همیشه نادیده گرفته می شود. اما داشتن سیستم ایمنی ضعیفمی تواند به گردش نامناسب خون در بدن مرتبط باشد. زمانی که جریان خون به کندی صورت می گیرد، بدن نمی تواند به خوبی عوامل بیماری زا را شناسایی و باآنها مقابله کند. در نتیجه با قرار گرفتن در تماس با یک فرد بیمار یا عوامل بیماری زا به سرعت مریض می شوید. این مسئله نشان می دهد که بدن آنتی بادی های ضعیفی دارد و قدرت دفاعی آن به دلیل عدم برخورداری از مواد مغذی، ضعیف عمل می کند.

گردش خون ضعیف: دست و پای سرد

سرد بودن دست و پاجزو مسائل رایج است. زمانی که خون با سرعت بیشتری گردش پیدا می کند، دمای بدن نیز در وضعیت بهتری قرار می گیرد. اگر گردش خون ضعیف باشد، دمای داخلی بدن افت کرده و فرد احساس لرز می کند. در این بین دست ها و پاها بیشترین تاثیر را پذیرفته و سردتر می شوند.

گردش خون نامناسب باعث می شود عضلات به درستی تغذیه نشوند. زمانی که اکسیژن و مواد مغذی کافی به سلول ها نرسد، خستگی ایجاد می شود

البته یادتان باشد که سرد بودن دست ها و پاها می تواند در اثر کم کاری تیروئید، سندرم رینود یا کم خونی نیز بروز کند. بنابراین اگر این مشکل آزارتان می دهد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

گردش خون ضعیف: خستگی دائمی

زمانی که گردش خون به کندی صورت می گیرد، مشکلات متعددی بروز می کند. یکی از علائم مشهود و مورد توجه، بدون شک خستگیاست. می دانید که خستگی می تواند ناشی از کار زیاد، استرس و حتی بیماری باشد. اما با این حال گردش خون نامناسب باعث می شود که عضلات به درستی تغذیه نشوند. زمانی که اکسیژن و مواد مغذی کافی به سلول ها نرسد، خستگی اجتناب ناپذیر می شود.

اگر اندکی بعد از شروع کار، بالا رفتن از پله ها و یا انجام ورزش های سبک احساس درد، خستگی و ناراحتی زیادی می کنید، کمی حواستان را بیشتر به سلامتی تان معطوف کنید. اگر با چنین مواردی روبرو هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا شرایط بدنی تان کامل بررسی شود، چون ممکن است این خستگی زودهنگام و دائمی تان به دلیل عدم جریان خوب مناسب باشد.
(0) نظر
برچسب ها :
8 واقعیت درباره نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یک اتفاق آنی و ناگهانی نظیر سکته قلبی نیست و قلب در این بیماری به طور کامل و ناگهانی از کار نمی ایستد، بلکه آسیب های قلبی به تدریج سبب نارسایی قلب می شوند.


سکته قلبی

نارسایی قلبی یک مشکل رایج است

اگر مشکل نارسایی قلبیدارید، این را بدانید که شما تنها نیستید. نارسایی قلبی یک بیماری رایج است و هنگامی رخ می دهد که قلب عمل پمپاژ خون را به خوبی انجام ندهد. بیش از میلیون ها نفر در سرتاسر دنیا به این مشکل مبتلا هستند.در واقع تعداد افرادی که به دلیل این بیماری به بیمارستان ها مراجعه می کنند، از تعداد افرادی که برای تمامی انواع سرطان به بیمارستان مراجعه می کنند بیشتر است.

هر کسی می تواند به نارسایی قلبی دچار شود

افراد در سنین مختلف می توانند به این مشکل دچار شوند. هر چند که این بیماری در افراد بالای 65 سال رایج تر است، اما حتی کودکانهم می توانند به این بیماری دچار شوند، به عنوان مثال این مشکل می تواند در کودکان تازه متولد شده تحت عنوان نقص در عملکرد قلب رخ دهد که سبب سختی کارکردن قلب می شود.

عفونت های ویروسی می توانند یکی از دلایل بروز این مشکل در کودکان باشند. برخی از داروهایی که برای مداوای کودکان جهت بیماری هایی نظیر سرطاناستفاده می شوند نیز می توانند سبب آسیب دیدن عضلات قلبی شوند. نشانه هاییکه افراد جوان در مواجهه با این بیماری تجربه می کنند با نشانه های آن در بزرگسالان متفاوت است. همچنین روند درمان این مشکل در کودکان با درمان آن در بزرگسالان فرق دارد.

برخی افراد در معرض خطر بالاتری قرار دارند

افزایش سن سبب ضعیف شدن قلبمی شود. این امر دلیل شیوع بیشتر نارسایی قلبی در این سنین بالا است. همچنین مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند و نیز سیاه پوستاننسبت به سایر نژادها در معرض خطر بالاتری قرار دارند.

عوامل زیادی سبب افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند. یکی از این عوامل خطر، چاقی ست. اضافه وزن بار سنگینی را بر قلب تحمیل می کند. همچنین چاقی یکی از دلایل افزایش خطر ابتلا به سایر بیماری های قلبی و دیابت نوع دو است که هر دوی این بیماری ها سبب افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی می شوند.

نارسایی قلبی به آرامی پیشرفت می کند

نارسایی قلبی یک اتفاق آنی و ناگهانی نظیر سکته قلبینیست و قلب به طور کامل و ناگهانی از کار نمی ایستد، بلکه آسیب های قلبی سبب افزایش نارسایی قلب می شوند. این آسیب ها زمانی بیشتر می شوند که قلب آنطور که باید کار نکند و بروز حمله ی قلبی می تواند دلیل همین آسیب ها باشد.

بسیاری از افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند، فکر میکنند که این نشانه ها تنها قسمتی از روند افزایش سن است و این امر به دلیلبروز موذیانه نارسایی قلبی در افراد است

همانطور که بسیاری از بیماری های مزمن نظیر بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون بالا می توانند دلیل آن باشند.

با افزایش سن، قلب کم کم ضعیف می شود و باید به این امر توجه داشته باشیم که قلب باید سخت تر کار کند تا بتواند خون را به سمت سایر اعضای بدن هدایت کند.

دامنه نارسایی قلبی از ضعیف به شدید است

نارسایی قلبی غالبا به طور ضعیف شروع می شود. در ابتدا برای بسیاری از مردم ضروری نیست تا فعالیت هایشان را کم کنند. آنها ممکن است حتی احساس خستگی و تنگی نفس هم نداشته باشند. به هر حال با گذشت زمان و افزایش سن، همانطور که قلب ضعیف تر می شود، نارسایی قلبی خفیف هم می تواند مزمن و شدیدشود و افراد ممکن است موقع انجام کارهای روزمره شان احساس خستگی و تنگی نفس کنند. برای افرادی با نارسایی قلبی مزمن ، هر نوع از فعالیت های بدنی می تواند منجر به مشکلات قابل توجهی شود.

بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که دچار نارسایی قلبی هستند

بسیاری از افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند، فکر می کنند که این نشانهها تنها قسمتی از روند افزایش سن است و این امر به دلیل بروز موذیانه نارسایی قلبی در افراد است. این نشانه ها ممکن است شبیه علائم افزایش سن مانند خستگی زودرس آشکار شوند و حتی ممکن است با علائم سایر بیماری ها اشتباه گرفته شوند. به عنوان مثال می توان گفت که تنگی نفس می تواند دلیل بیماری های دیگری نظیر آسم و بیماری های مزمن انسداد ریوی (COPD) نیز باشد.

راه هایی برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی قلبی وجود دارد

شما می توانید با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی تان از بروز نارسایی قلبیجلوگیری کنید و یا آن را به تأخیر بیندازید. پیروی از یک برنامه غذایی سالم می تواند تأثیر بسزایی در کاهش خطر ابتلا به این بیماری داشته باشد. اگر سیگاری هستید، خیلی مهم است که آن را کنار بگذارید. اجتناب از مصرف مشروبات الکلی نیز اهمیت زیادی دارد.

کاهش اضافه وزن و درنظر گرفتن یک برنامه ی ورزشی منظم در حفظ سلامت قلب تان ضروری است. همچنین کنترل بیماری هایی که سبب افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی می شوند مانند دیابت، فشار خون بالا و سایر ناراحتی های قلبی بسیار حیاتی و مهم است.

نارسایی قلبی می تواند درمان شود

نارسایی قلبی قابل درمان است. خیلی از داروهاتوانایی این کار را دارند. بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجه اند، بیش از یک نوع دارو استفاده می کنند. برخی از این داروها نشانه های این نارسایی را درمان می کنند و برخی دیگر مشکلاتی که سبب ضعیف شدن قلب می شوندرا هدف قرار می دهند.

داشتن سبک زندگی سالم علاوه بر کمک به شما در حفظ سلامت قلبتان، می تواند سبب بهبود کیفیت زندگی تان گردد. استفاده از غذاهای سالم ، رژیم های غذای کم نمک، انجام فعالیت های ورزشی منظم، مصرف داروها مطابق با تجویز پزشک، کاهش استرس، استراحت بیشتر، واکسینه شدن در برابر آنفلوانزای فصلی و... می توانند از جمله راه هایی باشند که به شما در حفظ سلامت تان کمک کنند.
(0) نظر
برچسب ها :
فشار خون خانم ها هم بالا می رود

اکثر افراد به اشتباه تصور می کنند که فشار خون بالا یک مشکل مردانه است و صرفا فشار خون آقایان بالا می رود. با این حال پرفشاری خون مشکلی است که هر دو جنس را درگیر می کند. پرفشاری خون در خانم ها یک بیماری خاموش محسوب می شود و اگر به موقع تشخیص داده نشود، مشکلات زیادی به بار می آورد.


اندازه گیری فشار خون

باید بدانید که با فرا رسیدن یائسگی،خانم ها بیش از آقایان در معرض فشار خون بالا قرار دارند. از آنجایی که این مشکل به عوامل متعددی بستگی دارد، بهتر است به طور مرتب فشارتان را کنترل کرده و در صورت داشتن زمینه ژنتیکی، تحت نظر پزشک باشید، چون همین کار باعث نجات سلامتی تان می شود. در این مطلب اطلاعاتی در خصوص فشار خون بالا در خانم ها ارائه می دهیم که به دردتان خواهد خورد.

پرفشاری خون در خانم ها در حال رواج است

به عقیده متخصصان طی دهه های گذشته مشکل فشار خون بالادر خانم ها افزایش پیدا کرده است. بدون شک عواملی در بروز این مسئله دخیل هستند. متاسفانه مصرف دخانیات روز به روز در بین خانم ها رواج بیشتری پیدا می کند که این عامل نقش موثری در افزایش فشارخون دارد. استرس های کاری به اضافه فشارهای خانوادگی، نگهداری از کودکان یا اعتیاد نزدیکان و غیره جزو عواملی هستند که احتمال افزایش خون را در خانم ها بالا می برند.

پزشکان می گویند که در حالت کلی بین 40 تا 50 سالگی، فشارخون آقایان افزایش پیدا می کند. اما درست در حدود این سنین یعنی بین 50 تا 60 سالگی بهدلیل بروز یائسگی، خانم ها نیز در معرض این بیماری قرار گرفته و حتی از مردان نیز پیشی می گیرند.

مصرف داروهای ضدبارداری و فشارخون بالا

نتایج بررسی های متعدد نشان می دهد که مصرف قرص های ضدبارداری باعث افزایش فشارخوندر برخی خانم ها می شود. این مشکل بخصوص در افرادی که دچار اضافه هستند بیشتر به چشم می خورد. البته علاوه بر این عوامل دیگری مانند سن بالای 35 سال و داشتن سابقه خانوادگی نیز در این مسئله نقش مهمی دارند.

کمبود استروژن باعث می شود که فرد دچار افزایش وزن شود. به این ترتیب تجمع چربی ها در ناحیه شکم نیز باعث افزایش فشار خون می شود

اگر از این قرص ها استفاده می کنید، حتما با پزشک تان در خصوص عوارض جانبی آنها با توجه به شرایط بدنی تان صحبت کنید و در صورت لزوم از روش هایجایگزین استفاده نمایید.

فشار خون بالا بعد از یائسگی یا برداشتن تخمدان ها

وقتی خانم ها در دوران باروری قرار دارند، فشار خون آنها ثابت است، البته به شرطی که سیگاری نباشند و استرس زیاد و آسیب رسان نداشته باشند. بااین حال با فرا رسیدن دوران یائسگی و یا برداشتن تخمدان ها، فشار خون در خانم ها به مرور بالا می رود.

کاهش هورمون استروژنبا افزایش فشارخون در ارتباط است. این مسئله از طریق بافت بسیار ویژه به نام اندوتلیوم قابل توجیه است. اندوتلیوم وظیفه کنترل انبساط و انقباض رگ های خونی را بر عهده دارد. زمانی که فشارخون ثابت و نرمال باشد، کیفیت زندگی فرد مناسب خواهد بود.

با این حال با فرا رسیدن دوره یائسگی این بافت فعالیت خود را کاهش می دهد. جداره رگ ها سفت تر و سخت تر می شود و انعطاف خود را تاحدودی از دست می دهد. در نتیجه فشار خون افزایش می یابد. این کمبود استروژن باعث می شود که فرد دچار افزایش وزن شود. به این ترتیب تجمع چربی ها در ناحیه شکم نیز باعث افزایش فشار خون می شود.

علائم فشار خون بالا در خانم ها

- سردرد هایی که صبح و شب تشدید پیدا می کنند
- خستگی
- تاری دید
- التهاب چشم
- تاکی کاردی یا افزایش ضربان قلب
- احساس اضطراب شدید
- اختلال در تمرکز
- خستگی زیاد حتی با انجام کارهای سبکی مانند بالا رفتن از پله ها
- بیخوابی
- مشاهده خون در ادرار (بخصوص زمانی که فشارخون روی سلامت کلیه ها اثر بگذارد)
- حالت تهوع یا سرگیجه

خانه نشینی و بی تحرکی ممنوع است. بلند شوید و روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی داشته باشید

- احساس آسیب پذیری و شکنندگی بالا
توجه داشته باشید که تمام این علائم ممکن است با بروز یائسگی تشدید شود.

چه باید کرد؟

قبل از هر چیز باید بدانید اگر در خانواده تان سابقه پرفشاری خوندارید، بیشتر دقت کنید. در این صورت بهتر است با پزشک مشورت کرده و چکآپ منظمی داشته باشید. علاوه بر این توصیه های زیر را جدی بگیرید:

- خانه نشینی و بی تحرکی ممنوع است. بلند شوید و روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی داشته باشید.

- اگر سیگاری هستید بدانید عادت بدی در پیش گرفته اید و با دست خودتان بدن تان را در معرض انواع بیماری های قرار داده اید. همین امروز کم کم سیگار را کم کرده و به مرور ترک کنید.

- مصرف نمک را تا حدامکان کاهش دهید. نمک دوست شما نیست.

- روزانه دو لیتر آب بنوشید.

- روزتان را با یک فنجان آب و لیموترش شروع کنید.

- از مصرف هویج، کنگر فرنگی، کلم بروکسل، بادمجان، نخودفرنگی، عدس و غیره غافل نشوید.

- به غذاها یا سالادهایتان سیر اضافه کنید.

- موز یکی از بهترین دوستان شما خواهد بود.

- برای صبحانه جوی دوسر با سیب سبز میل کنید.

- مصرف قهوه و چای را کاهش دهید.

- حواستان به استرس باشد. همه تلاش تان را برای حفظ آرامش و کنترل استرس انجام دهید.

- اجازه ندهید وزن تان زیاد شود.

حرف آخر

حرف آخر اینکه اگر در آستانه یائسگی قرار دارید ، یک نکته را مد نظر داشته باشید. خودتان بسیار مهم تر هستید. بیشتر به خودتان و سلامتی تان برسید. مرحله ای از زندگی تان فرا رسیده است که بدن تان به توجه و مراقبت بیشتر شما نیاز دارد. بنابراین دلشوره های مادرانه را کمی کاهش دهید و بیشتر به فکر خودتان باشید.
(0) نظر
برچسب ها :
درد قفسه سینه کی خطرناک است؟

احساس درد در دست چپ که با فعالیت شدیدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد، نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد، زیرا ممکن است نشانه ای از یک مشکل قلبی جدی باشد.


درد قفسه سینه

دکتر بابک حیدری اقدم ، متخصص قلب و عروق، فلوشیب آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد :

دردهایی ناشی از حملات قلبی اصولا دردهایی هستند که در پشت جناق یا به عبارتی تخت سینه ایجاد می شوند. این دسته از دردها در قفسه سینه منتشر شده وبه شکل سوزشی، فشارنده و حس سنگین همراه است علاوه بر آن با انجام فعالیت حس درد بیشتر و با استراحت کمتر می شوند. البته در برخی از مواقع دردهای ناشی از حملات قلبی ممکن است در مواقع استراحت نیز به سراغ افراد رود. درد در قفسه سینه یا حسی مانند احساس فشار یا سنگینی شایع‌ترین نشانه یک حمله قلبی محسوب می شود.

وی در ادامه افزود: معمولا با مصرف قرص های زیرزبانی درد افراد کاهش پیدا می کند، انتشار این درد ها می تواند در 2 طرف سینه(چپ و راست) ایجاد شود اما اکثرا در سمت چپ بروز می کند همچنین درد در نواحی فک تحتانی، گردن وبازوی چپ بسیار مشاهده می شود. اگر این درد ها همراه با حالاتی چون تنگی نفس، تعریق و تپش قلب باشد بی شک در یک قدمی حملات قلبی قرار دارید.

به گفته حیدری اقدم، البته تمامی بیماران این علائم را ندارند، برای مثال در بیماران دیابتی، پر فشار خون و افراد مُسن این دسته از نشانه ها کمدیده شده و حملات قلبی بصورت ضعف شدید ناگهانی همراه با تعریق سرد گریبان گیرشان می شود.

بیشتر افرادی که درد در قفسه سینه و دست مرتبط با قلب دارند به این نکتهاشاره دارند که درد قفسه سینه به شانه و سپس به دست سرایت می کند. درد ممکن است به سمت گردن، آرواره، پشت و دست راست نیز برود

این متخصص تاکید کرد: اما در رابطه با درد های نقطه ای که همراه با خم وراست شدن تشدید پیدا می کند معمولا دردهای مربوط به قلب و حملات قلبی نیستند.

افرادی که این دسته علائم را دارا هستند معمولا سن بالای 30 سال داشته وعلاوه بر آن درگیری یک بیماری زمینه ای مانند دیابت، چربی خون بالا و فشارخون هستند و همچنین مصرف دخانیات در این افراد بسیار مشاهده می شود.

عضو هیئت مدیره اتروسکلروز توصیه کرد: اگر افراد با بیماری رو به رو شدند که دارای این نشانه ها بود اولین و مهم ترین اقدام این است که فرد را به هیچ وجه تکان نداده و تنها بیمار دراز بکشد و هیچ گونه فعالیتی نداشته باشد، همچنین اکسیژن رسانی به بیماری را افزایش دهند و سریعا با اورژانس تماس بگیرند و در این میان دادن آسپرین بچه در اکثر موارد اوضاع را بهبود می بخشد.

بسیار مشاهده می شود اطرافیان بیمار پشت او را ماساژ می دهند لازم به ذکر است این اقدام مناسبی نیست و ممکن است شرایط را سخت تر کند و تنها کمک مفید اطرافیان این است که فرد را در بی حرکت نگه دارند.

وی متذکر شد: یک سری مطالب در خصوص حملات قلبی وجود دارد مبنی بر این کهبعضا دردهای حمله قلبی در ناحیه معده رخ می دهد به عبارتی بیمار سنگینی درمعده خود احساس می کند. یک درصد از حملات قلبی که در اثر گرفتگی رگ تحتانیقلب رخ می دهد، بیمار یک سنگینی در پایین قلب خود احساس کرده که گاها با آروغ زدن هم همراه است لذا این نوع از درد را نیز باید جدی گرفت.

همچنین بیشتر افرادی که درد در قفسه سینه و دست مرتبط با قلب دارند به این نکته اشاره دارند که درد قفسه سینه به شانه و سپس به دست سرایت می کند.درد ممکن است به سمت گردن، آرواره، پشت و دست راست نیز حرکت کند.

حیدری اقدم در خصوص کاهش سن حملات قلبی گفت : جامعه جوان ما نسبت به جوامع قبلی بسیار کم تحرک تر و به عبارتی زندگی ماشینی در تمامی دنیا همه گیر شده است. استرس های زندگی و کاری، اضافه وزن، مصرف فست فودها و غذاهای نامناسب، کم تحرکی، عدم ورزش مناسب و مصرف دخانیات در جوامع امروزی بخصوص جوانان بسیار افزایش داشته است. به عبارتی کلی با این روند در سبک زندگی امروزی با گذر زمان شاهد آمارهای بیشتری از حملات قلبی در جوانان خواهیم بود.

این متخصص خاطرنشان کرد: احساس درد در دست چپ که با فعالیت شدیدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد، نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد، زیرا ممکن است نشانه ای از یک مشکل قلبی جدی باشد.


منبع: جام جم

(0) نظر
برچسب ها :
صفحه نخست پست الکترونیک وبلاگ تبیان
نوشته های پیشین
موضوعات
بدون موضوع (50)
صفحه ها
فیدها
سلامت
تغذیه و خواص خوراکی‌ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 409
تعداد نوشته ها : 50
تعداد نظرات : 0
X